Trápí Vás otoky nohou?

Příčinou nemusí být jen křečové žíly.

 

 

Potřebujete Váš zdravotní stav konzultovat s lékařem?

Využijte benefit Karty výhod Dr.Max bezplatnou on-line konzultaci s lékařem.

 
 
 
Lékařskou konzultaci zajišťuje

 

Otoky nohou. Přesto, že nás dokáží omezit i v každodenních aktivitách, jsou často považovány jen za kosmetický problém, který můžeme dlouho přehlížet
a podceňovat. Přitom mohou být příznakem mnoha vážných stavů
a onemocnění
. Kdy být tedy na pozoru a jak otokům předcházet a mírnit je?

Otoky vznikají hromaděním tekutiny v mezibuněčných prostorech. Díky gravitaci tekutiny stékají do níže položených míst, nohou. Příčina se proto často skrývá výše – např. v úrovni ledvin či srdce. Právě celková onemocnění jsou jednou ze 3 hlavních příčin otoků. Další 2 příčiny vzniku otoků najdeme na úrovni žilního systému
a lymfatického (mízního) systému.

1. Žilní příčiny otoků

Příčin na žilním systému je hned několik, nejčastěji se opravdu jedná o křečové žíly. To, že ony stojí za oteklými nohami, je viditelné často na první pohled – na kůži prosvítají drobné i větší modrofialové žíly a přítomny mohou být i další kožní změny, např. začervenalá, velmi hladká a svědící kůže, na které se může ztrácet ochlupení. Otok je bolestivý, z počátku může zanechávat otisky, později se může stát tuhým. Doprovodnými příznaky je pocit těžkých nohou, pálení, či křeče v nohou. Neléčení křečových žil může vést ke vzniku zánětů či bércových vředů, obtížně se hojících ran.

Těmto otokům lze nejlépe předcházet. Jedním z hlavních opatření je pohyb – například svižnější chůze. Dále také pomáhá polohování nohou, dostatečný pitný režim, nejlépe ve formě čisté vody, snížení případné nadváhy a sprchování nohou chladnější vodou. Naopak je vhodné omezit dlouhé sezení či stání a křížení nohou.

Základem léčby je nošení kompresních punčoch a užívání léků zlepšujících funkci žil. Ke zmírnění příznaků doprovázejících onemocnění žil (například pocit těžkých nohou) a k rychlejšímu vstřebávání otoků můžete sáhnout po ulevujících krémech nebo gelech.

Pokud je otok přítomen pouze na jedné noze a je velmi bolestivý, může se jednat o tzv. hlubokou žilní trombózu. Při ní je céva uzavřena krevní sraženinou. Trombóza může poměrně snadno přejít v život ohrožující stav, při němž dochází i k ucpání tepny vyživující plíce. Při podezření na trombózu je proto nutný neodkladný zásah lékaře. Při transportu je důležité minimalizovat pohyb. Ten totiž zvyšuje riziko utržení krevní sraženiny a následně vzniku plicní embolie. Naopak v rámci prevence je pohyb spolu s dostatkem tekutin, případně nošením kompresních punčoch a užíváním léků na ředění krve v rizikových situacích (například při delším cestování, noze v sádře apod.) tím nejlepším, co můžete svým žilám dopřát.

2. Lymfatické příčiny otoků:

Za odtok tekutin z oblasti dolních končetin se kromě žilního řečiště odpovědný i mízní systém. Nejčastější blokády odtoku tekutin tímto systémem vznikají v oblasti mízních uzlin – jejich příčinou mohou být onemocnění infekční nebo nádorová. Špatná funkce mízního systému může být ale i následkem úrazů, nebo některých operačních výkonů. Otoky nohou způsobené špatným odtokem mízy postihují obvykle pouze jednu dolní končetinu, bývají nebolestivé a na pohmat tuhé až gumové.

3. Celková onemocnění jako příčiny otoků

Častou příčinou těchto otoků je onemocnění srdce (srdeční selhání), chronické onemocnění ledvin, onemocnění jater, nízká hladina krevních bílkovin, onemocnění štítné žlázy, poruchy hormonálních funkcí, či některé léky. Tyto otoky jsou obvykle vodnaté, měkké, při stisknutí zanechávají otisky a postihují obě končetiny najednou. Jejich léčbu je možné zahájit až po důkladném vyšetření funkce těchto orgánů. Jejich řešení vyžaduje následné dlouhodobé sledování a pravidelné kontroly ve specializovaných ambulancích.

Otoky dolních končetin tedy mohou být projevem postižení jednak místních orgánů (žíly, mízní systém), ale i orgánů vzdálenějších
a životně důležitých.

Obecně proto platí, že při otoku nohou je v první řadě nutné objasnit jejich příčinu – a podle ní poté zvolit i odpovídající léčbu. Pokud tedy pozorujete otoky dolních končetin – neváhejte a obraťte se na svého lékárníka nebo lékaře. Jejich včasným řešením můžete předejít závažnějším potížím.

 

Chcete se dozvědět více? / Máte otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď?

Obraťte se na odborníky v lékárnách Dr.Max. Rádi Vám poskytnou další užitečné rady a informace.

 

Pokud ale:

  • máte Vy, nebo Vaši blízcí časté otoky nohou,
  • máte otoky nohou, jejichž příčina není zcela objasněna,
  • nebo trpíte často bolestmi a křečemi v nohou?

 

Pak můžete nad rámec běžných konzultací v našich lékárnách využít další benefit Karty výhod Dr.Max. Nabízíme Vám možnost ZDARMA konzultovat otázky spojené s tímto tématem i s týmem více než 250 odborníků v on-line poradně uLékaře.cz

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY