Co pomáhá na oteklé nohy?

21. 7. 2022 · 8 minut čtení

Také jste zažili ten nepříjemný pocit těžkých nafouknutých či nepříjemně napjatých nohou, které navíc opticky přidávají na váze? Oteklé nohy překvapivě trápí zhruba polovinu dospělé populace. I když se tento zdravotní problém objevuje hlavně v teplých letních měsících, neznamená to, že jeho příčina musí mít zákonitě souvislost s horkým počasím. Přečtěte si, co s otoky nohou dělat a jak se jich v ideálním případě nadobro zbavit.

Proč nám nohy otékají?

Otoky nohou mohou mít celou řadu příčin a mohou se objevovat i u jinak zcela zdravých lidí. K příčinám těchto nejběžnějších otoků patří přibývající léta, dlouhé sezení či stání nebo konzumace příliš slaných potravin. U žen jsou otoky nohou běžné také těsně před menstruací a v těhotenství. Důležitou roli hraje životospráva tvorbu otoků podporuje kouření, přemíra alkoholu a nadváha.

Otoky nohou mohou být často také vedlejším účinkem některých léčiv. Jmenujme například určité léky proti vysokému krevnímu tlaku, nesteroidní antiflogistika (léky proti bolesti a zánětu), hormonální antikoncepce, hormonální substituční terapie nebo některé léky proti diabetu.

Přestože většinou nejsou otoky nohou závažným problémem, je třeba zmínit, že mohou provázet celou řadu chronických onemocnění např. srdce, ledvin, jater, štítné žlázy nebo mohou souviset s poruchami žilního či lymfatického systému. Pokud vás otoky dolních končetin trápí dlouhodobě nebo jsou-li jednostranné, je na místě konzultovat problém s lékařem.


Co stojí za vznikem otoků?

Otok neboli edém ( z latinského oedeme) vzniká v případě, kdy vlásečnice (drobné krevní cévy) propouštějí tekutinu, která se následně hromadí v mezibuněčných prostorech kůže a podkoží. Otoky mohou postihnout jakoukoliv část těla, nejčastější ale postihují dolní končetiny v oblasti nártů a kotníků. V horkých letních dnech tedy není nic zvláštního, pokud se nevejdete do svých oblíbených střevíčků. Otoky nohou bývají provázeny pocity napětí nebo tíhy v nohou, ztěžují chůzi i další tělesné aktivity. Otoky dolních končetin se typicky vyskytují u dospělých osob, a to nejčastěji u starší jedinců. Záleží na příčině vzniku, ale ženy se s otoky setkávají statisticky o něco častěji než muži

Otok dolních končetin způsobený ukládáním tekutiny v tkáni se nazývá periferní edém. Dalším typem je otok způsobený nahromaděním tekutiny v případě obezity, dlouhodobým stáním nebo sezením. Jako reakce na úraz může jednoduše vzniknout zánětlivý otok. Ten stejně tak provází i některá onemocnění, jako je revmatoidní artritida. Kromě zmíněného úrazu či zánětu může otok přítomný pouze na jedné z dolních končetin signalizovat hlubokou žilní trombózu, eventuálně nádorové onemocnění.


Jak otoky dolních končetin řešit?

Jako první pomoc lze doporučit zvýšenou polohu končetin tak, aby byly výše než srdce. Pomáhá také chůze a chlad. Doporučit můžeme také sprchování dolních končetin chladnou vodou či kneippování, tedy brouzdání ve studené vodě. Pokud se vám do této procedury příliš nechce kvůli neustálému pocitu studených nohou, buďte bez obav. Zní to paradoxně, ale aplikace studené vody končetiny prohřeje a prokrví! Tělo si bude chtít rychle vyrovnat tělesnou teplotu a bude se soustředit na prudce ochlazenou část tím, že do těchto partií pošle krev.

Dlouhodobě je vhodné také zařadit dostatek pohybu (chůze, jízda na kole, tanec), který přispěje k posílení lýtkových svalů a tzv. svalové pumpy, což je klíčový mechanismus pro návrat žilní krve směrem k srdci. Pokud se jedná o dietní opatření, pak je třeba omezit solení, je vhodné vyhýbat se nadýmavým jídlům a dbát na prevenci zácpy. Vhodné je též nošení kompresních punčoch. Naopak pozor na horké kouple, saunování a intenzivní slunění.

Kromě  dodržování režimových opatření nabízí lékárny celou řadu přípravků ke zmírnění potíží s otoky. Vybírat můžete léčiva, potravinové doplňky nebo speciální kosmetiku.


Pečujte o své cévy

Při řešení problémů s otoky hrají důležitou roli hrají látky, které pomáhají posilovat pružnost a pevnost cévní stěny, zlepšují návrat žilní krve, podporují mikrocirkulaci a zlepšují odtok lymfy z končetin (venofarmaka). Většina z těchto látek je řazena do skupiny flavonoidů. Často se setkáváme s flavonoidy hesperidinem a diosminem, které si jsou po chemické stránce podobné a běžně se spolu kombinují. Další dobře známou látkou ze skupiny flavonoidů je rutin. Toho najdeme nejvíce v pohance. Nicméně název dostal podle listů routy vonné, v níž byl objeven. Nesmíme zapomenout také na aescin, který je obsažen ve výtažcích z kaštanu koňského (jírovec maďal). Všechny tyto látky jsou dostupné buď ve formě léčivých přípravků nebo doplňků stravy.

 


  • Bioflavonoidy hesperidin a diosmin doplněné rutinem a extraktem z kaštanu koňského.
  • Extrakt z kaštanu koňského přispívá k normální činnosti cévní soustavy.
  • Obsažené látky podporují normální činnost cévní soustavy.
  • Obsahuje aktivní látky, které podporují normální funkci krevních cév.

    Kromě přípravků určených k ústnímu podání lze pro rychlou úlevu oteklé a těžké nohy ošetřit pomocí léčivých přípravků k místní aplikaci, jako jsou gely,krémy a masti na žilní obtíže. Tato léčiva s lokálním účinkem snižují otok, působí proti zánětu, bolesti a proti tvorbě krevních sraženin. Příjemné je rovněž použití kosmetických přípravků s chladivými účinky (kafr, mentol).

    Bylinky a zelenina pro přirozené odvodnění organismu

    Pro podporu přirozeného odvodnění organismu mohou lidé se sklony k otokům dolních končetin vyzkoušet diuretické čajové směsi (přeslička, petržel, pampeliška, bříza, kopřiva, truskavec, jalovec), případně zmíněné byliny užívat v podobě tablet. U těchto přípravků nepřekračujte doporučené dávkování, ani délku kúry. Na oteklé nohy zabírá i pravidelná konzumace zeleniny s močopudnými účinky. Mezi ně patří například mrkev, kukuřice, fenykl, květák nebo dýně Hokkaido. Skvělá je také salátová okurka, která je navíc nízkokalorická. Konzumujte i rajčata, chřest, salát a rukolu. Na odvodnění organismu a zmírnění otoků se také hodí červená řepa. Pomáhá totiž vylučovat sůl z těla.

    Zdroje:

    https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2019/03/07.pdf

    https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2006/03/04.pdf

    https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/diagnosis-treatment/drc-20366532

    https://www.tribune.cz/clanek/11624-otoky-dolnich-koncetin-amp-priciny-a-diferencialni-diagnostika

    https://clanky.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/zadrzovani-vody-v-organismu#/

    Články k tématu Co pomáhá na oteklé nohy?

    • Křečové žíly postihují ve věku nad 60 let dvě třetiny žen a třetinu mužů, často však „překvapí“ i výrazně mladší osoby. Jedná se zpravidla o hlavní příznak chronické žilní nedostatečnosti. Běžně se vyskytují také v těhotenství. Jaké jsou další časté projevy žilní nedostatečnosti? A jak správně křečové žíly léčit a lze jim předcházet?
    • Metličky, tedy drobné červené až fialové rozšířené žilky na nohou jsou běžným ženským problémem. Odborně se metličky označují jako mikrovarixy a jedná se o nejlehčí formu křečových žil. Co dělat, aby se z kosmetického problému nestal problém zdravotní?
    • Cestovní trombóza představuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou ucpat cévy či způsobit život ohrožující plicní embolii. Cestovní trombóza ohrožuje zejména starší či obézní osoby, těhotné ženy, kuřáky při dlouhém cestování, např. letadlem.