516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Zdravá ústa...

Na vzniku zubních kazů, zánětů dásní a dalších obtíží v dutině ústní se podílí mnoho faktorů. Řadí se mezi ně například celková onemocnění, strava, dědičnost, ale především naše každodenní péče o zuby a dásně.

Na našich zubech se každý den usazuje zubní plak. Jedná se o povlak tvořený bakteriemi, které pokud jsou v kontaktu se zubní sklovinou po delší dobu, vyvolávají vznik zubního kazu, ale také záněty dásní a další obtíže v ústech i mimo ně. Proto bychom měli tento plak ze zubů každý den mechanicky odstraňovat, tj. čistit si zuby.

Jak vypadá ideální kartáček

Tou hlavní a nejdůležitější pomůckou v péči o zdravé zuby je zubní kartáček. Mechanicky narušuje a odstraňuje zubní plak z povrchu zubů. Je mnoho typů hlavic kartáčků, rovně střižená či zaoblená vlákna, co je ale důležité, aby byla hlavice raději menší. To proto, aby se kartáček dostal i k hůře dostupným místům a dobře se s ním v ústech pracovalo. Důležitá je i tvrdost vláken. Vlákna kartáčku by měla být měkká. Pozor ale na velmi měkké kartáčky, ty jsou vhodné například po zubních zákrocích, ale pro každodenní hygienu vhodné nejsou, protože odstraní všechen zubní plak jen velmi obtížně.

Jak si zuby čistit

Nejlépe alespoň dvakrát denně, vždy ráno a večer před ulehnutím. Více než doba, po jakou se zuby čistí, je důležitá technika čištění. Soustřeďte se, abyste nevynechali žádnou plochu zubů, a začínejte hned u hranice zubů a dásní. Tam bývá povlaku obvykle nejvíce. Čisté zuby poznáte tak, že když si po nich přejedete jazykem, jsou krásně hladké.

Proč jsou v zubních pastách důležité fluoridy

Většina zubních past obsahuje fluoridy. Ty zvyšují odolnost zubní skloviny, a pomáhají tak chránit zuby před vznikem zubního kazu. Množství fluoridů v zubních pastách se však významně liší. Obzvlášť u malých dětí, které většinu zubní pasty spolykají, je vhodné volit pasty s nižším obsahem fluoridů. V dospělosti a při zvýšené kazivosti zubů je naopak vhodné používat pasty s vyšším množstvím fluoridů. Kromě fluoridů obsahují zubní pasty další složky, které pomáhají bojovat se záněty dásní, citlivými zuby, odhalenými krčky či se zápachem z úst. S výběrem té nejvhodnější pasty se proto neváhejte obrátit na svého zubního lékaře, dentální hygienistku či lékárníka.

Další nezbytné pomůcky v každodenní péči o zdravé zuby

Přibližně jednu třetinu povrchu zubů tvoří mezizubní prostory. Tam se ale běžný kartáček dostane jen stěží. Zubní plak, který v mezizubních prostorech zůstává, může být příčinou zánětu dásní. Proto je třeba čistit každý den i tyto prostory. K tomu jsou ideální mezizubní kartáčky. Vyrábí se v několika velikostech a pro jejich správnou funkci je nezbytné zvolit tu správnou. S tím Vám může pomoci například zubní hygienistka. Další možností, jak čistit mezizubní prostory, je zubní nit.

A co jazyk a další sliznice úst?

Pečovat je třeba o celá ústa. Povrch zubů tvoří jen 20 % z celkové plochy dutiny ústní. Proto bychom neměli zapomínat i na čištění jazyka a dalších sliznic v ústech. K tomu nám dobře poslouží například škrabka na jazyk a ústní voda. Ta se dostane i k méně dostupným místům a díky vonným silicím osvěží dech. Kromě základních ústních vod jsou na trhu i speciální, vhodné například při zvýšené kazivosti zubů, při krvácení dásní nebo po zubním zákroku. Jen pozor, ne každá ústní voda je vhodná pro každodenní používání! Při jejím výběru si proto nechte poradit od odborníka.

Další tipy pro zdravá ústa

Jak jsme psali v úvodu, není to jen správné každodenní čištění zubů, co ovlivňuje jejich zdraví. Velký vliv má i naše strava. Našim zubům nedělají dobře sladké a kyselé potraviny a nápoje, které narušují zubní sklovinu a přispívají tak ke vzniku zubního kazu.

Nezapomínejte také na pravidelné kontroly u zubního lékaře, optimálně 2krát ročně. Včasné odhalení a řešení jakýchkoliv potíží napomůže tomu, aby Vaše ústa a dásně zůstaly zdravé co nejdéle.

  

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme
hodně zdraví a pohody

MUDr. Gabriel Pallay, CSc.
manažer odborného vzdělávání

Za tým klientského programu
lékáren Dr.Max

Mgr. Václav Filip
manažer péče o zákazníky