Preventivní metody ochrany proti klíšťatům

Existují repelenty pro zvířata a má smysl prohlížet srst po každém pobytu venku? Jaké jsou skutečně efektivní preventivní metody proti klíšťatům u domácích zvířat?

Nepodceňujte klíšťata

Území České republiky patří k oblastem s vyšším výskytem infikovaných klíšťat, k preventivní ochraně tedy existuje skutečně racionální důvod. Klíšťata totiž přenáší celou řadu onemocnění, která jednak mohou být fatální pro samotné zvíře, jednak se mohou přenést na chovatele.

Zvířata bohužel stejně jako lidé mohou chytit lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a další méně známé nemoci, například babesiósu. Více o nemocech přenášených infikovanými klíšťaty najdete zde.

Druhy efektivní prevence

S klíšťaty přichází řada zdravotních rizik pro zvíře i jeho lidské přátele. V rámci prevence ale dnes existuje mnoho prostředků, jak riziko přisátí klíštěte snížit či eliminovat.

Antiparazitika jsou preparáty dvojího druhu. K dispozici máme obojky nebo pipety (metoda spot-on).

Obojky obsahují jednu či více antiparazitických látek, které se zpravidla do 24 hodin rozptýlí po těle zvířete a poskytují ochranu před klíšťaty (často také proti blechám a dalším parazitům, a to podle typu a účinných látek). Antiparazitický obojek by měl být připevněn k běžnému obojku, ovšem velmi volně, a nošen nepřetržitě po období doporučované výrobcem. To je doba, po kterou obojek poskytuje aktivní antiparazitickou ochranu.

Metoda spot-on neboli antiparazitická pipeta funguje na podobném principu jako obojek, aplikuje se však jednorázově. V oblasti kohoutku mezi lopatkami se pečlivě rozhrne srst zvířete tak, aby byla vidět kůže, odlomí se hrot pipety, pipeta se z blízkosti několika milimetrů přiloží k místu a zcela se vyprázdní na několik stisknutí. 

Pipetu a obojek je nezbytné pořizovat přímo pro dané zvíře a jeho váhovou kategorii, mohlo by dojít k předávkování a rozvinutí nežádoucích účinků jako nestandardní kožní či neurologické reakce. Látky z pipety ani z obojku by přirozeně neměly proniknout do krve zvířete. V případě nehody a olíznutí látky zvířetem vždy raději kontaktujte veterinární ambulanci.

Obojky a pipety jednotlivých druhů a značek mají různou deklarovanou délku ochrany. Jamile lhůta vyprší, pořiďte svému kamarádovi další ochranu.

DALŠÍ ČLÁNKY