Připravte pejska na zimu

Pejsci jsou samozřejmě na zimu připraveni už od přírody a sníh většina z nich přímo miluje. Přesto je dobré přistoupit k několika opatřením, abyste zajistili, že pejsek během zimního období nebude strádat. Co pro něj můžete udělat?

Psi domácí

Žije s vámi v domě nebo v bytě. Ten se panečku má! Jenže pro něj pak každá venkovní vycházka představuje teplotní šok, někdy i o více než 30 °C. Tehdy je u malých a středních plemen, ale i u některých větších krátkosrstých plemen zcela namístě řešit oblek pro psa. I pro citlivou kůži na tlapkách je pak přechod z vyhřátých místností na mrazivý povrch velmi náročný, navíc pokud je povrch posolený. Pak může dojít k prasklinám a následnému zánětu. Psí tlapky před mrazem a solí mohou ochránit psí ponožky nebo gumové psí návleky/boty. Překvapivě je využijete i v tropických dnech, kdy zase rozpálené městské ulice mohou zvířeti způsobit popáleniny. Ale zpět do zimy a mrazu – při delším stání venku, například při čekání před obchodem, může dojít k prochladnutí i k mírným omrzlinám, které už sami doma nevyřešíte, musí je vždy léčit veterinář.

Psi venkovní

Příroda nadělila pejskům velmi chytře řešený kožíšek i způsob udržování tělesné teploty. Pokud tedy nepanují dlouhé extrémní mrazy, značná část plemen, obecně s výjimkou především trpasličích ras, může v zimě bydlet venku. Při silných mrazech pod –10 °C už je ale vhodné pejska pozvat dovnitř, ideálně však ne do obytné části, kde panují teploty kolem 20 °C, vhodnější bude užitná část domu, předsíň, prádelna nebo alespoň krytá terasa.

Zateplení boudy
Bouda by měla být už na začátku vybírána s ohledem na zimní měsíce, takže s předsíňkou, aby přímo do boudy nefoukalo. Na zimu je nejlepší vystlat ji slámou, seženete ji v každém venkovském zemědělském družstvu za pár korun. Sláma na rozdíl třeba od molitanu tolik nenavlhne a je vysoce izolační, dokonce i méně náchylná k cizopasníkům, jako jsou blechy nebo všenky. Vstup do boudy opatřete oponou z filcu nebo nějaké těžší, třeba vlněné textilie. Pokud je však váš pejsek nenapravitelný trhač, holt bude mít boudu bez dveří.

Ohřívané jídlo
Pro některé chovatele samozřejmost, pro jiné nehorázný luxus. V chladném počasí ale váš pejsek ohřívanou stravu ocení jako blahodárný „dvojzdroj“ – tepla a energie. V dnešní době je dokonce možné zakoupit vyhřívané misky na vodu, která by jinak zamrzla. Napít se je totiž v mrazech pro zvířata komplikované. Při konzumaci ledového sněhu si mohou uhnat žaludeční problémy a tekutá voda zamrzá. Proto někdy chovatelé zcela správně rozdělují denní jídlo do dvou porcí a obě ještě zalijí teplou vodou nebo vývarem. U venku žijících pejsků to rozhodně můžete praktikovat celou zimu.

Mladí, staří nebo nemocní pejskové v zimě

Jak asi správně tušíte, pro štěňata, psí veterány či pejsky, kteří se potýkají s nemocí nebo jsou v rekonvalescenci, není pobyt v mrazivém počasí vhodný. Štěňátka ještě nemají plně dovyvinutou termoregulaci a rovněž jejich kožíšek, byť nebesky heboučký, jim zatím neposkytuje plnohodnotnou ochranu před mrazem a mohla by se (i vlastní vinou řádění ve sněhu) zbytečně prochladit.

Starší pejskové teoreticky chladem nemusí nijak trpět, ale zejména pokud už u pejska pozorujete potíže s kloubním aparátem, pak prochladnutí může tyto problémy významně akcelerovat. U starších pejsků, jsou-li bez obtíží, zvažte alespoň zimní oblek a obutí, pokud dlouhodobě žijí v domácnosti. Samozřejmě tato opatření platí pouze pro silnější mrazy pod –10 °C.

Obecně vždy přistupujte k „zimním opatřením“ s ohledem na aktuální zdravotní stav svého pejska. Není potřeba mazlíčky zbytečně hýčkat a rozmazlovat, ale je zcela namístě věnovat péči o ně zvýšenou pozornost během období, kdy ani vy nevyjdete bez čepice a rukavic.

Trápí vašeho mazlíčka blechy? Jak na ně, vám poradíme v článku zde

DALŠÍ ČLÁNKY