Jak na drobná poranění zvířete

Pejskové i kočičky se mohou v přírodě škrábnout o větev, daleko častěji ale utrpí drobná poranění, když strkají čumáček, kam nemají, šmejdí, něco hledají nebo se snaží něco ukořistit.

Ale jak by se na ty miláčky mohl někdo zlobit! Co teprve, když se zaleskne kapka krve. Jak správně postupovat při drobných poraněních zvířat?

Pokud rozsah zranění není velký, nejspíš zvládnete první pomoc i následnou léčbu sami, tedy za předpokladu, že můžete vyloučit kontaminaci rány silným biologickým nebo toxickým materiálem.

Oděrky a škrábance
I tato nezávažná povrchová zranění mohou vypadat hrozivě. Sedřená kůže s krvavými kapičkami působí intenzivní bolest. Ostatně i my lidé to sami dobře známe.

  1. Prohlédněte ránu a pokuste se ujistit se, že jsou zranění jen povrchová.
  2. Pokud krev nevytéká a nepozorujete znečištění, nechte kapičky krve na povrchu kůže zaschnout a vytvořit stroupky.
  3. Pokud je v ráně znečištění, ránu opatrně omyjte vodou a použijte lékařskou dezinfekci, jódovou tinkturu nebo dezinfekční sprej, klidně stejný, jako máte v lékárničce na vaše vlastní zranění, například Septonex.
  4. Vytéká-li krev, rána je nejspíš hlubší a zvolte jiný postup.

Hlubší rány
Rány řezného nebo bodného charakteru si bohužel „umí“ přivodit také sama zvířata. Co si budeme povídat, i lidi se zvládnou zmrzačit, ani neví jak.

Jakmile zranění zjistíte, hledejte odpověď na 3 otázky:

?   Jaký předmět zranění způsobil?
Pokud odpověď zní: Něco kovového, silně znečištěného či přímo toxického, nebo něco s viditelnou biologickou stopou jiného tvora, raději ihned zvíře odvezte do nejbližší veterinární ambulance.

?   V jaké oblasti se zranění nachází?
Hlava, krk nebo spodní část bříška jsou při zranění více riziková. Ať už z důvodu drah důležitých tepen, nebo blízkých orgánů. Je-li zasažena některá z výše uvedených oblastí, okamžitě navštivte nejbližší veterinární ambulanci. I končetiny jsou samozřejmě důležité, ale jen zřídka ohrozí zranění končetiny zvíře bezprostředně na životě.

?   Kolik krve a jaké z rány vytéká
Nechceme vás děsit, ale je třeba to napsat narovinu, abyste v případě krize věděli. Vytéká-li z rány hustá tmavá krev, často v pulzujícím intervalu, byla zasažena tepna a je zle. Krvácení se snažte tlakem zastavit a okamžitě jeďte na nejbližší veterinární ambulanci. Vidíte-li běžně, cihlově červenou krev, nelze pochopitelně tvrdit, že je vše ok, ale s velkou pravděpodobností vás nečeká souboj s časem o holý život zvířete.

Mírné krvácení
Pokud rozsah zranění není velký, nejspíš zvládnete první pomoc i následnou léčbu sami. Ovšem za předpokladu, že můžete vyloučit kontaminaci rány silným biologickým nebo toxickým materiálem.

Není-li krvácení intenzivní, nezastavujte jej při první kapce, odtékající krev ránu čistí. Následně očistěte okolí rány čímkoliv čistým, jen dejte pozor na papírové kapesníky, mají nepříjemný zvyk se v namočeném stavu trhat a zůstat v ráně. Pro jistotu se vždy pokuste ránu dezinfikovat, běžnou lékařskou dezinfekcí, kterou používáte i u vlastních zranění. Pokud nemáte po ruce dezinfekci, použijte čirý alkohol. Pokud není třeba stáhnout rozevřenou ránu ani nehrozí další znečištění, klidně ponechte místo zranění volně dýchat bez zalepení.

I při méně závažných zraněních někdy nastávají chvíle, kdy je pomoc zvěrolékaře nezbytná. Zejména pokud v ráně uvízl předmět a pokud si nejste jisti odpověďmi na výše uvedené 3 otázky.

Silné krvácení – první pomoc
Upřímně vám přejeme, abyste níže uvedené kroky nikdy nemuseli absolvovat.

Intenzivní, zpravidla tepenné, krvácení je nezbytné zastavit tlakem na ránu. Pokud je to možné, vydezinfikujte si ruce a použijte sterilní gázu. Ne vždy je to možné. Pak alespoň utrhněte kus čisté látky z vlastního oblečení a pevně ovažte ránu. Snažte se zvíře uklidnit, ale držte je při vědomí. Okamžitě jeďte do nejbližší veterinární ambulance.

Každé zranění bolí a každé zranění vyděsí vás i zvíře. Přesto si dovolíme malé uklidnění. Dost často rány vypadají hůř, než jaké ve skutečnosti jsou, a naše zvířátka mají tuhý kořínek.

Přejeme vám, ať se vám nehody vyhýbají velkým obloukem.

DALŠÍ ČLÁNKY