Jak ochránit mazlíčka před klíšťaty

Antiparazitické obojky a spot-on pipety jsou nejrozšířenější ochranou domácích mazlíčků před útokem klíštěte a vykazují vysokou spolehlivost. Jsou však i další metody prevence. Které to jsou a jakou mají účinnost, pro vás zjišťoval Dr.Max VET.

Antiparazitické obojky

Jednoduché použití, vysoká spolehlivost a snadné použití činí z antiparazitických obojků nejoblíbenější metodu prevence před útokem klíštěte.

TIP: Přebytečný konec obojku vždy ustřihněte, zvíře by jej mohlo kousat a podráždit si trávicí systém antiparazitickými látkami.

Spot-on pipety

Druhý nejrozšířenější způsob ochrany před klíšťaty, kdy se roztok v pipetě nakape na kůži v oblasti kohoutku (hrbolek mezi lopatkami zvířete). Jedinou nevýhodou je riziko intoxikace dětí, které by mohly v prvních dnech po aplikaci zvíře hladit a následně (například olíznutím prstů) zavést antiparazitické látky do těla.

Další častá metoda vnitřní antiparazitické ochrany, kdy se zvířeti podá tableta při krmení. Na rozdíl od spot-on pipet je tato metoda bezpečná pro případné dětské přátele vašeho mazlíčka.

Antiparazitické šampony

Pomohou především při akutním ataku vnějších parazitů, poskytují i následnou ochranu po několik dalších dní až týdnů (podle typu šamponu), ale spolehlivost je nižší.

Pyrethinový koncentrát

Speciální roztok se ředí vodou a následně vmasíruje do srsti zvířete. Nedoporučuje se pro mláďata a březí či kojící samičky.

Antiparazitické pudry

Jsou dnes již spíše raritní metodou ochrany proti klíšťatům, zejména kvůli riziku vdechnutí pudru a následné intoxikace. Někdy však mohou zastoupit některou z výše uvedených metod, například pokud se objeví alergie na tekutá antiparazitika či tablety.

Spreje a repelenty

Mají velmi dobrý krátkodobý účinek a často se doporučuje je používat například k dezinfekci kotce či pelechu i samotné srsti zvířete. Případně mohou sloužit jako kombinovaná ochrana společně s antiparazitickými šampony.

Klíčem k úspěchu je kontrola!

Ačkoliv dnešní moderní antiparazitické prostředky mají vysokou spolehlivost, žádný z nich není 100%. Vždy srst zvířete pravidelně kontrolujte a klíště odstraňte doporučovaným způsobem.

Jak na vytažení klíštěte, si můžete přečíst zde.

 

DALŠÍ ČLÁNKY