Výhody a nevýhody kastrace

Na jedné straně stojí upření přirozené možnosti mít potomky, pro nás lidi nesmírně citlivé téma. U zvířat se ale na kastraci díváme spíše pragmaticky a vidíme jak pozitiva, tak negativa. Co přesně stojí na pomyslné misce vah, si můžete přečíst v článku.

Etika kastrace

Není úplně fér srovnávat přístup ke kastraci u zvířat a u lidí, tedy že zvířatům s klidným svědomím činíme něco, co je u lidí sotva myslitelné. Velmi poučný je však jiný úhel pohledu. Ročně se v Česku odhadem utratí tisíce nechtěných štěňat a koťat, která se ne vždy podaří udat po známých a sousedech. V lepším případě pak dochází k jejich umístění do záchranných sítí zvířecích útulků, které často praskají ve švech. Majitelé by se tak měli zaměřit především na prevenci nechtěného zabřeznutí.

Zodpovědný přístup k jisté kontrole rozmnožování svých domácích mazlíčků tak nese každý páníček.

Má kastrace zdravotní nevýhody?

Často se dočtete o zkušenostech chovatelů, kteří popisují nárůst váhy po kastraci. Reálně k němu často dochází, ale ani ne tak pouze vinou prodělaného zákroku, jako spíš nedostatečného přizpůsobení nové situaci, zejména co se týče stravovacích návyků zvířete.

Co to znamená? Kastrací zvíře přijde o rozmnožovací orgány (varlata, resp. vaječníky), které samy o sobě produkují několik hormonů. Právě tato hormonální proměna pak může zapříčinit nižší fyzickou aktivitu zvířete, případně trochu větší apetit. Pokud chovatel neupraví jídelníček a nezařadí do denního programu více pohybu, často po kastraci dochází k nárůstu váhy.

Jistá rizika pak samozřejmě přináší i samotná kastrace. Ačkoliv se jedná o naprosto běžnou, rutinní operaci, nikdy nelze předem vyloučit možné zdravotní komplikace. Riziko je velmi malé, ale pořád je kastrace operace prováděná zpravidla s úplnou nebo částečnou anestezií (umělým spánkem).


Potom už jen samé výhody?

Co se týče statistiky prodloužení života a zvýšení jeho kvality, pak ano. Kastrace skutečně většinou zajistí zvířeti pevnější zdraví. A platí to nejen u samiček, kde odpadne velmi intenzivní fyzická zátěž spojená s březostí, porodem a kojením, ale i u samečků, kde zase většinou dochází ke zmírnění temperamentu.

Jaké zdravotní důsledky má kastrace?

 • Snížení rizika rakoviny
  U fen a koček se snižuje riziko rakoviny mléčné žlázy a zcela eliminuje riziko rakoviny dělohy a vaječníků, u psů a kocourů mizí riziko rakoviny varlat a snižuje se riziko rakoviny prostaty.

 • Snížení rizika útěku a zaběhnutí
  Vlivem hormonálních změn dochází k útlumu temperamentu, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se vašemu mazlíčkovi od vás zkrátka nebude chtít nikam utíkat.

 • Méně značkování
  Psi, ale i kocouři jsou značkovací specialisté. Je to instinkt vycházející z jejich podstaty teritoriálního zvířete, které si střeží své dobyté území. Po kastraci se vlivem hormonálních změn i tato nutkavá potřeba zmírní, někdy i zcela zmizí.

 • Delší život
  Statistika hovoří jasně, kastrace skutečně psům i kočkám prodlužuje průměrnou délku života. Zejména u samiček je to pak dáno tím, že jejich tělo není opakovaně vystaveno krásné, ale fyzicky nesmírně náročné periodě březosti, porodu a kojení, u samečků se spíš propojí výhody domáckého způsobu života, který bývá chudší na zranění.

  Sekundárně ale hormonální změny a zklidnění zvířete mají vliv na celou řadu dalších potenciálních onemocnění, ať už jsou kardiovaskulárního, nebo neurologického původu. Menší zátěž = menší opotřebení organismu. Samozřejmě to vše pouze za předpokladu, že kastrace a přístup chovatele nezapříčiní rozvoj obezity.

 • Žádné hárání, žádné vábení
  Pro nás lidi je tento bod možná eticky problematický. Na druhou stranu pro majitele fenek je báječná představa, že už nikdy nebudou muset řešit hárání, krvavé skvrny, úpěnlivé hlídání feny, a majitelům psů zase odpadne ustavičné běhání za pejskem, který upaluje za každou hárající fenou. Majitelům kočiček se také změní život. Žádné nervy s rozdáváním koťátek a žádní nenávratně zatoulaní kocouři.


Rozhodnutí je na každém chovateli, ovšem je potřeba přistupovat k prevenci reprodukce zodpovědně, promyslet všechna pro a proti, případně se poradit s ošetřujícím veterinářem zvířete s ohledem na jeho zdravotní stav, věk, anamnézu a další faktory.

Oprašte své vědomosti o hárání. Co se přesně děje, kdy a jak, vám vysvětlíme v článku zde. 

DALŠÍ ČLÁNKY