Výhody a nevýhody kastrace

7. 4. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení

Na jedné straně stojí upření přirozené možnosti mít potomky, pro nás lidi velmi citlivé téma. U zvířat se ale na kastraci díváme spíše pragmaticky. Vidíme jak pozitiva, tak negativa. Co přesně stojí na pomyslné misce vah, se dočtete v tomto článku.



Etika kastrace

Není úplně fér srovnávat přístup ke kastraci u zvířat a u lidí, tedy že zvířatům s klidným svědomím činíme něco, co je u lidí sotva myslitelné. Velmi poučný je však jiný úhel pohledu. Ročně se v Česku odhadem utratí tisíce nechtěných štěňat a koťat, která se ne vždy podaří udat po známých a sousedech. V lepším případě pak dochází k jejich umístění do záchranných sítí zvířecích útulků, které často praskají ve švech. Majitelé by se tak měli zaměřit především na prevenci nechtěného zabřeznutí.

Zodpovědný přístup k jisté kontrole rozmnožování svých domácích mazlíčků tak nese každý páníček. K prevenci  reprodukce je potřeba přistupovat zodpovědně, promyslet všechna pro a proti, případně se poradit s ošetřujícím veterinářem zvířete s ohledem na jeho zdravotní stav, věk, anamnézu a další faktory.


Má kastrace zdravotní nevýhody?

Často se dočtete o zkušenostech chovatelů, kteří popisují nárůst váhy po kastraci. Reálně k němu často dochází, ale ani ne tak pouze vinou prodělaného zákroku, jako spíš nedostatečného přizpůsobení nové situaci, zejména co se týče stravovacích návyků zvířete.

Co to znamená? Kastrací zvíře přijde o rozmnožovací orgány (varlata, resp. vaječníky), které samy o sobě produkují několik hormonů. Právě tato hormonální proměna pak může zapříčinit nižší fyzickou aktivitu zvířete, případně trochu větší apetit. Pokud chovatel neupraví jídelníček a nezařadí do denního programu více pohybu, často po kastraci dochází k nárůstu váhy.

Jistá rizika pak samozřejmě přináší i samotná kastrace. Ačkoliv se jedná o naprosto běžnou, rutinní operaci, nikdy nelze předem vyloučit možné zdravotní komplikace. Riziko je velmi malé, ale pořád je kastrace operace prováděná zpravidla s úplnou nebo částečnou anestezií (umělým spánkem).


Potom už jen samé výhody?

Co se týče statistiky prodloužení života a zvýšení jeho kvality, pak ano. Kastrace skutečně většinou zajistí zvířeti pevnější zdraví. A platí to nejen u samiček, kde odpadne velmi intenzivní fyzická zátěž spojená s březostí, porodem a kojením, ale i u samečků, kde zase většinou dochází ke zmírnění temperamentu.


Jaké zdravotní důsledky má kastrace?

Snížení rizika rakoviny
U fen a koček se snižuje riziko rakoviny mléčné žlázy a zcela eliminuje riziko rakoviny dělohy a vaječníků, u psů a kocourů mizí riziko rakoviny varlat a snižuje se riziko rakoviny prostaty.

Snížení rizika útěku a zaběhnutí
Vlivem hormonálních změn dochází k útlumu temperamentu, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se Vašemu mazlíčkovi od vás zkrátka nebude chtít nikam utíkat.

Méně značkování
Psi, ale i kocouři jsou značkovací specialisté. Je to instinkt vycházející z jejich podstaty teritoriálního zvířete, které si střeží své dobyté území. Po kastraci se vlivem hormonálních změn i tato nutkavá potřeba zmírní, někdy i zcela zmizí.

Delší život
Statistika hovoří jasně, kastrace skutečně psům i kočkám prodlužuje průměrnou délku života. Zejména u samiček je to pak dáno tím, že jejich tělo není opakovaně vystaveno krásné, ale fyzicky nesmírně náročné periodě březosti, porodu a kojení.


Žádné hárání, žádné vábení

Pro nás lidi je tento bod možná eticky problematický. Na druhou stranu pro majitele fenek je báječná představa, že už nikdy nebudou muset řešit hárání, krvavé skvrny, úpěnlivé hlídání feny, a majitelům psů zase odpadne ustavičné běhání za pejskem, který upaluje za každou hárající fenou. Majitelům kočiček se také změní život. Žádné nervy s rozdáváním koťátek a žádní nenávratně zatoulaní kocouři.

Oprašte své vědomosti o hárání. Co se přesně děje, kdy a jak, Vám vysvětlíme v článku zde.

Články k tématu Výhody a nevýhody kastrace

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora