Klíště u kočky

I u klíšťat platí, že je lepší účinná prevence než následné řešení problému. Jaké jsou možnosti ochrany kočky před klíštětem? Více si přečtěte v našem novém článku na Dr.Max VET.

Klíště u kočky

Klíšťata jsou běžně považována za hmyz, ve skutečnosti ale patří do čeledi pavoukovců, podobně jako roztoči nebo pavouci. Jsou to nepříjemní paraziti, kteří se živí krví svého hostitele – zvířete nebo člověka.

Klíšťata jsou nebezpečná zejména proto, že přenášejí různé nemoci. Při sání krve se k hostiteli pevně přichytávají a poměrně dlouho si jich nemusíme všimnout. Bakteriální infekce včetně lymské boreliózy mohou být přenášeny klíšťaty na kočky, a dokonce i na lidi. Ztráta krve při kousnutí klíštětem je minimální, pouze u koťat či starších koček, které mají velké množství klíšťat, může být úbytek krve významnější, a vést dokonce k anémii (chudokrevnosti). Pokud není klíště nasáté, je velké asi jako špendlíková hlavička. Po nakrmení, které trvá obvykle 2–7 dní, se klíště zvětší přibližně na 1 cm a samovolně odpadá. Během přisátí se kromě velikosti mění také barva a tvar klíštěte. Zpočátku je hnědé s tmavou oblastí kolem sacího ústrojí, později, když se nalije krví, je kulatější a barva tělíčka je šedá.

Na klíšťata nejčastěji můžete narazit mezi jarem a podzimem, ale aktivní mohou být během celého roku. Běžně se vyskytují v lesích, na loukách, ale i v zahradách, zejména pokud žijete v oblasti s velkým počtem volně žijících zvířat. Klíšťata číhají na svého hostitele na špičkách stébel trávy nebo na větvičkách nízkých křovin. Jakmile se hostitel o stéblo trávy otře, klíště se zachytí pomocí háčků na nožičkách.

Kočka v přírodě

Jak odstranit klíště u kočky?

Jak už jsme si řekli, klíšťata jsou významnými přenašeči nemocí, a proto je důležité co nejdříve odstranit všechna, které se přichytí na srst nebo kůži kočky. Rychlé odstranění snižuje riziko onemocnění. Každý večer je vhodné kočičce zkontrolovat kůži a srst. Během hlazení hledejte malé kulaté hrbolky na povrchu kůže. U dlouhosrstých koček se možná budete muset více snažit – použijte prsty jako zuby hřebene. Zvýšenou pozornost věnujte oblastem, jako jsou slabiny, podpaží, tlapky i vnitřní část uší. Malá bulka na kůži může být jen kožním výrůstkem, dospělé klíště však poznáte podle viditelných nožiček.

Pokud na kůži kočky objevíte klíště, najděte si nejdříve pohodlné, tiché a dobře osvětlené místo. Před odstraňováním klíštěte si nasaďte rukavice, protože infikovaná klíšťata mohou přenášet nemoci prostřednictvím slin i na člověka. U klíštěte opatrně rozhrňte srst a místo přisátí na kůži vydezinfikujte. Nepoužívejte k udušení parazita vazelínu ani olej! Na mastné látky totiž může klíště reagovat tím, že se „zavrtá“ ještě hlouběji do kůže nebo vyvrhne do rány střevní obsah s nebezpečnými bakteriemi. Pro šetrné odstranění klíštěte je nejvhodnější speciální háček na klíšťata. Háček umístěte pod klíště a pomalu, opatrně táhněte. Zkontrolujte, zda je klíště celé. Pokud v kůži zůstala hlavička, sledujte v následujících dnech ránu, jestli nevykazuje známky infekce. Objeví-li se zarudnutí, které do 24 hodin nevybledne, navštivte veterináře. Vytažené klíště můžete bezpečně zlikvidovat několika způsoby – spláchnout do toalety, polít alkoholem nebo přilepit na kousek lepicí pásky a vyhodit do koše. Ranku po klíštěti znovu ošetřete dezinfekcí a důkladně si umyjte ruce. Po úspěšném zákroku nezapomeňte na odměnu pro statečného kočičího pacienta. 

Přípravky proti klíšťatům pro kočky

I u klíšťat platí, že je lepší účinná prevence než následné řešení problému. Existuje několik způsobů, jak kočky před klíšťaty chránit. Základním pravidlem je nepoužívat přípravky určené pro psy, protože ty mohou být pro kočky toxické. Pokud si nejste jisti, který přípravek je pro vaši kočičku nejvhodnější, můžete se samozřejmě poradit s veterinářem.

Přípravky proti klíšťatům

Spot-on

Přípravek ve formě kapek se nanáší na kůži mezi lopatky. Aplikace je velmi snadná. Spot-on neboli pipeta je mezi chovateli velmi oblíbeným prostředkem. Pipetu lze používat i u zvířat, která žijí v domácnosti s dětmi nebo těhotnými ženami. Je účinná k léčbě i prevenci, a to po dobu 3 až 12 týdnů (Bravecto).

Tablety

Přípravek (Credelio) podávaný ve formě tablet působí proti klíšťatům po dobu až 4 týdnů a je také bezpečný při kontaktu kočky s dětmi nebo těhotnými ženami. Nevýhodou je, že klíšťata usmrcuje až poté, co se přichytí a začnou sát krev, a nemusí ve všech případech působit repelentně, tedy nemusí zabránit přisátí klíštěte.

Obojky proti klíšťatům

Obojky proti klíšťatům obsahují účinné látky, které působí jen na kůži kočky a nedostávají se do jejího krevního oběhu. Výhodou obojků je jejich dlouhodobá účinnost (díky postupnému uvolňování účinné látky). Rovněž jsou odolné vůči vodě. Některým kočkám však mohou způsobit lokální podráždění pokožky. Pokud nemají bezpečnostní pojistku, mohou vést i k poranění zvířete. Obojky nasazujte kočce vždy přesně podle instrukcí výrobce, abyste zabránili případnému poranění zvířete.

DALŠÍ ČLÁNKY