Klíště u psa

Aktivita klíšťat je s příchodem jara na vrcholu a proto přinášíme pár tipů, co dělat, když má váš pes klíště. Jaké jsou možnosti ochrany pejska před klíštětem? Více si přečtěte v našem novém článku na Dr.Max VET.

Klíště

Klíště u psa

Přestože se klíště běžně považuje za hmyz, ve skutečnosti patří mezi pavoukovce podobné štírům, pavoukům a roztočům. Živí se krví hostitele (zvířete nebo člověka) a může být přenašečem chorob. Klíšťata se liší tvarem, barvou a velikostí, obecně jsou oválná, plochá a malá. Dokud nejsou nakrmena, mají velikost sezamových semínek. Jakmile jsou zcela nasátá krví, dosahují velikosti a tvaru kávového zrna. Hledají hostitele, na kterém by se uchytila. Často vylezou na vrchol dlouhého stébla trávy a čekají na vhodnou „kořist“. Nedokážou skákat ani létat, pes se jich musí přímo dotknout. Zpětné háčky na nožičkách jim umožňují zachytit se na srsti. Klíšťata mohou být aktivní během celého roku, ale obecně nejčastěji na jaře a na podzim.

Klíště u psa

Jak vytáhnout klíště psovi?

Klíšťata mohou být pro psa opravdu nebezpečná, nepropadejte však panice, pokud na psovi nějaké najdete. Většina kousnutí klíštětem je neškodných a nezpůsobí žádné problémy. Obecně platí, že k přenosu onemocnění je třeba, aby bylo klíště přisáté nejméně 36 hodin, proto je důležité ho včas odstranit.

Srst kontrolujte pravidelně

Někdy může být nalezení klíštěte, zejména v tmavé srsti psa, opravdu obtížné. Doporučuje se pravidelně kontrolovat srst prsty a pečlivě prohmatávat povrch kůže. Zvláštní pozornost věnujte zejména skrytým nebo obtížně dostupným místům, jako jsou části pod bradou, mezi tlapkami, u očí a uvnitř uší. Nezapomeňte zkontrolovat břicho, vnitřní stranu stehen, genitálie a hlavně oblast pod ocasem.

Při odstraňování klíštěte dbejte na bezpečnost

Při odstraňování klíštěte si ideálně nasaďte vyšetřovací rukavice, abyste se vyhnuli kontaktu s krví. Nikdy neodstraňujte klíště prsty – je to nejen neúčinné, ale mačkáním můžete uvolnit bakterie ze střevního obsahu do krve psa. Rovněž se nedoporučuje klíšťata propichovat nebo zalévat olejem či vazelínou.
Roztáhněte srst psa a poté uchopte klíště pinzetou co nejblíže ke kůži a kýváním do stran jej uvolněte, po odstranění klíštěte místo přisátí vydezinfikujte. Další možností je použít háček na klíšťata. Při odstraňování klíštěte postupujte opatrně, není vhodné jej rychle a násilím táhnout ven. Rovněž se nedoporučuje točení a kroucení, protože klíště nemá ústní ústrojí ve tvaru závitu.

Odstranění klíštěte

Co když v ráně zůstane kousek klíštěte?

Zkontrolujte ranku, abyste se ujistili, že bylo odstraněno celé klíště. Pokud v kůži přece jen zůstane část klíštěte, riziko infekce už nehrozí, ale ranka se může zanítit, a tak je nutné postižené místo pravidelně kontrolovat. Většinou si s vypuzením ústního ústrojí klíštěte kůže poradí sama, případně se poraďte s veterinářem. Nesnažte se však zbytek těla klíštěte odstranit vrtáním v kůži.

Odstraněné klíště zlikvidujte

Zlikvidujte klíště tak, že jej spláchnete do záchodu nebo polijete alkoholem či ho přilepíte na kousek lepicí pásky a poté vyhodíte do koše. Jelikož jsou klíšťata velmi odolná, mohou se znovu přichytit, pokud nejsou správně zlikvidována. Pokud nepoužijete rukavice, po odstranění klíštěte si důkladně umyjte ruce, očistěte ranku dezinfekcí a rovněž vyčistěte i pinzetu či háček.

Kdy klíště přisáté na psa odpadne?

Klíště odpadne teprve tehdy, když se dostatečně nasytí krví. Před krmením je velké jen několik milimetrů. Po přisátí a krmení psí krví může plně nasáté klíště narůst do velikosti více než 1 cm. Mladým klíšťatům, zvaným nymfy, trvá dva až tři dny, než se zcela naplní krví. Sameček klíštěte krev nepije, nebo jen velmi krátce. Hostitele vyhledává kvůli tomu, aby na něm našel samičku a oplodnil ji. Samička saje krev 4–7 dní, ale v některých případech naplnění krví trvá až 2 týdny. Po odpadnutí klíště mění vývojové stadium, u samičky probíhá nakladení vajíček.

Červený flek po klíštěti u psa

Když klíště objeví vhodné místo k přisátí, klepítky prořízne kůži a začne sát krev. Často vytváří lepkavou tekutinu, která mu pomáhá zůstat přisáté. Do rány klíště začne vypouštět látky, které zabraňují srážení krve a způsobují znecitlivění. Kousnutí klíštětem může způsobit lokální reakci – bulky, strupy, zarudnutí nebo svědění. To obvykle není důvod k obavám, pokud oblast není velká ani hluboká. jakmile zarudnutí přetrvává déle než 24 hodin, zhorší se nebo se k němu přidají i jiné příznaky, kontaktujte veterinárního lékaře.

Tablety proti klíšťatům pro psy

Tablety proti klíšťatům pro psy jsou považovány za velmi účinná antiparazitika. Jsou vhodné pro psy s váhou vyšší než 2 kg a starší než 2 měsíce. Nevýhodou je, že klíšťata usmrcují až poté, co se přichytí a začnou sát krev. Mají však dlouhodobý účinek až 3 měsíce a jsou bezpečné při kontaktu psa s dětmi nebo těhotnými ženami.

Obojek proti klíšťatům pro psy

Antiparazitní obojky patří mezi nejrozšířenější způsoby ochrany proti klíšťatům a jsou vhodné pro psy starší 2 měsíců. Obsahují účinné látky, které působí jen na kůži psa a nedostávají se do krevního oběhu. Výhodou obojků proti klíšťatům je jejich dlouhodobá účinnost (až 8 měsíců), a to díky postupnému uvolňování účinné látky. Rovněž jsou odolné vůči vodě. Nevýhodou ovšem je, že u některých psů mohou způsobovat podráždění kůže nebo vypadávání srsti v oblasti obojku. Kvůli obsaženým látkám se nedoporučují některé obojky proti klíšťatům pro psy, kteří jsou v kontaktu s malými dětmi nebo těhotnými ženami.

Obojek proti klíšťatům

Borelióza u psa po kousnutí klíštětem?

Lymská borelióza je jedna z nejznámějších chorob, která je přenášena klíšťaty. Může způsobit artritidu a otok kloubů psa, což má za následek bolestivé kulhání. Příznaky zahrnují vyrážku kolem místa kousnutí klíštětem, horečku, mírné kulhání, oteklé klouby a uzliny, ztrátu chuti k jídlu a letargii (útlum, nadměrná spavost). Tyto příznaky však mohou být přítomny i při jiných onemocněních, takže pokud měl pes klíště a vy máte sebemenší podezření na některé z infekčních onemocnění přenášené klíšťaty, vyhledejte svého veterinárního lékaře.

DALŠÍ ČLÁNKY