Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.

Jak poznat, že má pejsek problém

Na začínající kožní infekci obvykle upozorní některý z vnějších projevů:

 • usilovné škrábání pejska, které neustává ani v noci
 • nadměrné línání
 • ztráta lesku srsti
 • viditelné léze ekzému na pokožce
 • bolestivost při kartáčování
 • zvýšená teplota, až horečka

Rizikovými faktory rozvoje kožní plísně u pejska jsou vyšší okolní teplota, časté koupání v přírodních vodních nádržích, kontakt s jinými psy, ale také zanedbávání vyčesávání či zhoršené hygienické podmínky.

Nejdříve vylučte ostatní příčiny výše uvedených příznaků

S diagnózou kožní infekce vám pomůže pouze ošetřující veterinář zvířete. Ještě než k němu vyrazíte, pokuste se vylučovací metodou potvrdit kožní infekci.

 • Pejsek drbe jedno konkrétní místo
  To obvykle ukazuje spíš na píchnutí hmyzem, komárem, ovádem, včelou či vosou. Pokud není vpich u důležitých tepen, jako třeba na krku, pak asi k veterináři nemusíte, přikládejte na místo octové obklady. Humánní antihistaminika, která u lidí v podobných případech fungují velmi dobře, například @Fenistil, u pejsků zabírají asi jenom z 10–15 %. U zvířat na alergii opravdu spolehlivě fungují pouze kortikosteroidy, se kterými je ale potřeba zacházet nanejvýš opatrně, neboť při dlouhodobém užívání mohou mít nepříznivé vedlejší účinky. To už je ale vždy na zvážení ošetřujícího veterináře zvířete.

 • Jaterní potíže pejska
  Nedobrý stav srsti a celkově nezdravě působící pejsek může poukazovat problémy s játry, kdy nedostatečné trávení zapříčiní nezdravý vzhled zvířete, hubnutí a vypadávání srsti. Pokud máte podezření, že pejsek hubne, vždy vyrazte k veterináři, ať předejdete možnému selhání jater s fatálními následky. Jedním z možných onemocnění jater je například infekční hepatitida neboli žloutenka.

S kožními problémy vždy k veterináři

S podezřením na kožní onemocnění se vždy vypravte k ošetřujícímu veterináři zvířete. Kožní infekce jsou velmi časté, obvykle se jedná o bakteriální nebo mykotické čili plísňové onemocnění.

Nejčastějším původcem jsou kvasinky, ale třeba také klostridie, campylobacter nebo stafylokoky, případně plísňové kultury jako mikrosporie či trichofytie. Může se objevit také roztoč známý jako sarkoptový svrab, což je specifický parazit napadající kůži, nebo infekce chlamydiemi, které u pejsků často napadají oči, ale mohou se rozšířit i na pokožku. Se kterými neřády se váš pejsek potýká, zjistí však pouze zvěrolékař a podle výsledků navrhne adekvátní léčbu.

U plísňových infekcí jsou to obvykle antimykotika, u bakteriálních zase antibiotika.

Při podezření na plísňovou infekci bude veterinář hledat spory plísně na pokožce zvířete pomocí tzv. Woodovy lampy, která je odhalí ultrafialovým zářením, a následná kultivace objasní jejich původ.

U bakteriálních infekcí zase obvykle napoví další dílčí příznaky či specifické projevy.

Jak začíná kvasinková infekce

Kombinací horkého počasí, častějšího koupání ve venkovních vodních nádržích a následné zapářky vzniká ideální prostředí pro množení kvasinek, ale i dalších infekcí, ať už virových, či bakteriálních.

Dá se kožním infekcím účinně předcházet?

Do jisté míry ano, ale pokud má pejsek dostatek pohybu v přírodě, potkává jiné psy a další zvířata, tak se ani při nejlepší péči nedá infekci 100% zabránit. Není žádným pochybením páníčka, že se pejsek infikoval, ale bylo by závažným zanedbáním, kdyby nereagoval na jeho usilovné škrábání a včas situaci neřešil.

Zejména v létě, kdy pravděpodobnost kožní infekce vzrůstá, je možné doporučit následující opatření:

 • Nevynechávejte vyčesávání a kartáčování srsti svého pejska
  Včasným odstraněním odumřelé srsti, ale i částečným odstraněním mazu, odumřelých kožních buněk a nečistot ztížíte všelijakým infekčním činitelům podmínky.
  Ideální frekvence se odvíjí i podle plemena pejska, ale není na škodu kartáčovat srst každý den, stačí i 10 minut.
 • Zpřísněte hygienu životního prostředí pejska
  Různé textilie v pelechu nebo v kotci, výkaly ve výběhu, to všechno jsou potenciální zdroje infekce. Jejich uklízení je samozřejmostí, ale v teplých letních měsících zvyšte frekvenci úklidu.
 • Dopřejte pejskovi koupel
  Záleží také na plemeni, ale koupel není na škodu. Zvolte však odpovídající kosmetiku, která je určena přímo pro typ srsti vašeho plemene. Vyzkoušejte například šampon s extraktem z listů čajovníku nebo přímo šampon proti parazitům.

 • Hlídejte „kontakty“ pejska
  Ať už se živými zvířaty, která mohou být zdrojem infekce, nebo s jejich exkrementy. Ono sice není automatické, že se pejsek nakazí – pokud má dobrou imunitu, nic se mu nestane, ale stačí jen mírně zhoršená celková kondice pejska a infekce se u něj snadno rozvine.

 • Posilujte imunitu pejska
  V dnešní době je možné pejskovi pořídit doplňky stravy na posílení imunity. Na výběr je nejenom několik výrobců a značek, ale také různé varianty doplňků stravy při specifických potřebách pejska. Vybíráme pro vás několik univerzálních doplňků stravy, například ve formě tablet nebo sirupu.

Vyrazte ke zvěrolékaři včas, chráníte tím i sebe

Někteří původci infekčních kožních chorob pejsků jsou přenosní i na člověka, a pokud jim dáme příležitost, rozhodně se pokusí nás infikovat.

Je tedy velmi důležité všímat si varovného signálu, který je všem infekcím společný, totiž zjevného svědění pokožky pejska, který se zuřivě škrábe a někdy si agresivně „vykusuje“ svědivá místa nejenom v srsti, ale třeba i na tlapkách.

Klíčové je zavčas zpozorovat problém a poradit se s veterinářem. Pokud budete trable pejska ignorovat, brzy mohou být tyto potíže i vašimi vlastními.

DALŠÍ ČLÁNKY