Jde urychlit línání?

Krátkosrstá plemena línají v krátkých intervalech, některá nepřetržitě. Dlouhosrstá plemena línají v dlouhých intervalech. Pokud je ale váš pejsek alespoň občasně domácí, je línání noční můrou každého páníčka. Dá se línání zvládnout nějak elegantně?

Jak kdo líná?

Každé plemeno jinak a konkrétní příslušníci plemene také jinak, podle toho, jestli žijí v bytě s páníčkem, nebo venku. Je to docela zmatek, ale zkusíme si udělat alespoň základní rozdělení.

Vezmeme to od základů. Společný prapředek psa je vlk. Ten líná dvakrát do roka – na podzim (shazuje letní a nasazuje zimní srst) a na jaře (shazuje zimní a nasazuje letní srst). Línání přitom spouští určitá délka světelného dne, tj. počet hodin, kdy je světlo, mírně i venkovní teplota.

A z prapředka vlka se vyvinula celá řada plemen. Dlouhosrstí začali postupně línat v delších intervalech, ale ještě se rozdělili na klasická dlouhosrstá plemena (typicky kolie, šeltie), na plemena s hedvábnou, chcete-li, vlasovou srstí (jorkšíři, maltézáčci, afgánští chrti), celou velkou rodinu psů s kadeřavou srstí (pudlové, bišoni), plemena se středně dlouhou hrubou srstí (jezevčíci, knírači)
a plemena se středně dlouhou jemnou srstí (kokršpanělé, retrívři, setři). Ještě tu máme psy se srstí zcela jedinečnou, která se přirozeně formuje do jakýchsi dredů, odborně „šňůrovatí“ (komondoři, puliové, bergamští ovčáci). Ta má svoje vlastní pravidla – nečeše se, pouze se dělí na jednotlivé prameny.

Každá podskupina má svá vlastní specifika, společné mají ale to, že línají maximálně 2x do roka
a některé i méně často. Pokud však tato plemena žijí doma, některá z nich línají nepatrně, ale nepřetržitě, protože žijí pod umělým osvětlením a jejich organismus nerozpozná správnou dobu k línání.

Krátkosrstá plemena (výmaráci, ohaři, dobrmani, mopsíci, buldoci) naopak línají častěji: pokud žijí v domácnosti, tak vždy nepřetržitě, pokud venku, tak 2–6x ročně.  

Co se ještě liší, je struktura srsti. Zatímco dlouhosrstá plemena mají podsadu (jemné chloupky)
a pesíky (silné dlouhé chlupy), krátkosrstá mají pouze jednoduchou srst, která je tvořena krátkými pesíky bez podsady. Línání znamená u všech plemen proces, kdy se uvolňují a vypadávají chlupy, aby udělaly místo novým.

Jak přesně líná váš konkrétní pejsek, záleží na jeho plemeni i způsobu chovu.

Jak eliminovat množství poletujících chlupů?

Línání lze trošku napomoci, ale nelze ho zkrátit na nějakou určitou dobu. Za den se zvířeti uvolní jen určitý počet chlupů, nevyčešete jich tedy víc, než je uvolněno. Ale pár tipů, jak to období tisíce chlupů všude a na všem zvládnout elegantně, bychom pro vás měli.

 • Podpořte výměnu srsti zevnitř
  Lososový olej obsahuje velmi efektivní mix nenasycených mastných kyselin, které přispívají k lepšímu prokrvení kapilárních cév v kůži, čímž se zefektivní proces výměny srsti. Lososový olej koupíte v lékárně Dr.Max, například tento. Někde se můžete setkat i s doporučením lněného či olivového oleje.

  V lékárně se ale dají sehnat i různé doplňky stravy pro podporu zdravé srsti, které zase fungují na bázi vitamínů a minerálů. Například zde.

 • Česejte každý den ve stejnou hodinu
  V době línání si raději udělejte denně 15 minut čas, ušetříte si tím hodinu uklízení. Za 15 minut i středně velké zvíře v pohodě vyčešete, v klidném tempu a důkladně, víc času je potřeba snad jen na opravdu velká plemena, jako jsou například novofundlandští psi. Raději se včas a každodenně odhodlejte k preventivní akci, než abyste museli uklízet oblaka chlupů.

  Na vyčesávání budete potřebovat dva kartáče – česací, ať už ve tvaru několikařadého hřebenu, nebo rovnou plochého kartáče. Možné je obojí, najdete je například zde. A pak trimovací hřeben, který má zahnuté paprsky a pomáhá šetrně odstranit zplstnatělou odumřelou srst.

  U krátkosrstých plemen jsou zase skvělé gumové rukavice s bodlinkami, které krásně vyčešou krátkou srst a příjemně namasírují pokožku.

 • Psa ke konci línání vykoupejte
  Podle délky línání vašeho konkrétního plemene zvolte den koupání tak, aby byl zhruba ve třetí třetině celkové délky línání. Tehdy pejska vykoupejte. Není nutný žádný speciální šampon na línání, použijte běžný šampon, na který jste zvyklí, za předpokladu, že se jedná o šampon speciálně určený pro zvířata a nejlépe pro typ srsti vašeho plemene.

 • Dbejte na pitný režim
  Banální rada, ale funguje. Zvýšení příjmu tekutin naředí krev zvířete a řidší krev zase urychlí látkovou výměnu. Pokud pejsek nechce přistoupit na vyšší dávky vody, zkuste do misky přidat malinko vývaru.

 • Vsaďte na kvalitní krmiva
  To by samozřejmě nemělo platit pouze v období línání, ale během celého života zvířete. Kvalitní strava obsahující omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bez zbytečných přidaných dochucovadel a barviv, bohatá na bílkoviny, ale i minerální prvky a vitamíny vždy vašemu pejskovi významně přispěje k celkové zdravé kondici včetně krásné srsti.

Pozor na zhoršenou kvalitu srsti

Jindy lesklá srst vašeho pejska je najednou zašedlá, zacuchaná a působí omšele? Takové nárazové zhoršení stavu srsti je většinou neklamným ukazatelem interního zdravotního problému a rozhodně jej neignorujte. Vždy se poraďte s ošetřujícím veterinářem zvířete a pokuste se zjistit pravou příčinu zhoršení stavu srsti.

Drbe se váš pejsek celý den? I to může být příznakem kožní plísně. Jak ji poznat a účinně řešit se dozvíte zde

DALŠÍ ČLÁNKY