Línání psa - specifikace plemen a rady

7. 4. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 7 minut čtení

Krátkosrstá plemena línají v krátkých intervalech, některá nepřetržitě. Dlouhosrstá plemena línají v dlouhých intervalech. Pokud je ale Váš pejsek alespoň občasně domácí, je línání noční můrou každého páníčka. Dá se línání zvládnout nějak elegantně?



Jak kdo líná?


Každé plemeno jinak
a konkrétní příslušníci plemene také jinak, podle toho, jestli žijí s páníčkem v bytě nebo venku.

Vezmeme to od základů. Společný prapředek psa, vlk, líná dvakrát do roka – na podzim a na jaře. Línání přitom spouští určitá délka světelného dne, tj. počet hodin, kdy je světlo, mírně i venkovní teplota.

Z vlka se vyvinula celá řada plemen. Dlouhosrstí začali postupně línat v delších intervalech, ale ještě se rozdělili na klasická dlouhosrstá plemena (typicky kolie, šeltie), na plemena s hedvábnou srstí (jorkšíři, maltézáčci, afgánští chrti), velkou rodinu psů s kadeřavou srstí (pudlové, bišoni), plemena se středně dlouhou hrubou srstí (jezevčíci, knírači)
a plemena se středně dlouhou jemnou srstí (kokršpanělé, retrívři, setři). Někteří psi mají zcelajedinečnou srst, která se přirozeně formuje do jakýchsi dredů, odborně „šňůrovatí“ (komondoři, puliové, bergamští ovčáci) a platí pro ni jiná pravidla – nečeše se, pouze se dělí na jednotlivé prameny.


Specifika psích plemen

Každá podskupina plemen má svá vlastní specifika, společné mají ale to, že línají maximálně 2x do roka a některé i méně často. Pokud však tato plemena žijí doma, některá z nich línají nepatrně, ale nepřetržitě, protože žijí pod umělým osvětlením a jejich organismus nerozpozná správnou dobu k línání.

Krátkosrstá plemena (výmaráci, ohaři, dobrmani, mopsíci, buldoci) naopak línají častěji: pokud žijí v domácnosti, tak vždy nepřetržitě, pokud venku, tak 2–6x ročně.   Co se ještě liší, je struktura srsti. Zatímco dlouhosrstá plemena mají podsadu (jemné chloupky) a pesíky (silné dlouhé chlupy), krátkosrstá mají pouze jednoduchou srst, která je tvořena krátkými pesíky bez podsady. Línání znamená u všech plemen proces, kdy se uvolňují a vypadávají chlupy, aby udělaly místo novým. Jak přesně líná Váš konkrétní pejsek, záleží na jeho plemeni i způsobu chovu.

Jak eliminovat množství poletujících chlupů?

Línání lze trošku napomoci, ale nelze ho zkrátit na nějakou určitou dobu. Za den se zvířeti uvolní jen určitý počet chlupů, nevyčešete jich tedy víc, než je uvolněno. Ale pár tipů, jak to období tisíce chlupů všude a na všem zvládnout elegantně, bychom pro vás měli.

  • Podpořte výměnu srsti zevnitř
    Lososový olej obsahuje velmi efektivní mix nenasycených mastných kyselin, které přispívají k lepšímu prokrvení kapilárních cév v kůži, čímž se zefektivní proces výměny srsti. Někdy se můžete setkat i s doporučením lněného či olivového oleje.

    V lékárně se ale dají sehnat i různé doplňky stravy pro podporu zdravé srsti, které zase fungují na bázi vitamínů a minerálů.

  • Česejte každý den ve stejnou hodinu
    V době línání si raději udělejte denně 15 minut čas, ušetříte si tím hodinu uklízení. Za 15 minut i středně velké zvíře v pohodě vyčešete, v klidném tempu a důkladně, víc času je potřeba snad jen na opravdu velká plemena, jako jsou například novofundlandští psi. Raději se včas a každodenně odhodlejte k preventivní akci, než abyste museli uklízet oblaka chlupů.

    Na vyčesávání budete potřebovat dva kartáčečesací, ať už ve tvaru několikařadého hřebenu, nebo rovnou plochého kartáče. Možné je obojí, najdete je například zde. A pak trimovací hřeben, který má zahnuté paprsky a pomáhá šetrně odstranit zplstnatělou odumřelou srst.

    U krátkosrstých plemen jsou zase skvělé gumové rukavice s bodlinkami, které krásně vyčešou krátkou srst a příjemně namasírují pokožku.

  • Psa ke konci línání vykoupejte
    Podle délky línání Vašeho konkrétního plemene zvolte den koupání tak, aby byl zhruba ve třetí třetině celkové délky línání. Tehdy pejska vykoupejte. Není nutný žádný speciální šampon na línání, použijte běžný šampon, na který jste zvyklí, za předpokladu, že se jedná o šampon speciálně určený pro zvířata a nejlépe pro typ srsti vašeho plemene.

  • Dbejte na pitný režim
    Banální rada, ale funguje. Zvýšení příjmu tekutin naředí krev zvířete a řidší krev zase urychlí látkovou výměnu. Pokud pejsek nechce přistoupit na vyšší dávky vody, zkuste do misky přidat malinko vývaru.

  • Vsaďte na kvalitní krmiva
    To by samozřejmě nemělo platit pouze v období línání, ale během celého života zvířete. Kvalitní strava obsahující omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bez zbytečných přidaných dochucovadel a barviv, bohatá na bílkoviny, ale i minerální prvky a vitamíny vždy vašemu pejskovi významně přispěje k celkové zdravé kondici včetně krásné srsti.

Pozor na zhoršenou kvalitu srsti

Jindy lesklá srst vašeho pejska je najednou zašedlá, zacuchaná a působí omšele? Takové nárazové zhoršení stavu srsti je většinou neklamným ukazatelem interního zdravotního problému a rozhodně jej neignorujte. Vždy se poraďte s ošetřujícím veterinářem zvířete a pokuste se zjistit pravou příčinu zhoršení stavu srsti.

Drbe se Váš pejsek celý den? I to může být příznakem kožní plísně. Jak ji poznat a účinně řešit se dozvíte zde

Články k tématu Línání psa - specifikace plemen a rady

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora