Novinky ve VET
-
Preventivní metody ochrany proti klíšťatům
Existují repelenty pro zvířata a má smysl prohlížet srst po každém pobytu venku? Jaké jsou skutečně efektivní preventivní metody proti klíšťatům u domácích zvířat?
-
Jakou nemocí může klíště nakazit vaše domácí …
Mohou zvířata chytit od klíšťat stejné nemoci jako lidé? A máte se se bát i vy, jako chovatel? Existují 100% účinné metody prevence a jak klíště správně vyndat?
-
Jak správně vytáhnout zvířeti klíště?
Mýdlo, voda a kousek vaty? Jaký je opravdu bezpečný způsob vyndání klíštěte a jak vypadá postup krok za krokem? Připravili jsme pro vás stručného průvodce vyndávání klíštěte ze srsti vašeho čtyřnohého přítele.
-
Odčervování je klíčem ke zdraví celé vaší …
Vnitřních parazitů, které mohou zvířata chytit, je celá řada. Způsobují různé zdravotní potíže od méně závažných až po fatální. Navíc velká část z nich je schopna přenést se i na člověka, odčervení je proto jedním ze základních pilířů chovatelské péče.
-
Základní péče o srst dlouhosrstých plemen
Dlouhosrstá plemena pejsků sice nelínají často, ale péče o dlouhé chlupy zase vyžaduje speciální kadeřnické dovednosti chovatele. Informace o holení, stříhání a trimování, ale i o koupeli a péči o pokožku najdete zde.
-
Jak pečovat o srst vašeho mazlíčka?
Liší se péče o srst koček a psů a jakou úpravu srsti volit u různých psích plemen? Odpovědi na otázky, jaký má být poměr šamponů, frekvence koupelí nebo jak teplá má být voda, přinášíme v novém článku.
-
Co všechno má vliv na kvalitu srsti?
Které faktory kvality srsti můžete ovlivnit a jakým způsobem? A jaké prohřešky chovatele prozradí právě srst? Péče o ni začíná totiž několik kroků před šamponem a kartáčem.
-
Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?
Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt.
-
Péče o oči pejsků
Uslzené či zarudlé oči, povytažená vnitřní víčka nebo hnisavý výtok z očí jsou některé z běžných potíží, které umí psy a jejich chovatele pěkně potrápit. Dnes jsme se zaměřili na příčiny různých podobných projevů i jejich možnou souvislost s alergií.
-
Letní koupání a péče o uši
Osvěžující ochlazení v rybníku je v horkém létě pro pejsky, ale i jejich páníčky, vítanou aktivitou. Jaká rizika může koupání znamenat pro pejska, speciálně pro jeho uši? Přečtěte si v novém článku na Dr.Max VET
-
Chraňte tlapky svého pejska před rozpáleným …
V městských ulicích, kde nenajdete kousek zeleně a celý den tam praží sluníčko, se může v tropických dnech teplota povrchu vyšplhat i přes 70 °C. Bříška psích tlapek se mohou kontaktem s povrchem popálit a následná léčba bude pomalá a nesnadná. Ulici vlas
-
7 věcí, které se hodí na cestování se zvířetem
Většině pejsků, koček i dalších domácích mazlíčků je nejlépe doma. Tam, kde to znají, kde „vládnou“, kde mají své jisté. Někdy ale dobrodružná povaha páníčků nebo obyčejná nutnost zajistí cestovatelský zážitek i zvířeti.
-
Jak na drobná poranění zvířete
Pejskové i kočičky se mohou v přírodě škrábnout o větev, daleko častěji ale utrpí drobná poranění, když strkají čumáček, kam nemají, šmejdí, něco hledají nebo se snaží něco ukořistit.
-
Naučte se zchladit svého pejska bezpečně
Nejlepší by bylo, kdyby se pejsek vůbec nepřehříval, jasně. Stín, chládek, tekutiny. Jenže ne vždy jde všechno podle plánu a někdy se zkrátka stane, že pes pobývá v tropických dnech na horkém slunci, nebo v takovém počasí dokonce někde pochoduje.
-
Zpříjemněte mazlíčkovi jízdu autem
Některým chlupáčům vadí stísněný prostor, jiné láká škrábat sedačky, další to těžce nesou a vy trpíte s nimi. V dnešní době už však existuje celá řada možností, jak zvířeti pomoct překonat jízdu autem s menší psychickou újmou.
-
Jak na zápach z tlamy
Nejen, že takový odér vás pořádně omráčí, většinou navíc nejde o kosmetickou záležitost. Výrazný zápach z tlamy většinou poukazuje na onemocnění. Jak zjistit, o co se jedná a jak pejskovi pomoct?
-
Hárání: Co se přesně děje, kdy, jak a proč
Odborně říje, lidově hárání, je období, kdy fenka menstruuje a následně je připravena ke krytí. Co je krytí? Pohlavní styk psa a feny. Kdy přesně fenka může zabřeznout, tedy otěhotnět, a jak tomu může chovatel pomoct, nebo naopak zabránit?
-
Vyzrajte na blechy!
Dřív blechy ke psům prostě patřily. A jak známo: „Blechy psí, ty na člověka nejdou!“. Tak co řešit. Dnes už se na tyhle breberky naštěstí páníčkové dívají jinak a každý zodpovědný chovatel svého miláčka před blechami chrání.
-
Léčba a prevence blech
Blechy nejsou jenom otravné, protože se pejsek hodně drbe, ale mohou přenášet i závažné nemoci a nastěhovat se vám domů. Bleší kousnutí bolí a moc se nespoléhejte ani na známé pořekadlo, že blechy psí na člověka nejdou, ono tak úplně neplatí.
-
Výhody a nevýhody kastrace
Na jedné straně stojí upření přirozené možnosti mít potomky, pro nás lidi nesmírně citlivé téma. U zvířat se ale na kastraci díváme spíše pragmaticky a vidíme jak pozitiva, tak negativa. Co přesně stojí na pomyslné misce vah, si můžete přečíst v článku.
-
Jde urychlit línání?
Krátkosrstá plemena línají v krátkých intervalech, některá nepřetržitě. Dlouhosrstá plemena línají v dlouhých intervalech. Pokud je ale váš pejsek alespoň občasně domácí, je línání noční můrou každého páníčka. Dá se línání zvládnout nějak elegantně?
-
Připravte pejska na zimu
Pejsci jsou samozřejmě na zimu připraveni už od přírody a sníh většina z nich přímo miluje. Přesto je dobré přistoupit k několika opatřením, abyste zajistili, že pejsek během zimního období nebude strádat. Co pro něj můžete udělat?
-
Posilujte imunitu svého mazlíčka
Imunita funguje u zvířat velmi podobně jako u lidí. Jsme odolní, pokud máme správnou životosprávu a nesužují nás nemoci. Podléháme nemocem, pokud jsme z nějakého důvodu oslabeni. Dnes toho už o fungování imunity mnoho víme a víme, jak ji podpořit.
-
Péče o drápky
Drápkům, na rozdíl od antiparazitické ochrany nebo péče o srst, nebývá věnována patřičná pozornost páníčků. Přesto je dobré se zorientovat v základních pravidlech péče o drápky, a to platí jak u pejsků, tak u kočiček.
-
Rozdáváme dárkové balíčky útulkům
V naší Šťastné tlapce Dr.Max každý měsíc společně s fanoušky na sociálních sítích hledáme útulky, kterým pomůžeme jednorázovým finančním darem.
-
Předcházejte poranění tlapek mrazem a solí
Posypová sůl, štěrk nebo popel v kombinaci s mrazem tlapky poškozují a mohou vést až k popraskání kůže na tlapkách. Přinášíme tipy, jak o zvířecí tlapky preventivně pečovat a jak řešit případná poranění způsobená mrazem a solí.
-
Jak zvládnout silvestrovské rachejtle
Tradiční ohňostroje, ale i všudypřítomné petardy a další zábavní pyrotechnika jsou noční můrou většiny zvířat. Ačkoliv celá řada českých měst od mohutných ohňostrojů ustupuje a v současné epidemiologické situaci bude možná silvestrovské veselí celkově kom
-
Průjem u pejsků
Pejskové průjmovými onemocněními bohužel trpí poměrně často. Týká se to mimo jiné jejich velké záliby všechno očichat, olíznout a nejlépe i rovnou sežrat. Příčin ale může být více. Jak průjem léčit a jak mu předcházet, si můžete přečíst v novém článku.
-
Vitamíny pro pejsky
Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat, je téma pro náš nový článek na Dr.Max VET.
-
Jak funguje imunita u zvířat
Teple se oblékejte, jezte hodně vitaminů a myjte si ruce. Dobré doporučení pro posílení imunity u člověka, ale pro psy a kočky nic z toho neplatí. Jak funguje zvířecí imunita a jak ji můžete posílit, píše Dr.Max VET v novém článku.
-
Přezubování: výměna mléčného chrupu za trvalý
Proces, který se týká mnoha velkých savců, včetně člověka. V rané fázi života máme mléčný chrup a v průběhu dětství se přirozeně vymění za trvalý. Ovšem přezubení u pejsků má několik specifik, která by měl každý páníček vzít v potaz.
-
Jak ochránit mazlíčka před klíšťaty
Antiparazitické obojky a spot-on pipety jsou nejrozšířenější ochranou domácích mazlíčků před útokem klíštěte a vykazují vysokou spolehlivost. Jsou však i další metody prevence. Které to jsou a jakou mají účinnost, pro vás zjišťoval Dr.Max VET.
-
Zvracení u pejsků
Není zvracení jako zvracení. Psi často slupnou nějakou „dobrotu“ a pak ji zase vrátí, kam patří. Opakované zvracení a další vedlejší projevy však mohou být příznakem vážnějších zdravotních problémů. Jak se včas a správně zorientovat, poradí Dr.Max VET.
-
Jak správně vytáhnout klíště?
Tuhé mýdlo, vatu a vodu raději odložte. Sice vám tak nejspíš klíště vytahovala vaše maminka, ale po letech zkoumání víme, že to není nejbezpečnější způsob.
-
Zánět spojivek u psů
Zarudlé, slzavé oko s hrudkou hnisu v koutku. Zánět spojivek je u pejsků (i kočiček) poměrně časté onemocnění a jeho příčiny, příznaky i léčba se v základních rysech podobají zánětu lidských spojivek.
-
Základní péče o srst krátkosrstých plemen
Zdánlivě by měla být péče o srst krátkosrstých plemen snazší a všestranně méně náročná než u plemen dlouhosrstých, není to ale tak úplně pravda. Proč je péče o krátkou srst náročná a jak by měla vypadat alespoň v základní verzi?
-
Potravinové alergie u zvířat
Stejně jako roste výskyt potravinových alergií u lidí, tak i domácí mazlíčci se bohužel ve stále větší míře potýkají s alergickými reakcemi na různé složky potravy. Co alergie způsobuje, jak je poznat a jak řešit, ví Dr.Max VET.
-
Zachraňte život přehřátému pejskovi
Krvavě zbarvené sliznice, apatie, nekoordinované pohyby, odmítání tekutin, zvracení a pěna u tlamy jsou typické příznaky přehřátí a akutní dehydratace pejska.
-
Jak poznat neškodné a závažné zvracení u koček
Kočka sice není orel, aby dávila nestravitelné zbytky hlodavců, ale i kočky mohou zvracet z obdobných důvodů. Vždy však berte zvracení jako varovný signál, který může upozornit na závažné zdravotní potíže. Jak se v tom vyznat, radí Dr.Max VET.
-
Letní koupání a péče o uši psů
Proč je v letních měsících potřeba více dbát o ouška vašeho chlupáče a jak by měla péče vypadat? Jak poznáte, že je v uších „něco špatně“, zjistíte v novém článku na Dr.Max VET.
-
Jak a kde pořídit pejska
„Papírový“ pejsek za tisíce korun, štěně od sousedů, nalezenec z útulku nebo pejsek z inzerátu na internetu? Jak vybírat pejska, jak nenaletět a jak poznat tzv. množírny, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
-
Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska
Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
-
Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s …
Konejšivé signály si představte jako slovník znakové řeči pejsků. Jak pejska zklidnit ve stresu, jak uklidnit agresivního pejska i jak zklidnit hyperaktivního pejska, takové signály najdete v článku na Dr.Max VET.
-
Jak na bezpečné a komfortní cestování autem s …
Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.
-
Proč kočky trpí na onemocnění ledvin, jak to …
Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat, jak je řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr.Max
-
Jaké jsou nejčastější bakteriální infekce u …
Odlišit příznaky boreliózy od salmonelózy nebo leptospirózy, to už je veterinární „vyšší dívčí“. Konečné slovo stejně bude mít lékař. Ale základní povědomí o bakteriálních infekcích se určitě hodí, alespoň budete vědět, kdy vyrazit na veterinu.
-
Připravte si vlastní lékárničku pro psa
Kéž by nebyla nikdy potřeba a léta na ni sedal prach. Jenže ani člověk, ani pejsek nejsou dokonale chráněni před úrazy a infekcemi a ve chvíli, kdy dojde k nějakému akutnímu stavu, budete rádi za dobře vybavenou lékárničku pro první pomoc.
-
Ochrana proti vnějším parazitům zahrnuje více …
Nasadit antiparazitický obojek či kápnout na kůži pipetu každé tři měsíce je základní a nejdůležitější krok v efektivní antiparazitické ochraně zvířete. Víte ale, že blechy, všenky a klíšťata neporazíte bez dalších opatření? Přečtěte si, jaká to jsou.
-
Jak mohou smotky srsti v trávicím traktu …
Každodenní několikahodinová osobní hygiena je u koček pověstná. Při ní ale spolykají hodně odumřelé srsti, která jim může způsobit vážné problémy. Co přesně jsou trichobezoáry a jak si s nimi poradit, si přečtěte v novém článku Dr.Max VET.
-
Jak poznat a řešit rýmu a nachlazení u psů a …
Může mít pes rýmu? Může mít kočka kašel? Co dělat, když váš domácí mazlíček kýchá a teče mu z nosu, jaké příznaky má nachlazení a jak můžete svému chlupáčovi pomoct, se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.
-
Tipy na vánoční dárky pro domácí mazlíčky
Připravili jsme pro vás seznam tipů na vánoční dárky pro psy a kočky. Žádné zbytečnosti, jen samé užitečné věci. Nebo je můžete zabalit jako dárek pro své blízké, kteří domácí mazlíčky mají, budou mít určitě radost za své malé chlupáče.
-
Psincový kašel
Může mít váš domácí mazlíček kašel? Jaké příznaky má psincový kašel a jak můžete svému chlupáčovi pomoct, se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.
-
Kočičí rýma
Co je to kočičí rýma? Jaké jsou příznaky a jak můžete svému mazlíčkovi pomoct, se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.
-
Barfování
Co je barfování? Jak s ním začít a jak barfovat štěně? Tipy, jak tvořit jídelníček a mnohem více se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.
-
Blechy u psa
Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? Co dělat, když má štěně blechy? Přečtěte si naše tipy v novém článku na Dr.Max VET.
-
Blechy u kočky
Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má koťátko blechy? Přečtěte si naše tipy v novém článku na Dr.Max VET.
-
Klíště u psa
Aktivita klíšťat je s příchodem jara na vrcholu a proto přinášíme pár tipů, co dělat, když má váš pes klíště. Jaké jsou možnosti ochrany pejska před klíštětem? Více si přečtěte v našem novém článku na Dr.Max VET.
-
Klíště u kočky
I u klíšťat platí, že je lepší účinná prevence než následné řešení problému. Jaké jsou možnosti ochrany kočky před klíštětem? Více si přečtěte v našem novém článku na Dr.Max VET.
-
Pojištění domácího mazlíčka se může hodit
Náhlé onemocnění, úraz, ale i škody způsobené třetím osobám. Rádi bychom vás upozornili na možnost pojistit se pro případ takových událostí. Přečtěte si nový článek Dr.Max VET.
-
Třes u psa
Třes u psa může mít velmi jednoduchou příčinu – příliš mnoho vzrušení nebo naopak třeba strach z bouřky či ohňostroje. Každý zodpovědný chovatel by měl ale znát i další důvody, proč se pes třese. Více si přečtěte v našem novém článku.
-
Onemocnění srdce u psa
Srdeční onemocnění se bohužel nevyhýbají ani našim psím kamarádům. V našem článku vás seznámíme s těmi nejčastějšími srdečními chorobami u psů, shrneme jejich příznaky a poradíme, co pro svého čtyřnohého parťáka můžete udělat, pokud onemocní.
-
Alergie na kočky: příznaky, projevy a léčba
Příznaky alergie na kočky se u většiny lidí projeví velmi rychle, a to již v průběhu několika minut po kontaktu s kočkou. V našem článku vás seznámíme s projevy alergie na kočky, zda a jak se projevuje alergie u dětí a jaké mohou být formy léčby.
-
Očkování psů
Očkování psů je základní součástí veterinární péče. Kromě povinného očkování proti vzteklině můžete svému psu vybrat i další vakcíny, které ho ochrání před nejběžnějšími psími nemocemi. Čtěte více v našem článku.
-
Kastrace koček
Kastrace koček a kocourů je obvykle rychlý a bezpečný zákrok. Jeho hlavním cílem je zabránit kočkám v rozmnožování, ale má vliv i na další faktory. Jak se kastrace provádí, jaká jsou její rizika a jak o kočku po zákroku pečovat? Dozvíte se v našem článku.