Ochrana domácích mazlíčků proti vnějším parazitům

9. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 8 minut čtení

Nasadit antiparazitický obojek či kápnout na kůži pipetu každé tři měsíce je základní a nejdůležitější krok v efektivní antiparazitické ochraně zvířete. Víte ale, že blechy, všenky a klíšťata neporazíte bez dalších opatření? Přečtěte si, jaká to jsou.



Antiparazitika jsou základ

Antiparazitika pro psy účinně ochrání vašeho mazlíčka před vnějšími parazity. Blechy, klíšťata, komáři a další otravní parazité nemají šanci, pokud svého psa ošetříte vhodným antiparazitárním přípravkem. 

Přípravky, které působí repelentně proti vnějším parazitům, tzv. ektoparazitům, jsou v dnešní době už velmi efektivní a spolehlivé. Prodávají se v různých kategoriích podle typu zvířete (kočka, pes a další) a jeho velikosti, měřeno v kilogramech.

Potýkat se s parazity je nepříjemné a často i dlouhodobé. Abyste se tomu vyhnuli, nezapomínejte na důkladnou prevenci. Ta představuje mimo jiné kvalitní krmivo, pravidelnou dezinfekci a praní zvířecích hraček a pelíšků, vyhýbání se kontaktům s nakaženým kamarádem apod. Antiparazitika pro psy nejsou jediným způsobem, jak problémům se škůdci předcházet.


Antiparazitální přípravky pro psy

  • Spot-on pipeta
    Nakapání obsahu pipety do jamky mezi lopatkami zvířete ochrání svého mazlíčka před napadením obvykle po dobu 3 měsíců, tato lhůta se může lišit podle jednotlivých výrobců, proto vždy čtěte informace na obalu nebo se poraďte s lékárníkem.
    Liší se také zaměření spot-on pipet. Buď účinkují na jednotlivé druhy vnějších parazitů (klíšťata, blechy, všenky, sametky, ale i komáry či flebotomy a další), nebo kombinují ochranu před vnějšími a vnitřními parazity (tedy různé škrkavky, mechovci, tasemnice, svalovci a další) v jednom přípravku. Tyto pipety najdete ve vyšší cenové kategorii.
    Naše tipy: Frontline, Advantix a Fypryst
  • Antiparazitický obojek
    Obojky jsou široce využívány díky snadné manipulaci a dlouhé době účinku. Před klíšťaty některé typy obojků chrání až 8 měsíců. Technologie řízeného uvolňování antiparazitických látek zajišťuje jejich trvale nízkou dávku. Obojek je voděodolný a koupele na jeho účinky nemají žádný vliv.
    Rovněž antiparazitické obojky se prodávají podle druhu zvířete i jeho velikosti v kilogramech.
    Ohledně výběru antiparazitického obojku pro vašeho mazlíčka se vždy poraďte s lékárníkem či ošetřujícím veterinářem zvířete.
    Naše tipy: Kiltix, Foresto a IXXO obojek
  • Antiparazitický sprej
    Jako prevenci i jako řešení akutního napadení vnějšími parazity je možné využít antiparazitické spreje. Jejich účinek spočívá v okamžité likvidaci parazitů, ale i v následné ochraně po dobu několika týdnů až měsíců – lhůty garantované ochrany se vždy liší podle jednotlivého druhu spreje a podle výrobce.
    Některé antiparazitické spreje se také mohou využívat pro štěňata a koťata už 3. den, či dokonce 2. den po narození, je však nesmírně důležité správné dávkování, proto se vždy podrobně seznamte s informacemi na obalu a v příbalovém letáku a poraďte se s lékárníkem či ošetřujícím veterinářem zvířete.
    Aplikace antiparazitického spreje by měla vždy probíhat v dobře větraných prostorech.
    Naše tipy: Bolfo
  • Antiparazitické šampony
    Ty slouží spíše k řešení akutního napadení vnějšími parazity, ale i po použití zůstává srst zvířete určitou dobu chráněna.
    Naše tipy: Pet Health Care

Další preventivní opatření proti vnějším parazitům

Reálná ochrana zvířete proti ektoparazitům má ovšem ještě další pilíř. Tím je udržování čistého kotce či pelíšku zvířete, ale i jeho bezprostředního životního prostředí. Pokud vnější parazité nebudou mít příznivé podmínky pro množení, bude pro ně obtížnější infikovat zvíře a účinně se rozmnožovat.

Vhodné prostředí pro množení ektoparazitů

Vnějším parazitům vyhovují textilie, do kterých mohou poměrně bezpečně naklást vajíčka a vychovat v nich další generaci. Samozřejmě veškerý odpadní materiál ze zvířete, jako jsou odumřelé kousky pokožky, vypadané chlupy, ale případně i zbytky exkrementů a dalšího biologického materiálu slouží jako podestýlka a potrava pro vnější parazity v různých stadiích jejich vývoje (larvy atd).


Doporučení pro hygienu

  • Pravidelné praní textilního vybavení kotce či pelechu
    Už při jejich koupi myslete na to, aby bylo možné je prát v pračce. Nevhodné jsou proto pelíšky, které mají například pevné části z kovu, dřeva nebo proutí či části vyrobené z měkkého plastu. Textilní část by vždy měla být odnímatelná.
    Materiál by měl být vhodný pro praní při vyšších teplotách. Neváhejte pelíšek prát na 60 °C, kdy je jisté, že teplota a voda případné parazity zahubí.
  • Pravidelná výměna koberců a rohoží
    Oblíbené jutové rohože nebo staré koberce, které lidé často dávají svým pejskům do kotce jako účinnou izolaci, jsou semeništěm ektoparazitů. Nedají se však obvykle prát v pračce a jediným řešením je zavčas je měnit. Z pohledu izolačních vlastností, ale i ekologie jejich výměny jsou nejvhodnější právě jutové či lýkové rohože, které se po použití mohou například kompostovat a na rozdíl od koberců mají také lepší schopnost zpracovat vlhkost a izolovat chlad.
  • Pravidelná dezinfekce omyvatelných částí kotce
    Zametání kotce by mělo být samozřejmostí, ale vytírat v nevytápěném kotci nedává moc smysl. Účinnější z pohledu  antiparazitické prevence je aplikace antiparazitického spreje, který zahubí bakterie a také po určitou dobu od aplikace působí repelentně.
  • Sanace bezprostředního okolí kotce
    Pokud bude mít pejsek před boudou neustále blátivou kaluž, bude jeho kotec či pelíšek velmi nehygienickým místem s vysokým potenciálem množení vnějších parazitů. Vyplatí se nějakou vhodnou stavební úpravou zlepšit terén v bezprostředním okolí kotce či pelíšku, může to být pěstěný trávník, dlažba, ale třeba i prkenná podesta nebo vyrovnané kameny.

Nefunguje to tak, že jakmile se jednou zbavíte (vnitřních či vnějších) parazitů, máte vystaráno. Pokud zvíře nežije výhradně v lidské domácnosti (například v bytě, ze kterého nevychází), je téměř nemožné, aby se dříve či později nenakazilo vnějšími nebo vnitřními parazity. Jedinou možností, jak udržet zdraví mazlíčka, je proto důsledná antiparazitická ochrana a hygiena jeho životního prostředí.

Jakmile kočička nebo pejsek chodí ven, s parazity se přirozeně setkává. I na vaší vlastní oplocené zahradě.

Články k tématu Ochrana domácích mazlíčků proti vnějším parazitům

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora