Chraňte tlapky svého pejska před rozpáleným povrchem

V městských ulicích, kde nenajdete kousek zeleně a celý den tam praží sluníčko, se může v tropických dnech teplota povrchu vyšplhat i přes 70 °C. Bříška psích tlapek se mohou kontaktem s povrchem popálit a následná léčba bude pomalá a nesnadná. Ulici vlas

Režim a ochrana

Okolnosti nezměníte. Kvůli tlapkám svého pejska se bohužel nemůžete na léto přestěhovat někam do stinných lesů a na zelené louky. Žijete-li ve městě, musíte se přizpůsobit.

 1. Choďte ráno a večer, kdy ulice ještě nejsou rozpálené. Možná to bude vyžadovat menší úpravu vašeho režimu, ale pokud chcete svému mazlíčkovi dopřát pravidelnou porci pohybu bez rizika, že si bolestivě spálí tlapky, investujte čas. Nejpříjemnější budou rána.

 2. Chraňte tlapky kosmetikou speciálně určenou pro prevenci poranění psích tlapek. Na trhu najdete celou řadu mastí a krémů. Ze zkušenosti však doporučujeme namazat tlapky až v předsíni před odchodem ven, protože psa obyčejně nic nedonutí ležet, než se mast vstřebá, a výsledkem jsou mastné stopy po celém bytě.

  S promazáváním tlapek průběžně pokračujte celoročně. V zimních měsících jsou zase tlapky pejsků ve městech vystavovány působení soli a následné časté omývání pokožku vysušuje.

 3. Chraňte tlapky ponožkami nebo botami speciálně určenými pro psy. Většinou jsou k dostání ponožky, chcete-li botky z pružné gumy, můžete ale sehnat i důmyslnější textilní boty, které materiálem spíš připomínají „lidské“ outdoorové boty.

  U jednodušších pryžových ponožek je třeba nenechávat v nich psí tlapky příliš dlouho, protože na tlapkách mají pejskové potní žlázy a jsou tak jedním z mála míst, kudy se může zvíře samo ochlazovat.

  Outdoorové boty jsou zase poměrně teplé, a ačkoliv sají pot, tlapku přehřívají. Vždy je využijte pouze na chůzi po ulici a v parku je sundejte. Zpravidla se také dají prát v pračce.

  Outdoorové boty, tedy ty zpevněné, skvěle poslouží v případě, že pejsek má na nožce zranění. Boty tlumí nárazy a zajistí, aby se do hojící se rány nedostaly nečistoty a infekce.


Co dělat při spálení tlapek?

Ne vždy jde všechno podle plánu, a tak se bohužel i při upřímné snaze může stát, že si pejsek tlapky spálí. Jednak to bude jasné z projevů pejska, který se bude snažit si tlapky olizovat, bude kulhat a netypicky našlapovat, jednak uvidíte zarudlá bříška tlapky, možná i s kousky asfaltu.

Nejdříve je nutné odstranit případný asfalt, překvapivě pomůže vepřové sádlo nebo klasické máslo. Tuk rozbije strukturu asfaltu a šetrně ji oddělí od poraněné, spálením „otevřené“ kůže. Nešetřete, aplikujte náležitě silnou vrstvu, nechte chvíli působit a pak velmi jemným krouživým pohybem setřete asfalt obalený tukem čistým kusem látky nebo pevným papírovým ubrouskem (vždy je lepší textil, protože máte jistotu, že se nepotrhá a nezůstane v ráně).

Spálené tlapky je nezbytné nadále promazávat, klidně zmíněným vepřovým sádlem, které má skvělé vlastnosti, a především vysokou snášenlivost díky svému přirozenému původu. V lékárně najdete však také různé regenerační balzámy, jejichž složení je přizpůsobené potřebám specifické kůže na psích tlapkách.

Zanícení, hnis, mokvání, zkrátka – něco se vám nezdá? Na nic nečekejte a vydejte se k veterináři. Poraněním tlapek se otevírá cesta bakteriím, virům a všelijakým infekčním činitelům. Je vcelku dobře možné, že nějaký podobný neřád již vaše hojení komplikuje. Někdy stačí odborné vyčištění rány, velmi často je však nutné zahájit antibiotickou léčbu.

Osvěžující ochlazení v rybníku je v horkém létě pro pejsky, ale i jejich páníčky, vítanou aktivitou. Jaká rizika může koupání znamenat pro pejska, speciálně pro jeho uši? Přečtěte si zde.

DALŠÍ ČLÁNKY