Odčervování je klíčem ke zdraví celé vaší domácnosti

Vnitřních parazitů, které mohou zvířata chytit, je celá řada. Způsobují různé zdravotní potíže od méně závažných až po fatální. Navíc velká část z nich je schopna přenést se i na člověka, odčervení je proto jedním ze základních pilířů chovatelské péče.

Doporučené odčervovací schéma

První odčervení se provádí velmi brzy po narození, odčervuje se vždy celý vrh štěňat i s matkou. Zpravidla se používá odčervovací pasta a odčervení se opakuje každé 3 týdny až do 3 měsíců věku štěňat, posléze se interval prodlouží na každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte.

Dospělí psi by se měli odčervovat podle potřeby. Je nezbytné namátkově kontrolovat trus, zda neobsahuje vajíčka parazitů. U některých plemen nebo u psů, kteří žijí venku, se doporučuje odčervení nejméně 1x za půl roku.

Odčervování by mělo probíhat po konzultaci s veterinářem, zejména s ohledem na individuální zdravotní kondici, plemeno a věk pejska. Například by se neměly odčervovat březí feny nebo pejsci léčení na některé choroby.

Odčervovací přípravky

V zásadě rozlišujeme tři druhy odčervovacích přípravků, a to již zmiňovanou pastu, tablety a nově spot-on metodu, kterou nejspíše znáte jako alternativní způsob ochrany proti vnějším parazitům (blechám a klíšťatům) k antiparazitickému obojku. Spot-on metoda se aplikuje pipetou na kůži v místě kohoutku. Všechny tři verze se ale liší i v dalších parametrech.

Pasta se zpravidla užívá pouze u mláďat (kočiček i pejsků), protože je pro jejich organismus dostatečně šetrná. Většinou ale působí jen proti některým typům vnitřních parazitů, a nehodí se proto pro dospělá zvířata.

Tablety jsou pro odčervení nejčastěji používané, nabídka na trhu je také adekvátně široká a chovatelé si mohou vybrat z několika kategorií cenových i kvalitativních (zejména z pohledu komplexnosti ochrany).

Spot-on si v poslední době získává oblibu zejména pro své multifunkční využití. Většina spot-on ampulí totiž kromě vnitřních parazitů chrání i proti nejčastějším vnějším parazitům a představuje tak pro chovatele komfort dvojí ochrany v jednom přípravku. Jak se říká, dvě mouchy jednou ranou. Výkonu však odpovídá také cena.

Jací jsou vnitřní parazité?

Nejčastější vnitřní parazité psů a koček jsou střevní parazité – neblaze proslulé trio škrkavky, měchovci a tenkohlavci. K parazitům napadajícím trávicí systém dále patří známá tasemnice nebo méně známý a pro zvířata nikterak výrazně, ale pro člověka až smrtelně nebezpečný svalovec stočený. Velmi zákeřní a bohužel ne úplně vzácní jsou také tzv. srdeční červi, kteří napadají srdeční tkáň zvířete.

Parazité mohou zvířeti způsobit různě intenzivní zdravotní komplikace, v neléčeném stavu pochopitelně i úhyn. Navíc je však celá řada z nich přenosná na člověka a bohužel i zde může dojít při zanedbání péče k životu nebezpečným stavům.

Odčervování patří k základním úkonům každého chovatele psů a koček, a to i u zvířat, která trvale žijí v domácnosti.

Spolu s odčervením je rovněž nezbytné dbát na hygienu a vhodný jídelníček pro zvířata.

DALŠÍ ČLÁNKY