Péče o drápky

Drápkům, na rozdíl od antiparazitické ochrany nebo péče o srst, nebývá věnována patřičná pozornost páníčků. Přesto je dobré se zorientovat v základních pravidlech péče o drápky, a to platí jak u pejsků, tak u kočiček.

Domácím ano, venkovním ne?

Řeč je o zastřihávání drápků. Velmi zjednodušeně je pravda, že venku žijícím pejskům většinou není potřeba zastřihávat drápky, protože si je přirozeně obrousí, zatímco jejich kolegům, kteří trvale žijí v bytě s lidmi, je nutné drápky zkracovat.

Neplatí to však u všech plemen a je vždy dobré nastudovat si pravidla péče o konkrétní plemeno, které máte doma. Každému pejskovi rostou drápky různě rychle.

Mohlo by se zdát, že stejně to platí u kočiček, ale v praxi tomu tak většinou nebývá a drápky se nedoporučují manuálně zastřihávat. Kočky obecně hůře snášejí manipulaci s drápky a na rozdíl od pejsků se hůře „učí“ pravidelně držet tlapku na zastřižení. Navíc jsou plně schopné si udržovat adekvátní délku drápků samy, stačí jenom, aby jim páníček pořídil škrabadlo. To má ostatně multifunkční (a nezastupitelné) využití v životě domácí kočky. Nejenom že jí umožní přirozeně a efektivně zbrousit drápky, ale také ji dokáže zabavit a stane se jejím útočištěm a výsostným územím, což kočky potřebují.

Jak správně stříhat drápky

Struktura, tvar, barva a pochopitelně velikost drápku se u každého plemene liší. V zásadě ale u každého drápku najdete dvě části: lůžko a rohovinu.

Lůžko je část drápu spojená s tlapkou, u většiny plemen prosvítají cévky a odstín je narůžovělý. Obdobně jako u lidského nehtu i zde je lůžko inervováno (vedou v něm nervy), a tudíž je jakýkoliv zásah do něj velmi bolestivý a teče při něm hodně krve, protože v něm vedou kapilární cévky, tzv. vlásečnice.

Rohovina je ta část drápu, která lůžko již přesahuje, a obdobně jako u lidského nehtu v ní není žádný cit.

Logicky je potřeba stříhat pouze rohovinu, a to nejlépe v délce zhruba 1–2 mm za lůžkem ve sklonu zhruba 45°, tedy tak, aby rovina kopírovala povrch, na který drápek dopadá při chůzi.

Stříhací rituál

U pejsků žijících v domácnostech s lidmi, kde je potřeba drápky pravidelně zastřihovat, se doporučuje zvykat pejsky na stříhání již od štěněcího věku.

 • Pravidelné intervaly
  Nejlepší prevencí zarůstání drápků nebo dalších deformací, je pravidelnost. Rychlost růstu se liší od plemene, ale průměrně, pro představu, to může být například 1x měsíčně.

 • Stejné podmínky
  Například večer, po jídle, v pelechu pejska nebo na vašem gauči. Ale vždy si pejsci lépe zvyknou, pokud je scénář pokaždé stejný.

 • Odměna
  Starý, ale vždycky dobrý trik: za ostříhání pamlsek.

Co dělat při zranění

Bohužel, stát se to může, pejsek cukne a omylem střihnete do lůžka. Vašeho mazlíčka to bude hodně bolet a místo bude poměrně dost krvácet. Ale nelekejte se, o žádné vážné zranění nejde. Jen je potřeba zabránit zavlečení infekce do rány.

 1. Zastavte krvácení přitlačením vatového tamponu na místo rány.
 2. Použijte dezinfekci, klidně humánní, například univerzální Betadine.
 3. Při venkovních procházkách použijte psí ponožku/obuv nebo alespoň ranku zavažte a po příchodu domů obvaz sundejte a místo šetrně očistěte.
 4. Ránu kontrolujte po dobu alespoň dalších 5 dní. Pokud budete pozorovat otok, podebrání, zánět nebo jakýkoliv podezřelý jev, raději se vydejte k veterináři.

Jak poznat přerostlé drápky

I u venkovních pejsků je potřeba čas od času zkontrolovat drápky, pokud například na hladkém povrchu „klapou“. Netypické je i jejich přílišné zakroucení, případně nezvyklý tvar. Psi také mohou mírně změnit způsob došlapu a tlapky si častěji lízat.

U kočiček je přerostlý drápek ten, který i při zatažení drápků viditelně čouhá ven.

Chcete být připraveni na každou situaci? Jak postupovat v případě drobných poraněních vašeho miláčka se dozvíte zde.

DALŠÍ ČLÁNKY