Letní koupání a péče o uši

Osvěžující ochlazení v rybníku je v horkém létě pro pejsky, ale i jejich páníčky, vítanou aktivitou. Jaká rizika může koupání znamenat pro pejska, speciálně pro jeho uši? Přečtěte si v novém článku na Dr.Max VET

Není voda jako voda
Kvalita vody se různí jak podle jednotlivých toků a vodních ploch (a jejich přítoků), tak sezonně. Některé vodní plochy jsou vhodné ke koupání pouze na začátku sezony, později už je v nich riziko přemnožení sinic a dalších choroboplodných organismů.

Pokud máte v plánu pejska koupat, vždy si zjistěte co nejvíce o kvalitě vody na daném místě, ať už jde o řeku, rybník, či přehradu. U větších vodních ploch kvalitu sledují místní hygienické stanice a zveřejňují svá šetření na webových stránkách. U menších rybníků nebo potoků, které důkladně neznáte, je to vždy trochu risk. Nikdy si nemůžete být jisti, zda například právě průmyslově nehnojili pole či zda na horním toku nebo přítoku není jiný zdroj znečištění (řemeslná provozovna nebo chlévy).

Proč právě uši?
Pejskové jsou na pobyt v přírodě dobře vybaveni a připraveni. Jejich tělesná stavba je přizpůsobena životu venku, ani v případě šlechtěných zvířat tedy není nutné koupání venku zakazovat.

Jednu velkou slabinu ovšem pejskové mají. Jsou jí uši. Psi totiž nemohou uzavřít sluchovod tak, aby voda nenatekla dovnitř. Pokud je voda čistá, většina plemen ji dovede vyklepat a k žádné komplikaci nedojde. Některá plemena, jako například kokršpanělé nebo baseti, vodu ze sluchovodu úplně vyklepat nedokážou a ta zůstává v uších. Ještě nebezpečnější je usazení kontaminované vody. Pro množení bakterií a virů je zbytková voda ve sluchovodu naprosto ideální a rozvoj zánětu ucha je pak velmi pravděpodobný.

Jak správně rozpoznat a řešit zánět sluchovodu
Většina pejsků reaguje na zánět častým potřásáním hlavy na jednu stranu, trvalým nakloněním hlavy, častým škrábáním se v uchu a snahou třít ucho o plochu. V této chvíli je již zánět v akutní fázi, je vysoce bolestivý a ošetření laikem by neprospělo. Ihned vyrazte k veterináři. Na akutní zánět se většinou nasazují antibiotika, samozřejmě podle konkrétního nálezu a celkového stavu čtyřnohého pacienta. Pokud jsou záněty opakované, přidávají se další metody podpůrné léčby.

Co můžete udělat přímo vy, je vysušení oušek hned po koupání. S velkou opatrností vsuňte cíp čistého látkového kapesníku nebo tenkého ručníku do ouška a jemně pejskovi nakloňte hlavu směrem k cípu látky. Pokud vám to pes dovolí, můžete jemnými krouživými pohyby v kraji sluchovodu zachytit přebytečnou vodu. Vždy čištění ucha provádějte s maximální opatrností a šetrností. Uši jsou pro psy nesmírně citlivým místem a i při nepatrné bolesti se zvíře může leknout a ohnat se po vás. Nikdy netlačte silou a nikdy se nesnažte dostat dovnitř do sluchovodu tvrdým, úzkým předmětem, třeba vatovou tyčinkou, mohlo by dojít k nehezkému poranění.

Víte, že se v letním odpoledni mohou ulice rozpálit až na 70 °C a lehce tak může dojít ke spálení tlapek vašeho miláčka? Jaké máte možnosti preventivní ochrany a co dělat, když už si váš pejsek poranil tlapky o rozpálený asfalt, čtěte zde

DALŠÍ ČLÁNKY