Letní koupání a péče o uši psů

Proč je v letních měsících potřeba více dbát o ouška vašeho chlupáče a jak by měla péče vypadat? Jak poznáte, že je v uších „něco špatně“, zjistíte v novém článku na Dr.Max VET.

Uši jako slabina

Psi jsou známí pro svůj dokonalý sluch, který je daleko lepší než sluch člověčí. Zároveň jsou ale uši psa jeho slabou stránkou. Jsou to totiž doslova otvory do hlavy, které nejsou příliš chráněné. To nevadí až do okamžiku, kdy se do nich dostane voda.

Pejsek je samozřejmě pro pobyt venku, a to znamená i ve vodě, od přírody vybavený, ale když se mu nepodaří vodu z ouška vyklepat, nastane problém. Pokud totiž voda není úplně čistá, a to obvykle není, poslouží jako živná půda pro viry a bakterie, typicky sinice, případně kvasinky a další choroboplodné zárodky, které se začnou rychle množit, a může se rozvinout nepěkný zánět.

Neléčený či pozdě objevený zánět se může ve vzácnějších případech dostat až do krve zvířete
a způsobit sepsi, tzv. otravu krve, která by mohla mít fatální následky. Ale tak daleko to zajít nemusí.

Prevence zánětu

Vždy si zjistěte informace o kvalitě vody dané vodní plochy. Většinou místní krajské hygienické stanice zjišťují a na svém webu zveřejňují výsledky kvality vody v řekách, rybnících a přehradách, které se obvykle využívají pro veřejné koupání. Pokud hygiena již nedoporučuje koupání lidem, nenechte tam koupat ani svého pejska. U dalších, typicky menších obecních rybníků je to vždy trochu risk a vyplatí se pořádně si vodní plochu prohlédnout, zda je průhledná, nemá na sobě povrchové rostliny, jestli se u břehu neválí mrtvé rybky nebo nažloutlá pěna atd. Navíc i pohledově čisté vodní plochy mohou zrovna obsahovat hnojivo z nedalekého pole nebo jiné znečištění, které přichází s přítokem.

Jak poznáte infekci v uchu

Zbytkovou vodu ve sluchovodu či počínající zánět můžete poznat podle některých projevů pejska:

  • potřásání hlavou, naklánění hlavy na jednu stranu,
  • intenzivní škrábání v uchu,
  • tření ucha o zeď, o nábytek,
  • bolestivá reakce na dotek.

Domácí vyčištění ucha je už poměrně náročný úkon a spíš doporučujeme rovnou zajet k ošetřujícímu zvěrolékaři pejska. Ten ucho vyčistí a posoudí, zda je nutná antibiotická léčba. V dnešní době jsou antibiotika pro zvířata už poměrně šetrná a léčba je spolehlivá, není proto důvod se jich přehnaně obávat.

Někdy se může stát, že se pejskovi i po přeléčení zánět vrací nebo jej chytne při příštím koupání. Může to být první příznak snížené imunity, třeba v důsledku prozatím skryté vnitřní nemoci. Proto věnujte pozornost každému zánětu, každému podezření, byť na méně závažnou nemoc.

Jak předcházet zánětu ucha

Prevence je poměrně jednoduchá: vyhýbejte se znečištěným vodním plochám a po každém koupání pomozte pejskovi s odstraněním zbytkové vody z ucha. Jak na to?

  • Použijte vždy látkový kapesník, starou látkovou plenu nebo nějakou tenčí savou látku.
  • Jednu vrstvu látky ohněte přes prst.
  • S maximální opatrností zasuňte prst do ucha, nanejvýš po první článek.
  • Můžete prstem jemně kývat nebo kroužit.

Nikdy nepoužívejte lidské kosmetické vatové tyčinky, pro čištění ucha pejska jsou naprosto nevhodné.

Zajímá vás také článek na téma přehrátí u psů?

Více se dozvíte v článku zde.

DALŠÍ ČLÁNKY