Onemocnění srdce u psa

Srdeční onemocnění se bohužel nevyhýbají ani našim psím kamarádům. V našem článku vás seznámíme s těmi nejčastějšími srdečními chorobami u psů, shrneme jejich příznaky a poradíme, co pro svého čtyřnohého parťáka můžete udělat, pokud onemocní.

Pes srdce

Nejčastější onemocnění srdce u psů

Onemocnění chlopní

Nejčastější srdeční chorobou psů je onemocnění chlopní, které postihuje především psy malých plemen (kavalír King Charles španěl, trpasličí pudl, kokršpaněl, pomeranian – trpasličí špic a knírač) starší než 5 let. Srdeční chlopně se postupně ztlušťují a začínají nedomykat (chlopeň se nedovírá). Srdeční výdej se snižuje, což má za následek zadržování vody v malém plicním oběhu nebo velkém tělním oběhu. Tato forma tvoří 70–75 % srdečních onemocnění u psů.

Onemocnění srdečního svalu

Onemocnění myokardu, jako je dilatační kardiomyopatie, tvoří 8 % srdečních onemocnění a postihuje především psy velkých plemen (dobrman, německá doga a irský vlkodav) všech věkových skupin. U kardiomyopatie je typické zeslabení srdeční stěny, snížení stažlivosti srdce. Zpočátku se projevuje pouze arytmiemi, které mohou být asymptomatické, v některých případech je prvním příznakem náhlý kolaps.

Parazitární onemocnění

Srdeční červivost (dirofilarióza) představuje onemocnění, které způsobuje hlístice Dirofilaria immitis. Tento parazit žije ve velkých cévách v blízkosti srdce nebo přímo v srdečních dutinách, kde se i množí a vznikají tzv. mikrofilárie (drobné larvy filárií cirkulující v krevním oběhu).

Přestože neexistuje jediná a přesná příčina vzniku srdečních onemocnění u psa, genetická predispozice, nadváha a stárnutí patří mezi nejčastější důvody. Častou příčinou onemocnění chlopní bývají také neléčené bakteriální infekce, například pokročilý zubní kámen, chronické dýchací obtíže, onemocnění prostaty nebo močových cest.

Jaké jsou příznaky onemocnění srdce u psa?

Klinické příznaky onemocnění srdce u psa závisí na konkrétním typu onemocnění a jeho závažnosti. Na začátku nemusí mít pes žádné příznaky. Jak onemocnění srdce postupuje, mohou se vyvinout zřetelnější příznaky. Pes se rychle unaví, je slabý a nejeví zájem o procházky. Objevit se mohou potíže s dýcháním, dušnost a psa může hlavně v noci trápit suchý dráždivý kašel. Můžete pozorovat také problémy se spánkem, nezájem o jídlo a s tím související ztrátu hmotnosti. Vzácně se mohou vyskytnout otoky nohou nebo žloutenka.

Prevence onemocnění srdce u psa

I když jsou kvalitní strava a dostatečný pohyb důležité pro prevenci řady onemocnění (obezita, cukrovka nebo artritida), vzniku srdečních chorob u psa tato opatření zcela zabránit nemohou.

Účinná prevence je možná pouze u dirofilariózy, kterou způsobují srdeční červi. Příznaky dirofilariózy jsou nespecifické (rychlá únava, zvýšení dušnosti, suchý kašel, snížená chuť k jídlu a ztráta hmotnosti, horečka), a je proto důležité dbát na prevenci zejména při cestování na letní dovolené do jižních zemí. Přípravky proti dirofilarióze s obsahem účinných látek milbemycin, ivermectin nebo selamektin jsou dostupné ve formě tablet nebo pipet (spot-on) a podávají se většinou v době před plánovanou dovolenou a po návratu.

Pravidelné návštěvy u veterináře však mohou zachytit srdeční onemocnění, dokud je ještě asymptomatické (bez příznaků). Během kontroly může veterinář pomocí stetoskopu odhalit šelesty nebo arytmii (nepravidelný rytmus srdce). Krevní a močové testy upřesňují stav ostatních vnitřních orgánů. Pokud má zvěrolékař podezření na srdeční onemocnění, další vyšetření jako RTG dutiny hrudní nebo echokardiografické vyšetření srdce (EKG) dokážou odhalit patologie srdce, poruchy funkce či rytmu srdce nebo arytmii. Včasná diagnostika a zahájení léčby mohou zlepšit kvalitu a prodloužit očekávanou délku života.

Pes u veterináře

Léčba onemocnění srdce u psa

Léčba onemocnění srdce u psa závisí na konkrétním srdečním problému a jeho původu.

Terapie při onemocnění srdce může zahrnovat:

Monitorování: Některá srdeční onemocnění, hlavně v počátečních stadiích, nevyžadují léčbu. V tomto případě jsou důležité pravidelné a častější kontroly u veterináře a pečlivé sledování zdravotního stavu psa.

Léky: Většinu běžných typů srdečních onemocnění lze zvládnout pomocí léčiv a změny životního stylu. Veterinář může předepsat léky podle konkrétního problému, a to například léčiva, která pomáhají srdci pracovat a upravují nepravidelný srdeční tep (benazepril, enalapril, ramipril, pimobendan) nebo léčiva pro zpomalení tvorby tekutin v plicích (nitráty, furosemid, spironolakton). Změna životního stylu spočívá v nasazení diety s nízkým obsahem soli (to napomáhá snižování hromadění tekutin v těle) a přiměřeném pohybu, který nezatěžuje srdce psa.

Doplňky stravy: Jako podporu farmakologické léčby nebo doplnění stravy při monitorování zdravotního stavu může veterinář doporučit vitamin E (pomáhá zlepšovat využití kyslíku), taurin (podporuje pravidelnou srdeční činnost a snižuje ztrátu draslíku), karnitin (pomáhá zvyšovat přeměnu tuků na energii a podporu spotřeby kyslíku), omega-3 mastné kyseliny (přispívají k prevenci onemocnění srdce) nebo koenzym Q10 (podporuje rozvoj okysličení srdeční tkáně).

Léky a doplňky stravy

Chirurgie: Existují určité typy srdečních chorob (většinou vzácné, vrozené problémy), které lze léčit pouze operací. Operace srdce bývá často velmi úspěšná, ale má značná rizika, je nákladná a obvykle se provádí pouze ve specializovaných veterinárních centrech.

DALŠÍ ČLÁNKY