Onemocnění srdce u psa

10. 5. 2022 · Mgr. Barbora Jedličková · 9 minut čtení

Srdeční onemocnění se bohužel nevyhýbají ani našim psím kamarádům. V našem článku vás seznámíme s těmi nejčastějšími srdečními chorobami u psů, shrneme jejich příznaky a poradíme, co pro svého čtyřnohého parťáka můžete udělat, pokud onemocní.



Nejčastější onemocnění srdce u psů
Vrozené vady nebývají příliš časté a představují jen asi 5 % srdečních onemocnění u psů.

Nejčastější onemocnění srdce u psů

Nejčastější srdeční chorobou psů je onemocnění chlopní, které postihuje především psy malých plemen (kavalír King Charles španěl, trpasličí pudl, kokršpaněl, pomeranian trpasličí špic a knírač) starší než 5 let. Srdeční chlopně se postupně ztlušťují a začínají nedomykat (chlopeň se nedovírá). Srdeční výdej se snižuje, což má za následek zadržování vody v malém plicním oběhu nebo velkém tělním oběhu. Tato forma tvoří 70–75 % srdečních onemocnění u psů.

Onemocnění srdečního svalu (myokardu), jako je dilatační kardiomyopatie, tvoří 8 % srdečních onemocnění a postihuje především psy velkých plemen (dobrman, německá doga a irský vlkodav) všech věkových skupin. U kardiomyopatie je typické zeslabení srdeční stěny, snížení stažlivosti srdce. Zpočátku se projevuje pouze arytmiemi, které mohou být asymptomatické, v některých případech je prvním příznakem náhlý kolaps.

Srdeční červivost (dirofilarióza) představuje parazitální onemocnění, které způsobuje hlístice Dirofilaria immitis. Tento parazit žije ve velkých cévách v blízkosti srdce nebo přímo v srdečních dutinách, kde se i množí a vznikají tzv. mikrofilárie (drobné larvy filárií cirkulující v krevním oběhu).


Příčiny srdečních onemocnění u psa

Přestože neexistuje jediná a přesná příčina vzniku srdečních onemocnění u psa, genetická predispozice, nadváha a stárnutí patří mezi nejčastější důvody. Častou příčinou onemocnění chlopní bývají také neléčené bakteriální infekce, například pokročilý zubní kámen, chronické dýchací obtíže, onemocnění prostaty nebo močových cest.

Jaké jsou příznaky onemocnění srdce u psa?

Klinické příznaky onemocnění srdce u psa závisí na konkrétním typu onemocnění a jeho závažnosti. Na začátku nemusí mít pes žádné příznaky. Jak onemocnění srdce postupuje, mohou se vyvinout zřetelnější příznaky. Pes se rychle unaví, je slabý a nejeví zájem o procházky. Objevit se mohou potíže s dýcháním, dušnost a psa může hlavně v noci trápit suchý dráždivý kašel. Můžete pozorovat také problémy se spánkem, nezájem o jídlo a s tím související ztrátu hmotnosti. Vzácně se mohou vyskytnout otoky nohou nebo žloutenka.


Srdeční choroby u psů
Pravidelné návštěvy u veterináře pomohou zachytit případnou asymtomatickou srdeční chorobu.

Prevence onemocnění srdce u psa

I když jsou kvalitní strava a dostatečný pohyb důležité pro prevenci řady onemocnění, vzniku srdečních chorob u psa tato opatření zcela zabránit nemohou.

Účinná prevence je možná pouze u dirofilariózy, kterou způsobují srdeční červi. Příznaky dirofilariózy jsou nespecifické (rychlá únava, zvýšení dušnosti, suchý kašel, snížená chuť k jídlu a ztráta hmotnosti, horečka), a je proto důležité dbát na prevenci zejména při cestování na letní dovolené do jižních zemí. Přípravky proti dirofilarióze s obsahem účinných látek milbemycin, ivermectin nebo selamektin jsou dostupné ve formě tabletnebo pipet (spot-on) a podávají se většinou v době před plánovanou dovolenou a po návratu.

Pravidelné návštěvy u veterináře však mohou zachytit srdeční onemocnění, dokud je ještě asymptomatické (bez příznaků). Během kontroly může veterinář pomocí stetoskopu odhalit šelesty nebo arytmii (nepravidelný rytmus srdce). Krevní a močové testy upřesňují stav ostatních vnitřních orgánů. Pokud má zvěrolékař podezření na srdeční onemocnění, další vyšetření jako RTG dutiny hrudní nebo echokardiografické vyšetření srdce (EKG) dokážou odhalit patologie srdce, poruchy funkce či rytmu srdce nebo arytmii. Včasná diagnostika a zahájení léčby mohou zlepšit kvalitu a prodloužit očekávanou délku života.


Léčba onemocnění srdce u psa

Léčba onemocnění srdce u psa závisí na konkrétním srdečním problému a jeho původu. Terapie při onemocnění srdce může zahrnovat:

  • Monitorování
    Některá srdeční onemocnění, hlavně v počátečních stadiích, nevyžadují léčbu. V tomto případě jsou důležité pravidelné a častější kontroly u veterináře a pečlivé sledování zdravotního stavu psa.
  • Léky
    Většinu běžných typů srdečních onemocnění lze zvládnout pomocí léčiv a změny životního stylu. Veterinář může předepsat léky podle konkrétního problému, a to například léčiva, která pomáhají srdci pracovat a upravují nepravidelný srdeční tep (benazepril, enalapril, ramipril, pimobendan) nebo léčiva pro zpomalení tvorby tekutin v plicích (nitráty, furosemid, spironolakton). Změna životního stylu spočívá v nasazení diety s nízkým obsahem soli (to napomáhá snižování hromadění tekutin v těle) a přiměřeném pohybu, který nezatěžuje srdce psa.
  • Chirurgie
    Existují určité typy srdečních chorob (většinou vzácné, vrozené problémy), které lze léčit pouze operací. Operace srdce bývá často velmi úspěšná, ale má značná rizika, je nákladná a obvykle se provádí pouze ve specializovaných veterinárních centrech.

Prevence srdečních onemocnění u psů zahrnuje podávání speciálních doplňků stravy.
Zdraví srdce vašeho pejska můžete podpořit řadou veterinárních doplňků stravy.

Doplňky stravy

Jako podporu farmakologické léčby nebo doplnění stravy při monitorování zdravotního stavu může veterinář doporučit vitamin E (pomáhá zlepšovat využití kyslíku), taurin (podporuje pravidelnou srdeční činnost a snižuje ztrátu draslíku), karnitin (pomáhá zvyšovat přeměnu tuků na energii a podporu spotřeby kyslíku), omega-3 mastné kyseliny (přispívají k prevenci onemocnění srdce) nebo koenzym Q10 (podporuje rozvoj okysličení srdeční tkáně).

Má-li váš pes diagnostikované některé ze srdečních onemocnění, je vhodné poradit se s veterinářem také o případné dietě a způsobu krmení vašeho čtyřnohého pacienta. U zvířat s nadváhou je prospěšné snížení hmotnosti. V krmivu by neměl být vysoký příjem soli, která v těle váže přebytečnou vodu. Běžná granulovaná krmiva jsou většinou poměrně slaná.

V současnosti existuje na trhu řada komerčních kardiálních diet, které jsou vhodné zejména u pokročilých stavů srdečního selhání nebo u plemen se známými deficity některých specifických živin.


Články k tématu Onemocnění srdce u psa

  • Psincový kašel - příznaky a léčba

    Psincový kašel - příznaky a léčba

    · 6 minut čtení
    Psincový kašel je vysoce nakažlivé respirační onemocnění projevující se záchvatovitým suchým kašlem. Psincový kašel se přenáší kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem mezi psy. Ideální pro šíření jsou místa s vysokou koncentrací psů.
  • Kočičí rýma

    Kočičí rýma

    · 6 minut čtení
    Co je to kočičí rýma? Jaké jsou příznaky, jak můžete svému mazlíčkovi pomoct či jak dlouho kočičí rýma trvá? A jak ji řešit u koťat, která nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém? Přehledné informace si můžete nastudovat v našem článku.
  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora