Jak a kde pořídit pejska

6. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 8 minut čtení

„Papírový“ pejsek za tisíce korun, štěně od sousedů, nalezenec z útulku nebo pejsek z inzerátu na internetu? Jak vybírat pejska, jak nenaletět a jak poznat tzv. množírny, si můžete přečíst v novém článku na Dr. Max VET.



Správný výběr pejska

Pejska nebo kočičku samozřejmě každý z nás vybírá srdcem. Musí tam být to pověstné „něco“, když zvířátko poprvé pohladíte, když se mu podíváte do očí a když se za vámi přijde pomazlit. A nezáleží na tom, zda je váš nový mazlíček s rodokmenem či nikoli. 

V dnešní době je ale potřeba obezřetně vybírat adresu, ze které zvířátko budete mít. Bohužel je tu totiž stále hodně nepoctivých chovatelů, kteří chtějí jen zbohatnout na množení pejsků a podvést vás. I pejsek „s papíry" nemusí být zárukou bezproblémové koupě. Přečtěte si, jak se nenechat napálit a na co si dát při koupi zvířete pozor.

Nalezení vhodného štěněte se určitě vyplatí věnovat dostatek času. Dá se říci, že si člověk vybírá společníka, mazlíčka a  kamaráda na 10-15 let. A to už je pořádný kus života.

I v případě, že už jste se pro konkrétního chovatele rozhodli, nespěchejte a udělejte si čas na výběr konkrétního štěněte z daného vrhu. Pozorování při hře i v rámci chování mezi jeho sourozenci vám mnohdy napoví o jeho budoucí povaze.


Mazlíček „s papíry“ (aneb původ CHS)

Ty papíry, to je doklad o původu pejska, něco jako rodný list, obvykle výpis z plemenné knihy, takže na tomto dokladu jsou jména předků vašeho zvířete a další náležitosti jako zdravotní potvrzení o očkování atd.

Takový pejsek nebo kočička se obvykle narodí v chovatelské stanici, která je registrovaná v oficiální organizaci, v případě pejsků u Českomoravské kynologické unie, Mezinárodní kynologické federace (FCI) a United Kennel Clubs International (UKC), v případě kočiček například u mezinárodních organizací, jako je FIFe, CFA, TICA či WCF.

Nejdříve je dobré vyhledat si na internetu stránky klubu daného plemene, kde najdete jednotlivé chovatelské stanice a další informace o nich. Z nich si potom vyberete stanici, kam se pojedete podívat na štěňátka nebo koťátka.

Stanici si můžete také vybrat podle záměrů vlastního chovu. Chcete s pejskem sportovat? Pak se zaměřte na stanice, kde mají pejsci celou řadu osvědčení z tréninků a soutěží. Raději byste dobrého společníka (třeba k dětem)? Pak zvolte stanici, kde se specializují třeba na canisterapii.

Bohužel i mezi oficiálně zaregistrovanými chovatelskými stanicemi můžete narazit na nepoctivé chovatele. Jak je poznat?

  • Na jejich seznamu vrhů se už poněkolikáté opakuje abeceda.
  • Netestují zvířata na nemoci, které jsou pro dané plemeno typické.
  • Zaznamenáte více negativních ohlasů z různých zdrojů.

TIP: Poptejte se (více) sousedů v okolí chovatelské stanice. Obvykle se jedná o poměrně spolehlivý zdroj informací, jestli mají dobrou, či špatnou pověst.


Pejsek nebo kočička od sousedů

Takový byl v dřívějších dobách jediný způsob, jak se chovala a získávala zvířátka. Když se pro tuto variantu rozhodnete, dejte si pozor zda sousedé či známí splňují následující podmínky:

  • Svá zvířátka pravidelně odčervují a poskytují jim antiparazitickou ochranu.
  • Víte, jak to u nich doma vypadá – je tam čisto, příjemně a kočičky či pejskové mají svůj vymezený prostor dostatečně velký, čistý a všeobecně zdravý.
  • Za zvířátko nic nechtějí, nanejvýš zaplatit již podaná očkování, antiparazitika a odčervovací přípravky.
  • Osobně se znáte nebo máte společné přátele, kteří jsou důvěryhodní.

Tento způsob je obvyklejší u kočiček, hodně také napoví, zda má kočička koťátka každý rok, nebo pouze jednou před kastrací.

TIP: Vědomě se snažte být nedůvěřiví, na všechno se ptejte a bedlivě pozorujte a sledujte životní prostředí zvířátek v původním domově. Dejte na svůj instinkt.


Zvířátko z útulku

Dát živé bytosti nový domov je ušlechtilé, naplňující a krásné. Vždy ale mějte na paměti, že si berete zvířátko, které už má něco za sebou a jeho zážitky nejspíš nejsou zrovna pozitivní. Opatrně například v rodinách s malými dětmi, které mohou být ke zvířátku nešetrné či necitlivé.

V žádném případě vás ale nechceme odrazovat od přijetí nalezence z útulku, někdy to bývají ti nejvděčnější, nejlaskavější a nejvěrnější společníci. Jen obvykle potřebují více péče na začátku.

I o útulku si raději dopředu zjistěte informace, zejména zda odčervuje a očkuje své svěřence. Dobré útulky navíc požadují několik návštěv, než si zvířátko skutečně adoptujete a odvezete.


Pejsek nebo kočička z inzerátu

Tato cesta je rozhodně tou nejrizikovější a máte nejvyšší pravděpodobnost, že narazíte na hanebné lidi, kteří svá zvířata prachsprostě množí, nevěnují jim žádnou péči, kříží je mezi sebou a prodávají je za velké peníze, ze kterých navíc neodvádějí žádné daně.

Ano, někdy mohou mít inzerát i lidé, jejichž domácímu mazlíčkovi se neplánovaně narodilo potomstvo a zrovna nikdo v okolí nemá zájem, ale tyto dvě skupiny lidí jen z inzerátu těžko odlišíte.

Varovné signály „množírny“

  • Nejsou oficiálně registrováni jako chovatelská stanice.
  • V inzerátu stojí něco jako „čistokrevný bez papírů“.
  • Mlhavé poskytnutí kontaktních údajů – pouze facebook nestačí, vždy trvejte na adrese
    a telefonním čísle.
  • Předání pejska pod nějakou záminkou směřují na veřejná místa, jako je nádraží, náměstí nebo restaurace.
  • Při osobním setkání trvejte na předložení občanského průkazu. Pokud se chovatel nemá za co stydět, nebude mít problém vám občanku ukázat, a ještě vás pochválí, že to berete vážněa zodpovědně.
  • Zákon omezuje počet vrhů za poslední 3 roky na celkem 3 vrhy a ukončených 7 týdnů jako minimální dobu pro odběr štěňat. Pokud počty nesedí, nikdy takové štěňátko nekupujte. Přetěžované fenky nemohou rodit zdravá mláďátka. Dejte si pozor i na deklarované stáří štěňátka, podvodníci z množíren vydávají i čtyřtýdenní štěňata za sedmitýdenní. Najděte si na internetu, jak velký je jedinec vašeho plemene v 7 týdnech věku.

TIP: Příliš mladá štěňátka poznáte podle toho, že MAJÍ sací reflex a začnou vám cucat prst, NEMAJÍ mléčné zuby vůbec nebo jenom dva.

  • Orientovat se podle ceny nemá smysl, některé množírny ji mají vysokou, jako by šlo
    o papírové pejsky, neboť tvrdí, že papíroví jsou, jiné zase mají cenu nápadně nízkou. V podstatě důkazem o množírně ale je, pokud stejná štěňata najdete ve dvou různých inzerátech s dvojí cenou. Prostě to zkoušejí, kde se dá.
  • Fotografie vám může mnohé napovědět. Pokud se totiž stále opakuje jedna a tatáž, je téměř jisté, že se jedná o množírnu. Jak to zjistíte? Klepněte na obrázek pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače“.
  • Zabraňují vám vidět prostředí, ve kterém zvířátko vyrůstalo, a jeho rodiče, případně sourozence.
  • Před schůzkou opakovaně požadují potvrzení, že si zvíře vezmete.

Pokud se vůbec v komunikaci objevuje smlouva, pak ji vždy důkladně pročtěte a nebojte se ji odmítnout, pokud se vám nezdá. Vždy si také na internetu proklepněte protistranu, která je ve smlouvě navržena. Nikdy nepodepisujte smlouvu, kterou jste předtím nedostali domů k prostudování, což ostatně platí snad u každé smlouvy.

Máte podezření, že komunikujete s množírnou? Nahlaste vše na Krajskou veterinární správu (KVS) vašeho kraje nebo kraje, ve kterém se množírna nachází. Seznam KVS najdete zde: https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0135.

Články k tématu Jak a kde pořídit pejska

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora