Jak zvládnout silvestrovské rachejtle

Tradiční ohňostroje, ale i všudypřítomné petardy a další zábavní pyrotechnika jsou noční můrou většiny zvířat. Ačkoliv celá řada českých měst od mohutných ohňostrojů ustupuje a v současné epidemiologické situaci bude možná silvestrovské veselí celkově kom

Jaká jsou rizika?

Zvíře prožívá intenzivní strach způsobený náhlými hlasitými zvuky, často doprovázenými jemnými vibracemi, zejména ve městech nebo v těsné blízkosti probíhajícího ohňostroje. A protože netuší, co se děje, může v kombinaci s dalšími faktory jeho aktuálního psychického a fyzického stavu dojít vlivem stresu až k poruchám chování, chcete-li, k nepředvídatelnému chování zvířete. Tehdy si může samo nechtěně ublížit nebo nepochopitelně napadnout další zvířata či lidi.

Existuje prevence?

Naštěstí dnes už jsou na trhu veterinární přípravky, které jsou volně prodejné a pomáhají ztlumit emoční prožívání strachu. Například Alavis Calming, který je ve správném dávkování vhodný pro pejsky i kočičky. Přitom se však nejedná o produkt s obsahem opiátů či jiných návykových látek. Je k dostání v klasických nebo žvýkacích tabletách.

Pokud na základě přechozích zkušeností víte, že váš mazlíček velmi špatně reaguje na ohňostroje, je možné po konzultaci s jeho ošetřujícím veterinářem předepsat i silnější preparáty, například Sileo gel proti stresu. Ten však není volně prodejný a je nezbytné dodržet doporučené dávkování.

Určitou formou prevence je i dostatečná předchozí fyzická námaha, a tedy přirozená únava, dále plné bříško a blízkost člověka, chcete-li, pocit bezpečí. Pozor, přemíra potravy nebo těžké pokrmy mají přesně opačný efekt a zařídí spíš bolest břicha, a tudíž jen další stres.

Několik opatření můžete udělat i vy sami:

 • Zavřete okna, nenechávejte je ani na mikroventilaci.
 • Zatáhněte závěsy, stáhněte žaluzie – přispějí ke ztlumení světelných efektů i hluku.
 • Věnujte zvířeti více pozornosti, více doteků, hlazení, více na něj mluvte.
 • Pokud se zvíře proviní pomočením nebo něco rozkouše z nervozity, netrestejte ho, jenom byste prohloubili jeho vnitřní děs.
 • Zůstaňte ve známém prostředí. Zvíře zvládá stres lépe doma než na neznámém místě.
 • V žádném případě neberte mazlíčka ven. Vyvenčete ho už odpoledne a na silvestrovskou noc pořiďte absorpční podložku. Prodávají se podložky speciálně pro zvířata, ale můžete je nahradit i přebalovací podložkou pro miminka nebo inkontinenční podložkou do postele.

Dá se na ohňostroj zvyknout?

Několik dní před silvestrovskou nocí můžete zvířeti pouštět zvuky ohňostroje. Začněte na velmi nízké hlasitosti, zvířeti během takových zvuků můžete dávat jídlo, můžete si s ním hrát, zkrátka nasimulujte dojem, že tyto zvuky jsou docela normální a nemohou mu ublížit. Ani při pečlivém tréninku strach z rachejtlí úplně nezmizí, ale už nemusí představovat pro zvíře tak intenzivní stres.

Kdy už je zle?

Příznaky vnitřního děsu zvířete jsou někdy velmi zřetelné, kdy pes štěká, vrčí, běhá a skáče po nábytku, jindy ale mohou být docela tiché:

 • klopení uší
 • kňučení
 • těžké dýchání
 • slintání, u kočiček olizování
 • třes
 • schovávání se pod nábytek

Protistresová vesta

Úplnou novinkou v prevenci poruch chování v důsledku enormního stresu jsou takzvané protistresové vesty. Principem účinku takové protistresové vesty je trvalý mírný tlak na oblast hrudníku, srovnatelný například s držením zvířete v lidské náruči. Ostatně tato metoda je užívána i v experimentální léčbě u lidí s autismem nebo při zklidnění novorozenců. Pořizovací cena takové vesty se však pohybuje zhruba od 1 300 Kč.

Vy jste parťák

Významnou pomocí pro zvíře vždy bude vaše přítomnost. Vaše doteky, váš hlas, vaše blízkost. Vy jste nejbližším přítelem vašeho zvířete, a pokud budete v klidu vy, pomůže to i vašemu mazlíčkovi.

A nakonec, letos můžeme doufat, že petardové šílenství bude trošku menší než obvykle. Alespoň nějaké dobré zprávy.

Co pro pejska můžete v zimním období udělat, aby nestrádal, jsme pro vás sepsali zde

DALŠÍ ČLÁNKY