Přezubování: výměna mléčného chrupu za trvalý

Proces, který se týká mnoha velkých savců, včetně člověka. V rané fázi života máme mléčný chrup a v průběhu dětství se přirozeně vymění za trvalý. Ovšem přezubení u pejsků má několik specifik, která by měl každý páníček vzít v potaz.

Kdy a jak

Proces přezubení pejsků probíhá obdobně jako u člověka. Štěňátka se rodí s holými dásněmi a během prvních měsíců života jim naroste 28 mléčných zubů. Ty vydrží několik měsíců, pak se postupně začnou viklat a téměř bezbolestně vypadávají, ačkoliv po zubu zůstává krvavá ranka. Na jejich místě přirozeně vyrostou zuby trvalé, přesněji 42 zubů – z toho 12 řezáků, 4 špičáky, 16 třenových zubů a 10 stoliček. Ačkoliv trvalý chrup v principu nahrazuje ten mléčný, může se stát, typicky u špičáků, že po omezenou dobu bude mít pejsek v dásni zoubky oba, mléčný i trvalý.

Období přezubení se liší podle plemene. Obecně se střední a velká plemena přezubují dříve než malá a trpasličí. Jako deadline, tedy hranice, kdy by měl být mléčný chrup pryč, se většinou bere 9. měsíc věku. Později už je relevantní zvažovat odborné vytažení mléčných zubů, aby nedocházelo k poškození trvalého chrupu. Situace může vést až k vytvoření špatného skusu zvířete, což mívá za následek rapidní obrušování zubní skloviny a její brzkou kazivost. Ve hře jsou i další infekce, které se mohou ke zkaženému chrupu přidružit.

Co ovlivňuje kazivost chrupu

Kvalita zubů je ovlivněna především výživou matky, neboť mléčný chrup se tvoří během období březosti feny. Během březosti je založen i chrup trvalý a dozrává v prvních zhruba čtyřech měsících života štěněte. Tehdy dochází k ukládání minerálů do zuboviny a skloviny. Pokud nemají březí fenka či novorozené štěně dostatečné množství pestré a kvalitní stravy, pak přirozeně může dojít k poruchám vývoje a růstu chrupu. Roli hrají například také zdravotní indispozice fenky-matky. V praxi je nejčastější příčinou poruchy formování chrupu infekce, ať už vznikne v důsledku zranění v ústní dutině, nebo kvůli zanedbané ústní hygieně štěněte.

Jaká jsou rizika při přezubování?

Největším strašákem je infekce, která se dostane do otevřených ranek po vypadnuvších zubech. Bohužel je jednou z možných infekcí tetanus. Pozná se podle specifických křečí a nepřirozeného propínání těla, projevy jsou velmi podobné jako u člověka. Očkování pejska proti tetanu je možné, doporučuje se však jen u těch, které veterinář vyhodnotí jako vysoce ohrožené rizikem infekce.

I běžnější infekce než tetanus ovšem působí rozsáhlé zdravotní škody a vyžadují zdlouhavé a bolestivé hojení.

Jak se připravit na přezubení?

Nejdříve si najděte, kdy se přezubuje vaše plemeno. V tomto období se obecně doporučuje několik opatření:

 • Nepřetahujte se s pejskem
  Štěňátka milují divoké přetahování, žvýkání a kousání doslova všeho možného. Během přezubení buďte nanejvýš opatrní. Zoubky by měly vypadnout až tehdy, kdy jsou připraveny nové. Tím se předchází vzniku hlubších ranek v dásni, které jsou živnou půdou pro infekce.
 • Poskytněte pejskovi měkké kousací hračky
  Stejně jako malé děti, když se jim prořezávají mléčné zoubky, mají i pejsci potřebu žvýkat a kousat. Masírují si tak dásně, ulevují si od bolesti a napomáhají prořezávání zubů. Nevhodné jsou v tuto chvíli tvrdé materiály, jako je například dřevo, absolutně nevhodné pak například parůžky lesní zvěře pro přílišnou tvrdost. Ideální jsou gumové hračky; většinou je základ úspěchu, když zároveň pískají.
 • Čistěte zuby, ale opatrně
  Rozhodně během přezubování nerezignujte na ústní hygienu pejska, držte se dvou zásad:
  1. Vyhýbejte se místům, kde již mléčný zub vypadl, ale ostatní zuby čistěte, včetně nových trvalých.
  2. Kontrolujte během čištění ranky po mléčných zubech, v případě jakéhokoliv podezření raději kontaktujte ošetřujícího veterináře zvířete.
 • Kontrolujte barvu zubů
  Mléčné zuby vypadávají bílé. Jakmile začne mléčný zub černat, nespoléhejte na to, že vypadne a tím se problém vyřeší. Černající zub znamená problém a ten je nutné řešit. Infekce z mléčného zubu zpravidla přechází do dásně a může nenávratně poškodit jak dásně, tak nastupující trvalý chrup.
 • Kontrolujte směr růstu nových zubů
  Jakmile zpozorujete něco netypického, raději kontaktujte ošetřujícího veterináře zvířete. V lepším případě to bude planý poplach, ale jednou špatně narostlý zub trvalého (ale i mléčného) chrupu může pejskovi hodně (a zbytečně) komplikovat život.
 • Všímejte si zápachu z tlamy
  Obecně bude pejskovi během přezubování více páchnout z tlamy, což způsobuje rozpadající se krev z ranek po mléčných zubech. Má však jít o pouze mírné zintenzivnění zápachu. Při silném zápachu je bohužel téměř jisté, že pejsek má zdravotní problém, a v každém případě vyrazte k ošetřujícímu veterináři zvířete. Pokud se neodhalí žádná potíž přímo v ústní dutině, výrazný zápach z tlamy může prozrazovat vnitřní onemocnění zvířete a je nezbytné čtyřnohého kamaráda komplexně vyšetřit, najít příčinu a dále ji řešit. Jaké mohou být příčiny zápachu z tlamy jsme pro vás sepsali do článku zde.

  Základem úspěšného přezubení pejska je vždy pečlivý dohled chovatele a poctivá dentální péče o celou ústní dutinu zvířete. I tak se může stát, že se přihodí nějaká komplikace. Vždyť to se stává i nám, lidem. Nemějte obavy, veterinární stomatologie umí tyto potíže řešit.

DALŠÍ ČLÁNKY