Vitamíny pro pejsky

Má užívání vitamínových a minerálních doplňků stravy své opodstatnění, nebo je to úplně zbytečné? V jakých případech zvážit doplňky stravy a jak je správně vybrat, je téma pro náš nový článek na Dr.Max VET.

Vitamíny jsou prý jen „drahá moč“

Tohle rčení vzniklo na základě faktu, že přebytečný vitamín C se z těla vyloučí močí. Klíčové je ale to slůvko přebytečný.

Pokud je zvíře zdravé, dostává kvalitní a rozmanitou stravu, má vynikající fyzickou a psychickou kondici, bezpochyby není potřeba dodávat mu další vitamíny a minerální látky. Za určitých podmínek ale mohou doplňky stravy podpořit zdravotní stav pejska.

Kdy zvážit doplňky stravy:

 • Při akutní nemoci, jako je nachlazení, zánět nebo infekce.
 • Při napadení parazity, vnějšími i vnitřními.
 • Při chronické nemoci, jako je například onemocnění žaludku, slinivky, jater (případně žlučníku, který je u pejsků součástí jater), ledvin a dalších vnitřních orgánů.
 • Při onkologických onemocněních.
 • Při potížích s kloubním aparátem, což platí zejména u starších pejsků.
 • Po úrazech nebo operacích, včetně např. kastrace.
 • Při potížích s kvalitou srsti a kůže, při různých dermatitidách.
 • Při březosti a kojení.
 • Ve štěněcím věku pro správný růst a vývoj.
 • Ve stáří pro zpomalení a zmírnění příznaků stárnutí a opotřebení organismu.
 • Při vypjatých situacích, jako jsou silvestrovské ohňostroje, delší odloučení, ale i příchod nového zvířete či lidského člena do rodiny nebo naopak odchod blízkého zvířete či člověka.

Zároveň ale výše uvedené obtíže nejsou automaticky podnětem ke koupi doplňků stravy, protože řadu z nich, zejména v případě vážnějších onemocnění, je nutné řešit s ošetřujícím zvěrolékařem pejska a v nezbytných případech samozřejmě za pomoci medikace, typicky léků na předpis, eventuálně nějakou další lékařskou invervencí od drobného zákroku až po rozsáhlou operaci.

Vždy je nutné zvážit aktuální zdravotní stav pejska a potřeby jeho organismu. Také se musí vzít v úvahu jídelníček zvířete, protože pokud je krmeno BARF stravou neboli syrovou stravou, dostává vitamíny a minerální látky ze stravy a možná stačí jen přidat určité suroviny. U kvalitních granulí je zase možné zvolit typ s přidanými vitamíny či minerálními látkami a není pak již nutné dokupovat další doplňky stravy.

Nejlepším rádcem pro vás vždy bude ošetřující veterinář pejska, který jej zná, má přehled o jeho osobní, případně i rodinné anamnéze a historii zdravotního stavu, a dokáže tak nejlépe posoudit jeho potřeby.

Jak vybrat vhodné doplňky stravy

Nejlepší je vždy konkrétní doporučení ošetřujícího veterináře, který má vašeho pejska v péči. Ale u celé řady méně závažných potíží nebo jen u doplňků stravy, které si kladou za cíl udržet normální zdravotní stav, můžete vybírat sami. Jak na to?

Kvalitní a prověřená značka sice často znamená vyšší cenu, ale je to jistější investice než
u neznámých produktů, které objevíte v různých zákoutích internetu.

Spolehlivý obchod, tedy obchod, kterému důvěřujete a máte s ním dobré zkušenosti, je také částečnou zárukou kvality. Velkou výhodou je kvalifikovaný personál, který dokáže kriticky rozlišovat míru, kdy stačí levnější produkt a kdy má smysl si připlatit.

Recenze, chcete-li uživatelské nebo spotřebitelské recenze na konkrétní přípravek, případně ale i na značku produktu nebo na obchod, ve kterém nakupujete, vám mohou nesmírně usnadnit práci. Prostě si přečtete o zkušenostech jiných lidí. I k recenzím na internetu je ale potřeba přistupovat s rozvahou, protože se může stát, že pochvalné recenze napíše sám hodnocený subjekt a negativní třeba konkurence.

Na hodnocení můžete narazit i v různých facebookových skupinách na internetu, téměř každé plemeno má svou skupinu na sociálních sítích a v diskuzním fóru si můžete vyhledat vlákna příspěvků o doplňcích stravy nebo dalších tipech a radách. Bohužel nikdo nezaručuje správnost takových informací, nikdo je nekontroluje a z různých důvodů mohou být nepravdivé, zavádějící nebo úplně smyšlené. I v případě, že zvažujete postup, který jste si vyhledali na internetu, vždy si informace ověřte s veterinářem.

Jak vybrat vhodný doplněk stravy

Volba správného doplňku stravy vždy závisí na plemeni, stáří, fyzické kondici a individuálních potřebách vašeho mazlíčka. Velký pozor by si ale měli dát chovatelé, kteří krmí granulemi, protože v nich už jsou zpravidla obsaženy některé živiny jako vitamíny a minerály a mohlo by dojít k podání zbytečně velké dávky jindy prospěšných látek. Některé přebytečné minerály se sice vyloučí močí, ale některé se ukládají v těle a v přílišném množství mohou působit komplikace.


Naše tipy:

 • Zuby, dásně a srst zde.
 • Pro juniory a seniory zde.
 • Zdravá, lesklá srst zde.
 • Klouby zde.
 • Klouby, chrupavky a po úrazech zde.
 • Podpora trávicího i kardiovaskulárního systému zde

 

Poradí lékař i lékárník

Veterinář, který vašeho mazlíčka dobře zná, je vždy na prvním místě jako kvalifikovaný a zkušený konzultant zdravotního stavu, léčby i výživy. Navíc v dnešní době je možné se s veterinářem spojit telefonicky, ale i například videohovorem a není nutné v méně závažných případech rovnou jet do ordinace.

Pokud však z nějakého důvodu není možná nebo nutná konzultace s veterinářem, mějte na paměti, že lékárny Dr.Max a zejména náš e-shop drmax.cz nabízí opravdu široký sortiment přípravků veterinární péče a veterinárních doplňků stravy.

Trápí vašeho pejska průjem? Přečtěte si o možných příčinách a řešeních v článku zde

DALŠÍ ČLÁNKY