Psincový kašel

Může mít váš domácí mazlíček kašel? Jaké příznaky má psincový kašel a jak můžete svému chlupáčovi pomoct, se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.

Pes pod dekou

Psincový kašel

Psincový (infekční tracheobronchitis) kašel je vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které postihuje psy. Ovlivňuje dýchací systém a způsobuje kašel. Onemocnění je způsobeno komplexem řady virů (například parainfluenza, psí adenovirus) a bakterií (hlavně bordetella bronchiseptica) – obvykle se jedná o kombinaci obojího. U většiny psů je psincový kašel dobře léčitelný, závažnější průběh však může být u štěňat mladších šesti měsíců a u psů s oslabenou imunitou.

Psincový kašel a jeho příznaky

Typickým příznakem psincového kašle je silný záchvatovitý kašel, který může znít, jako by měl pes něco uvízlého v krku. Kašel může být suchý a chraplavý nebo produktivní (s tvorbou hlenu). V takovém případě může být doprovázen zvracením bíle pěny nebo hlenů. Někteří psi mohou mít rýmu a kýchat. Někdy je přítomen i výtok z očí. V těžších případech se může objevit i horečka a psincový kašel může přejít do zánětu plic.

Jaká je inkubační doba psincového kašle?

Psi se běžně nakazí v místech, kde se jich shromažďuje velké množství, jako jsou útulky, psí hotely, výstavy psů, psí parky nebo výcvikové skupiny. Psi se mohou nakazit mezi sebou prostřednictvím kapének (pšíkáním), přímým kontaktem (např. dotykem nosů) nebo kontaminovanými povrchy (např. přes misky na vodu nebo potravu). Inkubační doba psincového kašle závisí na typu patogenu. Obvykle infekčnost trvá 2 až 10 dní, nicméně někteří psi mohou přenášeti onemocnění měsíc, aniž by se u nich rozvinuly příznaky.

Společná hra  Pití vody

Psincový kašel a jeho léčba

Konkrétní léčbu by měl vždy určit veterinář po řádném vyšetření vašeho pejska. Ve většině případů postačí režimová opatření a podpůrná léčba. Doporučuje se pravidelně větrat a zvlhčovat místnosti, ve kterých se pes nachází. Vhodné je alespoň dočasně vyměnit při procházkách obojek za postroj, aby se co nejvíce snížilo riziko podráždění průdušnice vlivem tahání. Mezi režimová opatření patří rovněž klid, teplo, dostatek tekutin a měkká a vlažná strava.

Podpůrná léčba psincového kašle sestává z doplňků stravy, které podporují imunitu, jako jsou betaglukany a vitamin C. Ke správné funkci dýchacího a imunitního systému přispívá jitrocel, který lze podávat ve formě sirupu. Sirup však nesmí obsahovat xylitol, který je pro psy toxický. V případě, že se jedná o těžší průběh nemoci, je třeba nasadit léky. Podle konkrétního stavu může veterinář předepsat antibiotika, antitusika (léky na tlumení kašle), expektorancia (léky na podporu odkašlávání) nebo nesteroidní antiflogistika (proti zánětu, teplotě a bolesti).

Vyšetření u veterináře

Jak můžu psa před psincovým kašlem chránit?

Psincovému kašli se bohužel nelze úplně vyhnout. Nemoc se šíří velmi podobně jako nachlazení nebo chřipka mezi lidmi. Zejména v období nejčastějšího výskytu, tedy na jaře a na podzim, je vhodné se vyhýbat rizikovým místům (psí hotely, výstavy). Nejlepší prevencí proti psincovému kašli je očkování. Nechrání sice psa před infekcí a infekčností, protože jak již bylo zmíněno, onemocnění způsobují různé patogeny, ale zmírňuje nebo zcela potlačuje příznaky. Nejvyšší ochranu zajištuje kombinace injekčních a lokálních (nosních) vakcín.

Psincový kašel u štěňat

U štěňat může být průběh nemoci komplikovanější, protože ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém a hůře se s chorobou vyrovnávají. Onemocnění tak může vyústit až do vážného zápalu plic.

Štěně

Je psincový kašel nebezpečný i pro člověka?

Viroví původci psincového kašle napadají pouze psy, člověk je pro dané patogeny nevhodným hostitelem, a vzájemný přenos proto není možný. Bakterie Bordetella bronchiseptica však může způsobit nebo zhoršit průběh kočičí rýmy, ale také rýmy u králíka a morčete. Na pozoru by se měli mít i starší lidé, těhotné ženy, malé děti a lidé užívající imunosupresiva.

DALŠÍ ČLÁNKY