Vyzrajte na blechy!

Dřív blechy ke psům prostě patřily. A jak známo: „Blechy psí, ty na člověka nejdou!“. Tak co řešit. Dnes už se na tyhle breberky naštěstí páníčkové dívají jinak a každý zodpovědný chovatel svého miláčka před blechami chrání.

Základ: obojek, nebo pipeta

Bez toho se asi neobejdeme. Pejsci, kteří se pohybují venku, byť se chodí jen venčit na vodítku, jsou vždy vystaveni riziku nákazy blechami a u venku žijících pejsků se riziko několikanásobně zvyšuje. Blechy totiž mají ptáci, často slepice, ale i mnoho dalších zvířat, se kterými se pejsek dostává do styku. Blech na světě žijí až 2000 druhů!

Navíc není pravda, že blecha psí na člověka nejde. Blechy nepohrdnou ani člověkem. Ještě mají tu nepříjemnou superschopnost, že jsou za určitých podmínek schopny bez potravy přežívat dlouhé měsíce, uvádí se dokonce až jeden rok. Takže to opravdu není zvířátko, které byste si chtěli pustit v kožichu svého miláčka domů.

Obojek nebo pipeta spot-on proti blechám a (většinou) též dalším vnějším parazitům chrání zvíře na dobu kolem 2–3 měsíců proti napadení. Navíc až na úplné minimum sníží pravděpodobnost, že blecha pojme vašeho mazlíčka za svého hostitele. Účinnost se po době uvedené na obalu skutečně vytrácí a je vždy třeba zavčas myslet na výměnu obojku nebo nové nakapání spot-on tinktury.

Dýmovnice do pelechu

Výraz dýmovnice si sice spojíte spíš s dramatickým fotbalovým utkáním a neukázněnými fanoušky, ale v boji proti blechám je to ohromně užitečná věc!

Zejména v případě, že váš pejsek má venkovní kotec nebo boudu, je téměř nemožné je efektivně vyčistit nebo vydrhnout tak dokonale, že neunikne ani jedna bleší larva. V tu chvíli je to právě dýmovnice proti blechám, která díky svému plynnému skupenství hravě pronikne do každého zákoutí a škvírky a zlikviduje i ta nejmenší vývojová stadia blech, tedy malinká vajíčka.

Další variantou, zejména v otevřených kotcích, jsou pak insekticidní spreje. Taková otevřená stavení se ale také dají lépe vydrhnout, případně důkladně umýt třeba vysokotlakým proudovým čističem.

Dalším krokem je samozřejmě praní psí deky nebo pelíšku, případně rovnou zakoupení nového. Pokud by zmíněný hadr nejspíš praní nepřežil, nehleďte na to, jak moc ho váš pes miluje, a buďte k prevenci nezvaných bleších hostů nekompromisní.

Blechy totiž dovedou přenášet nemoci, a to i na člověka. Vzpomeňte si na dějepis, vždyť blechy v minulosti přenášely obávaný mor a další „lahůdky“. Tak těm potvorám dejte jasnou stopku.

Trápí vašeho pejska kožní plíseň? Jak ji poznat a účinně řešit se dozvíte zde

DALŠÍ ČLÁNKY