Jak ošetřit drobná poranění kůže?

14. 1. 2022 · Mgr. Radka Grec · 7 minut čtení

Při cestování, na túrách, při koupání, táboření i sportu, ale také při běžném provozu domácnosti. Tam všude vás mohou potkat drobná poranění. Nejčastěji se jedná o odřeniny, puchýře, strženou kůži a drobné řezné ranky. Je nutné mít na paměti, že i když se tato poranění mohou jevit jako nevýznamná, neměla by se podceňovat a je nutné je bez prodlení ošetřit. V našem článku vám poradíme, jak na to.


I drobné poranění vyžaduje dezinfekci zamezující případné infekci.
Základním pravidlem při ošetření drobných poranění je použití dezinfekce a odstranění případných nečistot z rány.

I malá poranění potřebují péči

Všechna poranění mají jedno společné, a tím je riziko infekce. I nenápadné drobné poranění může být vstupní bránou infekce, proto je nutné postižené místo ihned ošetřit. Naštěstí už není jediným možným řešením klasický peroxid vodíku, kus gázy a textilní polštářková náplast jako za našich dětských let. Jaké možnosti se při tedy ošetření malého úrazu svépomocí nabízí?

Jak ošetřit drobná poranění kůže? 

Začněme pěkně popořádku. Prvním krokem je vždy zástava krvácení, a to přitlačením obvazu, čistého kapesníku či ručníku. Poté je třeba ránu důkladně vyčistit, například pod tekoucí vodou, a případné pevné nečistoty jemně odstranit. Po osušení rány je nezbytné ránu i její okolí vydezinfikovat.

Pro dezinfekci kůže se nejčastěji používají přípravky s vázaným jódem (obsahující tzv. jodované povidony), které jsou šetrné k pokožce. Pro děti jsou vhodné dezinfekční přípravky, které neštípou. Oblíbené jsou také přípravky s kombinovaným účinkem. Povrchové kožní poranění dezinfikují a zároveň podporují regeneraci poškozeného místa pokožky.


Co znamená vlhké hojení ran?

Pro urychlení hojení ran se v dnešní době upřednostňuje tzv. mokré nebo-li vlhké hojení ran. Využívají se při něm speciální gely pro vlhké hojení ran (tzv. hydrogely), případně speciální náplasti a krycí materiály, jako jsou hydrokoloidy. Typickým příkladem jsou hydrokolidní náplasti na puchýře, které podporují a urychlují hojení rány a současně mírní tlak a bolestivost. V případě použití hydrogelu, nebo jiného hojivého přípravku, je vhodné na ránu přiložit i tzv. mastný tyl, který také udržuje ránu vlhkou a pomáhá předcházet přichycení krytí na ránu.  

Posledním krokem je překrytí rány, aby se zabránilo jejímu znečištění a vstupu infekce. Na menší rány postačí náplasti, děti ocení zejména ty obrázkové. Na větší rány je vhodnější gázový čtverec v kombinaci s obvazemI po zhojení a zacelení rány je vhodné pokračovat v péči o postižené místo. Novou jemnou kůži pravidelně promazávejte krémy s obsahem panthenolu, zinku či měsíčku lékařského. Nezbytné je také chránit kůži před působením slunečního záření opalovacími přípravky s vysokým SPF (nejlépe 50+). 


Vynikající péči o drobná poranění poskytují tzv. hydrokoloidní náplasti.
Hydrokoloidní náplast je možné nosit bez výměny i několik dní, navíc se nemusíte obávat bolestivého odstranění.

Péče o specifické typy drobných ran 

Při drobných řezných ranách, jako je říznutí do prstu, je vhodné dát porušenou kůži co nejblíže zpátky k sobě pomocí lepících proužků (stripů) nebo vytvořením mašličky. Hojení takového říznutí do prstu urychlíte nanesením hydrogelu do ranky.

Pro překrytí jsou ideální elastické náplasti, které jsou pružné a přizpůsobí se každému pohybu. Běžně už lze pořídit náplasti na prsty, které výborně drží i na kloubech. Dostupné jsou i hydrokoloidní náplasti na prsty voděodolné při každodenním mytí.

Jak nejlépe ošetřit puchýře?

I puchýře vyžaduji specifickou péči. Na malé neporušené puchýře stačí nanést hydrokoloidní náplast. Velký puchýř je vhodné nejprve sterilně propíchnout a po vysušení ho přelepit hydrokoloidní náplastí. Podobně se postupuje v případě strhlého puchýře, který je nezbytné nejprve vydezinfikovat. Na trhu jsou k dostání také speciální hydrokoloidní náplasti k ošetření puchýřů při sportování zaručující zvýšenou přilnavost i odolnost.

  • 5.0
    (1)
    Náplast tlumí bolest v místě puchýře a urychluje jeho hojení.
  • Mix hypoalergenních náplastí různých rozměrů.
  • Urgo Fast Healing - Finger

    hydrokoloidní náplast na prsty 8 ks
    Náplasti určené na ošetření povrchových ran (řezná poranění) v oblasti prstů.



    Články k tématu Jak ošetřit drobná poranění kůže?

    • Jak ošetřit puchýře?

      Jak ošetřit puchýře?

      · 7 minut čtení
      Puchýře, otlaky či mozoly vznikají nejčastěji v důsledku nevhodné obuvi či kloubních deformit na chodidlech. Svou roli hraje důležitou i délka pobytu v dané obuvi, tření i nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají puchýře na chodidlech, a to na patě a na prstech u nohou.
    • Pásový opar – příznaky a léčba

      Pásový opar – příznaky a léčba

      · 7 minut čtení
      Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a může se za určitých okolností probudit. Jak se pásový opar projevuje a jak se léčí?
    • Svrab – příznaky a léčba

      Svrab – příznaky a léčba

      · 3 minuty čtení
      Svrab patří mezi vysoce nakažlivá infekční onemocnění postihující kůži, které je způsobeno mikroskopickými roztoči. Způsobuje silné svědění a pokud není svrab léčený, může způsobit i nepříjemné komplikace. Jak svrab poznat i jak se ho co nejrychleji zbavit, vám poradíme na následujících řádcích.
    O autorovi
    Mgr. Radka Grec
    Mgr. Radka Grec
    Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
    Číst více od autora
    O autorovi
    Mgr. Radka Grec
    Mgr. Radka Grec
    Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
    Číst více od autora