Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

6. 9. 2022 · PharmDr. Jan Bureš Ph.D. · 7 minut čtení

Věděli jste, že lidský nos každý den přefiltruje 10-15 tisíc litrů vzduchu? Že malé dítě může dostat rýmu až 12krát do roka? A že nápad balit mořskou vodu do lahviček jako sprej vznikl při vodním lyžování? Jak rýmě předcházet, jaký způsobem ji rychle a šetrně vyléčit a co dělat, aby nepřivodila závažnější zdravotní komplikace, vám poradíme v našem novém článku.


Rýma - jak se jí zbavit a jak pečovat o nosní sliznici
Rýma se projevuje pocitem plného nosu, kýcháním, svěděním a vodnatým nebo hnisavým výtokem.

Rýma - zánět nosní sliznice

Rýma, obtěžující vodnatý výtok, který jde ruku v ruce s oteklou nosní sliznicí i obtížným dýcháním, patří mezi nejběžnější onemocnění dýchacích cest. Způsobují ji převážně rinoviry a přenáší se jako kapénková infekce. Nosní sekret obsahuje viry, které se  mohou šířit dále. Stačí, když si nemocný vedle vás kýchne v autobuse nebo po něm sáhnete na kliku v obchodě. Inkubační doba rýmy je 1-3 dny. Typický příklad jsou děti v kolektivech, které jsou k nachlazení díky nevyzrálému imunitnímu systému ještě náchylnější jednomu začne rýma a za pár dní smrká polovina školky. Není proto divu, že toto onemocnění je nejčastějším důvodem, proč Češi navštěvují lékárnu. Statistika také ukazuje, že každý 70ti letý člověk strávil s rýmou za svůj život neuvěřitelných 6 let.

Zdravá nosní sliznice je základ

Je to právě náš nos, který představuje pomyslnou bránu dýchacího ústrojí. Jeho úkolem je upravovat vdechovaný vzduch ohřívat nebo ochlazovat, zvlhčovat a filtrovat mikročástečky prachu a jiných nečistot. Schopnost plnit tyto funkce přitom ovlivňuje jeho stav pokud je nos zdravý a odolný, je vše v pořádku, pokud je náchylný k nemocem nebo nemocný, znamená to problém pro celý dýchací systém.


Dejte rýmě klid a čas

Rýma jako typický projev nachlazení je sice banální onemocnění, i tak ale naše tělo potřebuje klid a čas, aby se jej zbavilo. Ideální je strávit několik dní doma a nachlazení doslova vyležet. Komplikace rýmy bývají totiž docela nepříjemné může se jednat o zánět vedlejších nosních dutin s typickým bolením hlavy nebo bolestivý zánět středního ucha, velmi dobře známý zejména rodičům malých dětí. Mimo to, pokud zůstanete doma, nešíříte infekci dál. Kromě odpočinku na lůžku lze sáhnout i po nosních kapkách nebo spreji do nosu. Většina z nich uleví od příznaků rýmy uvolní ucpaný nos a zmírní výtok z něj. K dostání jsou ale i přípravky, které bojují proti původci rýmy virům a rýmu tedy léčí, nejenom zbaví příznaků.

Uvolnit nos může pomoct také zvlhčovač vzduchu. Vhlký vzduch napomáhá uvolnit hlen, snižuje jeho viskozitu a usnadňuje vykašlávání. Zvlhčovače vzduchu mají jednoduchou obsluhu a většina z nich také tichý provoz, můžete je tak spustit v ložnici či v dětském pokoji i přes noc, když spíte. Nezapomínejte však na pravidelné čištění a výměnu vodu, abyste nechtěně nechrlili do vzduchu plísně a jiné patogeny.

Mořská voda do nosu

Ať už sáhnete po jakémkoliv léčivu, doporučuje se před jeho podáním nejprve nos vyčistit. Během rýmy bývá hodně zanesený hlenem a zaschlými stroupky a léčivo se přes tyto nečistoty špatně dostává na nosní sliznici, kde má působit. Proto si před každým podáním nosních kapek stříkněte do nosu mořskou vodu, důkladně vysmrkejte a teprve potom stříkněte nebo kápněte léčivý přípravek.


Pro pravidelnou péčí o nosní sliznici je vhodná mořská voda ve spreji nrbo konvička se solným roztokem.
Rýmě se dá jednoduše předcházet pravidelným průplachem nosu solným roztokem nebo mořskou vodou.

Jak rýmě předejít?

Rýmě se dá účinně předcházet kromě zdravé životosprávy a posilování přirozené imunity organismu se osvědčuje také posilování odolnosti dýchacích cest.

Jako výborná prevence slouží pravidelná hygiena nosu mořskou vodou. Vzpomeňte si na dovolenou, jak se vám u moře výborně dýchalo! Blahodárný vliv mořské vody na nos a jeho odolnost si poprvé uvědomil Francouz Franoise Herlemont v roce 1974. Jeho velkým koníčkem bylo vodní lyžování, trávil hodně času ve vodách Atlantiku a zjistil, že když je jeho nos takto přirozeně a často v kontaktu s mořskou vodou, netrpí už na rýmu. Dostal nápad začít mořskou vodu balit do lahviček jako sprej, aby si blahodárný vliv mořské vody na nos mohli dopřát i lidé ve vnitrozemí bez přístupu k moři a tak díky němu v roce 1975 vznikly první spreje mořské vody.

Účinnou metodou při prevenci rýmy je také pravidelný výplach nosu pomocí konvičky a solných roztoků. Použití není nákladné, pokud nemáte po ruce solný roztok z mořské soli, stačí do vlažné vody přidat běžnou kuchyňskou sůl. Výplach nosu konvičkou navíc zvládnou už i starší předškolní děti, pro ně je na trhu k dostání i speciální konvička junior.




Články k tématu Rýma: Jak se jí zbavit a jak pečovat o horní cesty dýchací?

  • Bolest v krku - příčina a léčba

    Bolest v krku - příčina a léčba

    · 5 minut čtení
    Bolest v krku není samostatnou nemocí, ale pouze příznakem doprovázejícím infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji se jedná o zánět hltanu a patrových mandlí virového nebo bakteriálního původu. Méně často se tak projevuje alergie, následek poranění, poleptání, uvíznutí cizího tělesa v dýchacích cestách a jiné onemocnění v oblasti krku. Bolestí v krku se projevuje i zánět hrtanové záklopky...
  • Chřipka – příznaky a léčba

    Chřipka – příznaky a léčba

    · 11 minut čtení
    Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Přestože se jedná o poměrně běžnou nemoc, dokáže nás na mnoho dnů zcela vyřadit z normálního života. Jak chřipku léčit a jaká prevence na chřipku platí?
  • Zánět hrtanu neboli laryngitida bývá u dětí častou komplikací virových infekcí horních cest dýchacích, zejména v jarním a podzimním období. U kojenců a batolat může být tento stav vážnější a vyžaduje včasnou lékařskou pomoc.
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém materiálu. V rámci úspěšného týmu jsem se zúčastnil řady mezinárodních projektů včetně publikací v odborných zahraničních časopisech. Po obhájení disertační práce vedla má cesta do lékárny. V roce 2016 jsem nastoupil na pozici lékárníka v liberecké pobočce Dr. Max. Moje zaujetí a záliba v číslech, moderních trendech a technologiích mě v rámci společnosti postupně dovedly k novým projektům – aktuálně zajišťuji odborné a provozní vedení několika e-shopových poboček. Současně se jako autor podílím na publikování článků se zdravotní tematikou, což mi pomáhá sledovat aktuální dění v oboru. Ve volném čase se věnuji cestování a počítačovým hrám. V pracovním i osobním životě zastávám přístup „Když už něco děláš, dělej to pořádně!“.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
PharmDr. Jan Bureš Ph.D.
V roce 2012 jsem dokončil studium Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Zde jsem následně absolvoval doktorské studium, při němž jsem se věnoval výzkumu nových léčiv a jejich analýze v biologickém...
Číst více od autora