Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč vzniká

Obecné povědomí o těhotenské cukrovce obvykle končí u povinného testu ve 24. tt nebo u obav z nadměrné porodní hmotnosti dítěte. Jaké riziko přináší těhotenská cukrovka, jak se léčí a zda jí lze vůbec předcházet, se dozvíte v novém článku na Dr.Max BABY.

Diagnóza: těhotenská cukrovka

Každá těhotná žena v Česku dostane od svého gynekologa doporučení k vyšetření na těhotenskou cukrovku, známému také pod zkratkou OGTT. Provádí se obvykle kolem 24. až 28. týdne těhotenství na specializovaném pracovišti po předchozím objednání, většinou na základě žádanky od ošetřujícího gynekologa. Na OGTT se chodí ráno, protože před vyšetřením se nesmí nejméně 8 hodin jíst.

Co je OGTT?
Orální glukózový toleranční test (OGTT) je vyšetření, které může být pro těhotnou ženu nepříjemné. Spočívá v měření vývoje hladiny glukózy v krvi v průběhu určeného času a poměrně spolehlivě odhalí těhotenskou cukrovku.

Jak probíhá vyšetření na těhotenskou cukrovku

 1. Sestra nebo pracovník laboratoře odeberou vzorek krve nalačno.
 2. Základní hladina cukru v krvi buď umožní, nebo znemožní provedení testu. Dál se pokračuje pouze tehdy, pokud je základní hladina cukru v normě, tzn. < 5,1 mmol/l.
 3. Vypije se roztok glukózy v daném časovém intervalu.
 4. Přesně po hodině sestra nebo pracovník laboratoře odeberou vzorek krve.
 5. Přesně za další hodinu, tj. 2 hodiny od vypití glukózy, sestra nebo pracovník laboratoře odeberou další vzorek krve.

Jaký je rozdíl mezi těhotenskou a „běžnou“ cukrovkou

Na rozdíl od diabetu 1. a 2. typu je gestační diabetes pouze přechodným stavem, který po porodu odezní. Během těhotenství dochází ke změnám v metabolismu glukózy přirozeně a zejména během
2. a 3. trimestru těhotenství začínají být tkáně tuků a svalů méně citlivé k působení inzulinu. V krvi se tak zvyšuje koncentrace glukózy, jež je přesměrována přes placentu k plodu, který v tomto období rychle roste. Proto se dělá OGTT v tomto období.

Více o rozdílech mezi cukrovkou 1. a 2. typu a těhotenskou cukrovkou najdete v našem článku na Dr.Max DIA.

Rizikové faktory rozvoje gestačního diabetu jsou:

 • genetické predispozice k diabetu (tj. diabetes se objevuje v rodinné anamnéze),
 • vyšší věk rodičky,
 • dlouhodobá nevhodná životospráva,
 • nadváha a obezita,
 • časté užívání alkoholu a tabákových výrobků,
 • sedavý způsob života bez pohybových aktivit.

Co obnáší léčba těhotenské cukrovky

V první řadě to znamená změnu režimu během těhotenství. Je nezbytné důsledně dodržovat dietní opatření a hlídat si glykémii. Nekompenzovaný gestační diabetes s sebou nese:

 • nadměrnou porodní hmotnost dítěte,
 • vyšší riziko rozvoje metabolických poruch, diabetu nebo obezity v dospělosti,
 • vyšší riziko poruch intelektových funkcí.

Jak se těhotenská cukrovka léčí

Pouze ve vzácnějších případech jsou zapotřebí léky, u většiny případů gestačního diabetu stačí řádná úprava jídelníčku s významným omezením tzv. rychlých cukrů, které se objevují v cukrovinkách. S ohledem na těhotenství je také potřeba se pravidelně věnovat pohybovým aktivitám, stačí
i obyčejná chůze.

Samotný gestační diabetes pak obvykle odeznívá během šestinedělí. Pokud přetrvává, jedná se zpravidla nikoliv o těhotenskou cukrovku, ale o diabetes 1. nebo 2. typu, který se projevil během těhotenství.

Je možné těhotenské cukrovce předcházet?

Do jisté míry je těhotenská cukrovka podmíněna geneticky, a proto se může stát, že i žena se vzorným životním stylem v těhotenství bude mít gestační diabetes. Je to však spíše výjimka a ve většině případů se genetické predispozice k diabetu setkávají také s dlouhodobě nevhodnou skladbou jídelníčku, sedavým způsobem života, nadváhou i s užíváním alkoholu či tabáku.

Abychom odpověděli na otázku, zda lze gestačnímu diabetu předcházet, můžeme si pomoci čísly.

U ženy do 25 let bez rizikových faktorů je pravděpodobnost gestačního diabetu přibližně 1 %.
U ženy nad 30 let bez rizikových faktorů už kolem 8 %.
U ženy nad 30 let potom každý rizikový faktor, jako je genetická predispozice (diabetes v rodině), nadváha, kouření, absence pohybu, zvyšuje pravděpodobnost gestačního diabetu o další procentní body.   

Co představuje těhotenská cukrovka pro zdraví ženy

Těhotenská cukrovka je také varovným signálem. Ženy, které měly během těhotenství gestační diabetes, mají až o 30 % vyšší pravděpodobnost pozdějšího rozvoje diabetu 2. typu. Proto je namístě důrazné doporučení ke zdravému životnímu stylu, který může nástup cukrovky zbrzdit:

 • racionální, vyvážený a rozmanitý jídelníček,
 • pravidelný pohyb,
 • normální tělesná hmotnost,
 • minimum alkoholu a tabákových výrobků.

Dodržování zdravého životního stylu je prevencí celé řady dalších chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, hypertenze (vysoký tlak), onkologická onemocnění, ale i psychická onemocnění, jako například deprese, únavový syndrom, syndrom vyhoření nebo Alzheimerova choroba.

DALŠÍ ČLÁNKY