Co je to ketoacidóza? Diabetická ketoacidóza je závažná akutní komplikace cukrovky.
Jedná se o překyselení organismu, které se rozvine kvůli nadměrné tvorbě ketolátek v játrech. Při ketoacidóze dochází k rozvratu hospodaření s vodou a minerály. Následně se rozvíjí těžká dehydratace organismu. Pokud se včas nezakročí, může pacient upadnout do ketoacidotického kómatu a být ohrožen na životě.
Nejčastěji se objevuje ketoacidóza u diabetika 1. typu, u něhož nebyla nemoc zatím rozeznána. Takto se mimochodem zjistí 20–40 % případů diabetu 1. typu. Ketoacidóza se však může objevit také u již léčených pacientů s diabetem 1. nebo 2. typu. Důvodem mohou být chyby v léčebných opatřeních (vynechání aplikace inzulinu, vada inzulinové pumpy atd.) nebo spojitost s významným stresovým podnětem (infekční onemocnění, operace nebo úraz).
PROČ VZNIKÁ KETOACIDÓZA?
Příčinou tohoto stavu je výrazný nedostatek inzulinu v krvi. Inzulin dává buňkám v organismu pokyn, že mají přijmout glukózu z krevního oběhu. Glukóza pro buňky za normálních okolností slouží jako hlavní zdroj energie. Při diabetu je v krvi glukózy nadbytek, kvůli chybějícímu inzulinu se však glukóza nedostává do buněk a ty „hladovějí“. Proto vyšlou signál, že potřebují přejít na alternativní zdroje energie. Aktivuje se spalování tuků a bílkovin, které mají pokrýt tuto energetickou krizi. Tím dojde k dalšímu nežádoucímu navýšení hladiny glukózy v krvi (prohloubení hyperglykémie).
Navíc spalování tuků vede ke zvýšení hladiny mastných kyselin, které jsou přeměňovány na ketolátky. Jejich tvorba je rychlejší než jejich následné zpracování, a proto se ketolátky v organismu začnou hromadit. Ketolátky jsou kyselé látky a ve větším množství způsobují již zmíněné překyselení organismu, metabolický rozvrat. Hyperglykémie a nadměrné množství ketolátek hrozí rozvojem hyperglykemického ketoacidotického kómatu.
KETOACIDÓZA A JEJÍ PŘÍZNAKY
Hyperglykémie a vystupňovaná tvorba ketolátek se projevuje:
- ovocným nebo acetonovým zápachem moči i dechu
- únavou, nechutenstvím, závratěmi
- suchostí v ústech
- nadměrnou žízní spojenou s nadměrným močením, což vede k dehydrataci organismu
- zrychleným, hlubokým, usilovným dýcháním
- zvracením a bolestí břicha
JAK SE KETOACIDÓZA LÉČÍ?
Pokud naměříte hladinu cukru v krvi vyšší než 13 mmol/l nebo pokud pociťujete některé z výše uvedených příznaků, pokud možno zjistěte hladinu ketolátek v krvi. K včasnému rozpoznání ketoacidózy lze využít diagnostické proužky, které stanovují přítomnost ketolátek a glukózy v moči. Jejich výhodou je možnost využití v domácích podmínkách. Přítomnost ketolátek v krvi lze stanovit i pomocí některých glukometrů.
Co nejdříve se napijte, protože dehydratace může ještě zvýšit hladiny cukru v krvi. Při zvracení navlhčete ústa, případně cucejte kousky ledu. Opatrně podávejte inzulin za současného monitorování hladinu cukru v krvi. (Při rychlém poklesu by mohlo dojít k otoku mozku.) Pokud opatření nepomáhají, nejste si jistí nebo se přidávají další příznaky, kontaktujte neprodleně lékařskou pomoc. U těžších případů ketoacidózy je nutná hospitalizace a podávání tekutin, potřebných minerálů a inzulinu pomocí infuze. Také v méně závažných případech však kontaktujte svého lékaře a informujte jej o proběhlých potížích.
JAK PŘEDCHÁZET KETOACIDÓZE
Základem prevence je co nejstabilnější hladina glukózy v krvi.
- Užívejte léky a inzulin pravidelně a podle pokynů lékaře. U dětí a dospívajících se ujišťujte o dodržování léčby.
- Dodržujte nastavený dietní a pitný režim.
- Věnujte se pravidelné pohybové aktivitě podle doporučení lékaře.
- Nepodceňujte infekční onemocnění.
- Pravidelně kontrolujte hladinu cukru v krvi.
- Při častých výkyvech glykémie upozorněte lékaře.