Jak a kdy naučit dítě na nočník?

Používání nočníku je často předmětem porovnávání podobně starých dětí rodiči, nebo babičkami, zejména v našich zeměpisných šířkách. Jaký je ale skutečně vhodný čas pro začátek nácviku na nočník?


Jak poznat správný čas?

Žádná jednoznačná odpověď neexistuje. Každé dítě je individuální a má své tempo vývoje. Navíc v některých činnostech a dovednostech může být napřed, v jiných zase pozadu a pořád je to naprosto v pořádku. Období, kdy dítě začne chodit na nočník, nevypovídá vůbec nic o jeho budoucích schopnostech a inteligenci.

Správný čas na nočník je překvapivě většinou záležitost rodinné tradice. V některých rodinách je například už okamžik, kdy dítě začne sedět, rovněž okamžikem, kdy začíná sedět na nočníku. Je ale třeba si uvědomit, že v jiných kulturách, v jiných, i evropských zemích se děti často seznamují s nočníkem až okolo dvou let.

Velmi také záleží na povaze dítěte, i proto je odhad správné doby pro začátek nácviku na nočník vždy tak trochu pokus–omyl.


Jak dítě udržet na nočníku?

Základním předpokladem úspěchu sezení na nočníku je pochopení účelu nočníku – jednoduše když dítě pochopí, že sezení na nočníku má za cíl vykonání potřeby.

Nejlepší je pokusit se odhadnout okamžik, kdy má dítě nutkání na velkou potřebu. Klidně pár dní před začátkem bedlivě pozorujte, kdy dochází k vybavení stolice, typicky po probuzení nebo po jídle, a pak vytipujte pár denních momentů, které mají určitý předpoklad úspěchu.

Při samotném sezení na nočníku se snažte dítě zabavit, ale nepříliš dynamickou činností. Například soustředěné prohlížení knížky je přesně to pravé ořechové, stejně jako říkání básniček, zpívání písniček nebo hraní s hračkou náročnější na motoriku, pokud je ovšem dítě v náladě na zkoumání a je obecně hloubavější povahy.

U starších dětí okolo jednoho roku, možná spíše okolo roku a čtvrt, už také může pomoci verbálně, případně pomocí citoslovcí (která jsou vždy nějakým způsobem obvyklá v rodině, často například „číí“ jako citoslovce pro čůrání), vysvětlit, co se od dítěte očekává. Je však zase velmi individuální, od jakého věku je dítě schopno dostatečně rozumět významu slov a chápat je.

Trpělivost především

Navzdory případným požadavkům babiček ale nemusíte trvat na nácviku chození na nočník ihned po zvládnutí sedu. Může to být úspěšná mise kolem jednoho roku věku, ale i třeba až o rok později.

Nepovede-li vaše snaha v řádu týdnů k úspěchu, klidně nácvik pozastavte a odložte jej o pár měsíců. Důležité je, aby si dítě k nočníku nevypěstovalo odpor, případně blok k vylučování obecně.

Mějte trpělivost, netlačte na pilu, nedělejte z nočníku velké rodinné téma, nestresujte se, že vaše ratolest zatím nezvládá něco, co jiné dítě už krásně umí. Jsme si jisti, že vaše dítko zase vyniká v něčem jiném.

Až se verbální schopnosti zdokonalí, budete moci lépe vysvětlit nočníkovou misi, dítě bude chápat, co se po něm chce, a výsledek se určitě dostaví. Zkuste například dětskou knížku s názvem „Co je to hovínko?“. Název může znít úsměvně, ale možná vám knížka poslouží jako vhodný prostředník k vysvětlování a učení samostatného vyprazdňování. O knížce více zde.

DALŠÍ ČLÁNKY