Jak poznat a řešit rýmu a nachlazení u psů a koček

Může mít pes rýmu? Může mít kočka kašel? Co dělat, když váš domácí mazlíček kýchá a teče mu z nosu, jaké příznaky má nachlazení a jak můžete svému chlupáčovi pomoct, se dočtete v novém článku na Dr.Max VET.

Pes v dece

Stejné viry, stejné příznaky. Psi, kočky a lidé vedle sebe žijí dostatečně dlouho na to, aby spolu sdíleli i bacily. Rhinoviry, adenoviry, ale také koronaviry, které jsou u koček běžné, ovšem teprve teď se staly aktuální také u lidí (jedná se však o jiný typ koronaviru) – ty všechny máme s domácími zvířaty už společné.

To znamená, že zvíře může rýmu chytit klidně od vás nebo vy od něj. Obvykle se tak ale děje, pokud je organismus zvířete zároveň oslaben, typicky prochladnutím.

Projevy nachlazení

Nehledejte v tom nic složitého, jsou stejné jako u lidí:

 • kýchání
 • výtok z nosu
 • zvuky podobné kašli (někdy doprovázené mírným vyzvracením)
 • zarudlé sliznice
 • skelné oči
 • odmítavost, podrážděnost, různé změny nálad
 • může být patrná i zvýšená teplota

Stejně jako u lidí respirační onemocnění obvykle není důvodem obav o život. Trpí-li však pejsek dalšími onemocněními, má vysoký věk nebo se zotavuje ze zranění či operace, je namístě velká obezřetnost. V takovém případě raději i s respiračním onemocněním navštivte ošetřujícího veterináře zvířete a poraďte se ohledně dalšího postupu.

Pes s teploměrem

Domácí léčba respiračních onemocnění

Ačkoliv se obvykle jedná o stejné nebo velmi podobné viry, jaké infikují člověka, nikdy nepodávejte zvířeti humánní léčiva. Některá z nich sice mohou být použita i pro domácí mazlíčky, vždy by však mělo nejdříve přijít výslovné doporučení ošetřujícího veterináře zvířete.

Jinak léčba spočívá spíše v dodržování režimových opatření:

 • V teple
  Pokud je to možné, vezměte pejska nebo kočičku dovnitř nebo alespoň do suterénu, kde se topí.

 • V suchu
  Pokud budete se zvířátkem chodit ven, vždy jej při návratu důkladně osušte starým ručníkem.

 • V klidu
  Nechte svého mazlíčka několik dní polehávat a pospávat, potřebuje odpočívat a nabrat síly. Pokud budete chodit ven, buďte tam jen krátce.

 • Pitný režim
  Zvíře by mělo pít více než obvykle. Pokud se mu do pití nechce, můžete přimíchávat více tekutin do krmiva nebo trpělivě nabízet pití. Kdyby bylo nejhůř, vyvařte kosti bez soli a nabídněte vlažný vývar.

 • Měření teploty
  Nejsnazší cesta je bezdotykový teploměr (můžete používat teploměr určený pro lidi), nejpřesněji měří digitální rektální teploměry určené pro zvířata. Pro orientační posouzení teploty/horečky ale stačí běžný bezdotykový teploměr.
  Zejména pokud je zvíře apatické a cítíte, že má teplotu, je lepší vědět, jak přibližně vysoká horečka je. Pro konzultaci s veterinářem je to podstatný údaj.
  Normální tělesná teplota u pejsků i kočiček je 39°C.

Obecně platí, že pokud je pejsek nebo kočička jinak v dobré zdravotní kondici, nejedná se o kotě/štěně nebo seniora a projevy nachlazení ustupují po třetím dnu, není nezbytně nutné řešit celou věc s ošetřujícím veterinářem. V opačném případě vždy kontaktujte zvěrolékaře.

Vyšetření u zvěrolékaře

Jak může zvíře prochladnout

Pejskové a kočičky jsou samozřejmě od přírody vybaveni na chlad, vlhkost, sníh a mráz. Jenže tím, jak s námi sdílejí vytopené příbytky, jsou přechody z tepla do chladu pro jejich organismus stejně náročné jako pro ten náš. My lidé se chráníme oblečením. Stejnou taktiku můžete použít u pejska, otázkou je, zda by si kočička nějaký obleček nechala navléknout také.

Zkuste následující preventivní kroky:

 • Dejte si více času na aklimatizaci při přechodu z tepla do zimy.
 • V mrazech můžete vyzkoušet gumové botičky nebo oblek.
 • Podpořte imunitu zvířete vhodným doplňkem stravy:
  Alavis Sanicell

A samozřejmě základem prevence je dostatek kvalitního krmiva či BARF stravy, dostatečný pitný režim a dodržování hygienických opatření v životním prostředí mazlíčka.

DALŠÍ ČLÁNKY