Jak správně vytáhnout zvířeti klíště?

Mýdlo, voda a kousek vaty? Jaký je opravdu bezpečný způsob vyndání klíštěte a jak vypadá postup krok za krokem? Připravili jsme pro vás stručného průvodce vyndávání klíštěte ze srsti vašeho čtyřnohého přítele.

Rizika nesprávného vyndání klíštěte

Klíšťata na zvířata mohou přenášet celou řadu nemocí, nejčastěji lymskou boreliózu (pro úplnost uvádíme, že kočky, psy a dokonce i koně lze proti lymské borelióze očkovat, na rozdíl od člověka, pro nějž zatím vakcína neexistuje), rovněž mohou infikovaná klíšťata přenášet babesiósu, která působí rozpad krvinek a rozpadající se hemoglobin výrazně zbarví stolici zvířete do žluta, ale méně častěji mohou klíšťata na zvíře přenést i klíšťovou encefalitidu. S očkováním proti encefalitidě je to přesně naopak – očkování existuje pouze pro člověka, ale nikoliv pro zvířata.

Bohužel klíště také vůbec nemusí být infikované, ale „způsobilo“ zdravotní potíže. Bohatě stačí, když se nepodaří vyndat celé a části jeho těla, typicky kusadla, zůstanou v ráně, ta se zanítí a v krajních případech může po čase dojít k fatální otravě krve a úhynu.

Je proto nanejvýš důležité věnovat vyndání klíštěte patřičnou pozornost a provést jej pokaždé precizně.

Postup vyndání klíštěte

 1. Očištění okolí
  Rozhrňte srst zvířete v bezprostředním okolí přisátého klíštěte a oblast vydezinfikujte dezinfekcí, případně čistým lihem.

 2. Inaktivace klíštěte
  Inaktivace znamená paralýzu, či zmrazení klíštěte před vyndáním. Klíštěti se maximálně zpomalí metabolické funkce, a tím lze zabránit vyzvrácení obsahu útrob klíštěte do rány a minimalizuje se tak přenos infekce.

  Na trhu je celá řada kryogenních (zmrazovacích) přípravků, často se prodávají v sadě s plastovou pinzetou. Většinou fungují na bázi intenzivního chladu vyvolaného chemickou reakcí, případně na bázi silné dezinfikace, například roztokem stříbra a jódu.

 3. Úchop klíštěte
  Klíště nikdy neuchopujte rukou, vždy použijte pinzetu. Snažte se vždy klíště sevřít co nejníže u rány, tím rovněž minimalizujete mechanické vytlačení obsahu útrob klíštěte do rány.

 4. Vytažení klíštěte
  Rovný, kolmý, pomalý tah směrem vzhůru. Můžete si pomoci lehce kývavým pohybem, ale není nutné klíštětem kroužit proti směru hodinových ručiček. Vždy se snažte o souvislý, táhlý pohyb.

 5. Zajištění klíštěte
  Než přistoupíte k likvidaci klíštěte, zajistěte jej, aby vám neuteklo. Nikdy klíště nenechávejte v místě, kde připravujete jídlo.

 6. Dezinfikujte ránu
  Zdravotnickou dezinfekcí, případně alespoň čistým lihem důkladně vyčistěte ránu a zkontrolujte, zda v ráně nic nezůstalo.

 7. Zlikvidujte klíště
  Nejbezpečnější je kremace, zabalte klíště do papírového kapesníku a v nehořlavém prostředí jej zapalte. Dřívější doporučení klíště rozmáčknout není příliš vhodné z hlediska prevence přenosu infekce. Je-li klíště dostatečně velké, můžete jej zašlápnout podrážkou, dbejte ale na to, aby veškerá krev z klíštěte zůstala v dostatečné vzdálenosti od rukou a úst všech členů rodiny. Nejlépe tedy mimo váš domov a mimo vaše oblečení nebo kůži.


Na co si dát pozor

Dřívější doporučení, použití mýdla nebo oleje, naopak může klíště vydráždit k „vyplivnutí“ vypité krve zpět do rány, a společně s krví se do těla dostanou i bakterie, viry, prvoci a další činitelé, kteří mohou spustit infekci.

Točení klíštětem v ráně teoreticky nevadí, ale je to problematické prakticky. Jak přehmatáváte úchop klíštěte, může dojít k uvolnění obsahu jeho útrob do rány. Vždy se snažte klíště držet pevně za hlavičku a jak jej jednou chytíte, pomalu a souvisle jej vytáhněte.

DALŠÍ ČLÁNKY