Léčba a prevence blech

Blechy nejsou jenom otravné, protože se pejsek hodně drbe, ale mohou přenášet i závažné nemoci a nastěhovat se vám domů. Bleší kousnutí bolí a moc se nespoléhejte ani na známé pořekadlo, že blechy psí na člověka nejdou, ono tak úplně neplatí.

Jak poznat blechy

Ani pro zkušené chovatele nejsou blechy rozpoznatelné na první pohled. Navíc mají čtyři životní fáze a v každé z nich vypadají jinak.

 • Vajíčka
  Velmi malá, zhruba 0,6 mm, bílá, zpravidla uložená ve skupinkách. Samička se musí živit krví, aby byla schopna je vytvořit, a ukládá je na teplá, suchá místa, nejlépe koberce a textil.

 • Larvy
  Z vajíček se v závislosti na okolních podmínkách po 5–16 dnech vylíhnou larvy. Ty se živí výkaly dospělých jedinců, kteří zbytky krve hostitele vylučují stolicí. Larvy jsou chlupaté, při bližším zkoumání objevíte na jedné straně hlavičku s kusadly.

 • Kukla
  Larvy se zakuklí tak rychle, jak se jim podaří sehnat dostatek potravy. Jakmile se vykrmí, zabalí se zhruba na 10 dní do kokonu, ze kterého se pak vylíhne dospělec.

 • Dospělý jedinec
  Po vylíhnutí má blecha jediný cíl – napít se krve hostitele a co nejdříve naklást vajíčka.

Některé druhy blech žijí celý život na svém hostiteli, jiné jsou schopné migrovat. Blechy pijí výrazně vyšší množství krve, než jsou schopny samy strávit, a tyto zbytky pak vylučují stolicí, která slouží jako potrava larvám. Díky tomu však zanechávají typické stopy – tmavé válečky, které se po rozmáčknutí prstem zbarví do ruda. Stolice blech je natolik typická, že je často skvělým důkazním materiálem, pokud máte podezření na blechy.

Rizika od blech

Samy o sobě představují úmorný problém a spoustu práce navíc s čištěním a drhnutím. Bohužel ale mohou přenášet i různé choroby. Mor nebo skvrnitý tyfus byly aktuální hlavně ve středověku, ale s rostoucím odporem k očkování a světové migraci možná ještě ani tyto nemoci neřekly poslední slovo. Daleko častější je nákaza tasemnicemi, které blechu používají jako dopravní prostředek.


Jak se zbavit blech

Musíte pejska vykoupat. Dnes je již na trhu celá řada šamponů proti blechám, které nejenže blechy spolehlivě vyženou nebo zahubí, ale působí i repelentně.

Po vykoupání vždy pejskovi pořiďte nový obojek nebo spot-on pipetu proti blechám.

Těžší práce vás ale čeká v kotci nebo hůř – ve vaší domácnosti. Je zcela nezbytné vyprat a vydrhnout veškerá místa, kde se zdržoval pejsek napadený blechami. Bez opravdu důkladného úklidu a dezinfekce se blech nezbavíte, naopak si je nastěhujete domů. I na úklid blechami kontaminovaných povrchů dnes existují speciální čistidla. Rozhodně je použijte, jsou navržena přesně tak, aby blechám co nejvíce ztížila únik před úklidem.

Blechy rekordmanky

Jen pro zajímavost, musíme blechám přiznat některá úctyhodná fakta. Ačkoliv se jejich morfologie od té doby pozměnila, jejich nejstarší přímí příbuzní byli objeveni již v pozůstatcích z druhohorní doby středí jury, tedy asi před 165 miliony let. Ano, tehdy po naší planetě chodili dinosauři. Blecha už tehdy byla tak dokonalý tvor, že jí k přežití do dnešních dnů stačilo jen pár drobných změn.

A rekord ve zvířecí říši patří blechám i pro jejich umění skoku vysokého (až 20násobek jejich délky)
i dalekého (až 35násobek jejich délky). Přetížení při takových výkonech je asi 150 g, což je zhruba 25násobek přetížení, které zažívají astronauti při startu raketoplánu. 

Smrdí vašemu pejskovi z tlamy? Neberte to na lehkou váhu, intenzivní odér může ukazovat na řadu onemocnění, ať už ústní dutiny, nebo vnitřních orgánů. Jaký je postup a jaké metody prevence se dozvíte zde.

DALŠÍ ČLÁNKY