Tuhé mýdlo, vatu a vodu raději odložte. Sice vám tak nejspíš klíště vytahovala vaše maminka, ale po letech zkoumání víme, že to není nejbezpečnější způsob.
Raději investujte několik desetikorun a kupte si plastovou pinzetu na klíšťata. Budou to nejspíš nejlépe investované peníze ve vaší historii péče o mazlíčka.
Chytit za hlavu a kolmo ven
Nechceme vás ochudit o detaily, ale když si zapamatujete tyto dva kroky, tak umíte bezpečně vytáhnout klíště.
Nekruťte, netočte, nekývejte, klíště uchopte plastovou pinzetou (kovová kosmetická by ho nejspíš ihned rozřízla vejpůl a malér by byl na světě) a rovně (kolmo) ho vytáhněte ven.
Naše tipy:
- Před vytažením klíště paralyzujte gelem, který obalí celý povrch klíštěte a neumožní mu další pohyb.
- Před vytažením můžete klíště také zmrazit speciálním kryogenním přípravkem ve spreji. Výhodou je, že jej můžete použít pro vytahování klíšťat u zvířat i lidí.
- Před vytažením místo přisátí klíštěte vydezinfikujte dezinfekcí ve spreji nebo dezinfekčním ubrouskem, často se prodává v balení i s pinzetou.
- Po vytažení vždy ranku dobře prohlédněte, zda v ní nezůstaly zbytky těla klíštěte.
- Po vytažení klíštěte vždy ranku dezinfikujte, pro zvířata je vhodná dezinfekce na bázi jódu. Vyzkoušejte například Betadine, ať už roztok, nebo mast. Jeho velkou výhodou je i možnost použití na ošetření lidských zranění a bonus: neštípe. U dezinfekce vždy čtěte příbalový leták nebo se telefonicky poraďte s ošetřujícím veterinářem zvířete.
- Klíště po vytažení usmrťte, ať už žehem, nebo rozšlápnutím. Vždy však zvolte takový způsob, aby bylo na 100 % jisté, že se krev z klíštěte nedostane k potravinám, které jíte, nebo ke kterémukoliv členu rodiny.
- Po 1–2 dnech od vytažení ranku zkontrolujte. Pokud zpozorujete otok, zarudnutí, hnisání nebo další podezřelé projevy, ihned jeďte s mazlíčkem k veterináři.
Proč takový humbuk kolem klíšťat?
Česká kotlina patří dlouhodobě k místům zasaženým infikovanými klíšťaty, ať už přenášejícími klíšťovou encefalitidu, lymskou boreliózu, nebo babesiózu. To znamená, že úplně každé klíště, bez ohledu na to, zda je z panenské Šumavy, nebo pražského parku, může být infikované a přenášet tyto závažné nemoci.
Ani infikované klíště ale nemusí vždy zvíře nakazit. Aby ho nakazilo, muselo by část slin smíšených s vypitou krví „vyplivnout“ zpět do ranky. K tomu právě může s vyšší pravděpodobností dojít při odstraňování pomocí mýdlové pěny a vaty, kdy se klíště dostane do stresu.
Ranku po klíštěti zkontrolujte nejenom 1–2 dny po vytažení, ale sem tam na ni koukněte i během následujících několika měsíců – někdy jsou příznaky infekčního onemocnění zpožděné i v řádu týdnů až měsíců.
Zajímá vás také téma prevence proti klíšťatům?
Více se dozvíte v článku zde.