Co všechno má vliv na kvalitu srsti?

Které faktory kvality srsti můžete ovlivnit a jakým způsobem? A jaké prohřešky chovatele prozradí právě srst? Péče o ni začíná totiž několik kroků před šamponem a kartáčem.

Srst – vizitka zdraví zvířete

Kondici kožíšku vašeho čtyřnohého přítele ovlivňuje celá řada faktorů.

 • Výživa
  • Bílkoviny
   Až 25 % denního příjmu bílkovin alokuje organismus zvířete na růst srsti a údržbu pokožky. I menší výpadek v kvalitní výživě bohaté na bílkoviny se tak poměrně rychle projeví na stavu srsti.

   Takovým projevem oslabené pokožky může být depigmentace srsti (blednutí nebo šednutí běžného odstínu srsti), nadměrné vypadávání chlupů a tvorba lupů (stejný princip jako u lidí – rovněž se jedná o odumřelé částečky popraskané kůže, které odpadávají a ulpívají na srsti nebo v okolí zvířete).

  • Vitamíny, minerály a tuky
   K metabolizaci některých skupin vitamínů nebo minerálů je zapotřebí tuk ve stravě. Pokud dlouhodobě jedno či druhé chybí, může se zhoršení zdravotního stavu projevit právě na srsti, která vykazuje zvýšenou svědivost nebo záněty kůže.

   TIP: V životě psa existují etapy, které mají rovněž vliv na kvalitu srsti. Tehdy může pomoci i výživa formou speciálních granulí, jež jsou přizpůsobeny aktuálním potřebám zvířete. O volbě takových granulí nebo dalších doplňků stravy se neváhejte poradit s ošetřujícím veterinářem. 
 • Hygiena životního prostředí psa
  Pokud pes žije v dlouhodobě zanedbaném a neuklízeném kotci, může být více obklopen choroboplodnými zárodky a parazity, kteří se kumulují v psím příbytku. Atak cizopasníků ve větší míře může významně uškodit i jinak zdravému zvířeti.

  Psí kotec je nezbytné pravidelně (s frekvencí častější než 1x měsíčně) vydrhnout pomocí antibakteriálního prostředku. Rovněž by se měly pravidelně měnit případné hadrové rohože nebo prát pelíšky v pračce, ideálně na 60 °C.

 • Dědičnost a věk
  I tyto dva faktory, které však chovatel neovlivní, se významnou měrou podílejí na kondici kůže a srsti. Stejně jako u lidí i u zvířat je dána rozdílná kvalita kůže a srsti a ta se zpravidla zhoršuje s věkem.

 • Péče o srst
  Dlouhodobou pečlivou péčí můžete významně podpořit stav kůže a srsti vašeho zvířete. Jedná se zejména o kartáčování, případně trimování srsti a koupele. Ty by však neměly být příliš časté, a pokud není srst významně znečištěná, nemusíte použít šampon. V případech, kdy je šampon či kondicionér nutný, vždy volte přípravky, které jsou určeny pro typ srsti vašeho zvířete, případně přímo pro jeho rasu.

  Více o péči o srst najdete v našem článku zde.

 

DALŠÍ ČLÁNKY